Váš železničný portál
Registrovať sa

ZSSK a ÖBB spustili linku do Splitu

AktualityFotogalérieFotoreportážeReportáže 22.6.2021 10:26 Mates Pleško Zobrazené: 3180

Železničná spoločnosť Slovensko (ZSSK) v spolupráci s ÖBB vypravili dňa 18. 6. 2021, nočný vlak do Splitu. Je to prvý z vlakov pravidelného sezónneho spojenia k Jadranu, vďaka ktorému sa cestujúci pohodlne a ekologicky dostanú počas jednej noci do obľúbeného prímorského letoviska. Toto výnimočné spojenie umožňuje zobrať si so sebou do vlaku aj osobné auto, motocykel, či domáceho miláčika. Od leta až do polovice septembra bude nový nočný vlak premávať dvakrát týždenne, v utorok a v piatok na trase Bratislava – Viedeň – Graz – Split. Spiatočná cesta začne v Splite každú stredu a sobotu o 16:48.

Komfort na ceste zabezpečujú klimatizované lôžkové a modernizované klimatizované vozne ZSSK. V cestovnom lístku lôžkového vozňa je zahrnutý aj welcome drink a plnohodnotné raňajky. Počas celej prepravy si cestujúci môžu vo vlaku zakúpiť ďalšie občerstvenie a nápoje. Vo večerných hodinách vo vlaku platí nočný kľud od 21:00 do 8:00, preto cestujúcim nič nebráni, aby si dopriali výdatný spánok a začali dovolenku plní energie.

Kapacita vlaku je 126 miest na sedenie, 90 miest je k dispozícii v lôžkových vozňoch, 10 miest pre automobily z Bratislavy, 18 miest z Viedne, teda celkom 28 miest na prepravu automobilov, resp. motocyklov. Lôžková kapacita prvého vlaku do Splitu bola vypredaná po celej trase a do Chorvátska sa v ňom z Bratislavy a z Rakúska odviezlo 22 motocyklov a 3 osobné vozidlá. ZSSK vďaka dobre nastavenému modelu spolupráce profituje z každého, nielen slovenského, cestujúceho a ďalej takouto prevádzkou zhodnocuje svoj vlastný majetok.

„Partnerstvom so ZSSK rozširujeme európsku sieť nočných vlakov EuroNight o ďalšiu dovolenkovú destináciu. Nočný vlak do Splitu je našim deviatym spojením EuroNight so spriatelenou železničnou spoločnosťou, a to ma veľmi teší. S 19 linkami Nightjet máme 28nočných vlakových spojení, ktoré z nás robia lídra nočnej vlakovej dopravy v Európe. Zabezpečíme, aby sa turisti mohli v lete pohodlne dostať do Chorvátska železnicou, ktorá je klimaticky najšetrnejším typom hromadnej dopravy,“ hovorí členka predstavenstva ÖBB Personenverkehr-AG Michaela Huber.

„Sme radi, že sme vďaka rakúskym partnerom mohli cestujúcim sprostredkovať unikátnu ekologickú a pohodlnú cestu k Jadranu, ktorý na Slovensku voláme „slovenské more“. Popri perfektnej spolupráci na trati Bratislava – Komárno je to ďalšie potvrdenie, že naše partnerstvo má pre Slovákov aj Rakúšanov zmysel. Už teraz sa teším na to, ako nás tento produkt inšpiruje k ďalším spoločným projektom,“ dopĺňa Karol Martinček, člen predstavenstva a riaditeľ úseku obchodu ZSSK.
Jednosmerný lístok je pre záujemcov k dispozícii od 29,90 eur vo vozni na sedenie a od 69,90 eur v pohodlnom lôžkovom vozni. Viac informácií nájdete aj na www.zssk.sk/split/. Lístky je možné rezervovať a zakúpiť online v ÖBB Ticketshop alebo v pokladniciach ZSSK.

Toľko hovorí tlačová správa Železničnej spoločnosti Slovensko. My sme sa boli pozrieť na priebeh prvej nakládky a vypravenia vlaku smerom do Splitu. Avizovaná nakládka mala začínať o 14:30, keby sme sa však držali tejto hodiny prišli by sme k už naloženému auto vozňu. Z Bratislavy využilo prvý vlak množstvo cestujúcich, auto vozeň bol obsadený siedmymi motorkami poľských turistov, auto nešlo žiadne.

Vlak bol z Bratislavy vedený Herkulesom 2016.027 za ktorým bol zaradený spomínaný auto vozeň, následne tri lôžkové vozne a dva vozne na sedenie. Vlak z Bratislavy vyrazil načas o 15:51. Vo Viedni vlak najskôr stojí v stanici Wien Hbf. Arz Anlage, kde dochádza k nakládke automobilov idúcich z Viedne a zmena rušňa na elektrickú trakciu. Do vlaku boli zaradené ďalšie dva autovozne a vedenia sa ujal Taurus 1216.238. Následne vlak zastavil aj v stanici Wien Hbf, aby sa následne mohol vydať na cestu k moru. Počas svojej cesty sa v čele vlaku objaví spolu 5 rušňov troch dopravcov. Rakúske štátne dráhy zabezpečujú trakciu z Bratislavy do pohraničnej stanice Spielfeld, tam si vlak preberá rušeň slovinských SŽ, ktorý ho v stanici Dobova odovzdáva chorvátskym HŽPP. V Oguline ešte dochádza k zmene trakcie z elektrickej na dieslovú na záverečnú úsek cesty do Splitu.

Čo sa vozňov týka, ZSSK v spolupráci s WAGON SLOVAKIA KOŠICE vypravuje na linku spolu 5 osobných vozňov. Tri vozne sú lôžkové radu WLABmee a dva na sedenie radu Bmz. Pre náš web sa vyjadrila aj hovorkyňa WAGON SLOVAKIA KOŠICE,a.s. Alžbeta Gajdošová Keruľová, ktorá uviedla: ,,WAGON SLOVAKIA KOŠICE,a.s. bude poskytovať na výkonoch smerujúcich do chorvátskeho Splitu svoje služby. Stevardi našej spoločnosti sú na letné cesty zvyknutí, keďže mnohé roky sprevádzajú cestujúcich na výletoch do zahraničných destinácií. Veľkému záujmu sa teší náš auto vlak. Počas jázd bude náš personál poskytovať služby v ubytovacích vozňoch, kde si cestujúci oddýchnu, môžu si pospať a v cieľovej destinácii začať dovolenku oddýchnutí. „

Nižšie prinášame v spolupráci s autormi fotografií prierez cesty vlaku z Bratislavy po Glognitz.

Pozvánka pre média na nakládku bola naplánovaná na 14:30. Ja som pre istotu dorazil už o 14:10 a väčšina motoriek už bola naložená na vozni.

Z Bratislavy sa na autovozni viezlo 7 motoriek poľských turistov. Auto nešlo žiadne.

Bratislavská záloha v podobe Somára 736.102 sa postarala o pristavenie auto vozňa aj napájanie vozňa WLABmee stojaceho vedľa.

Lôžkové vozne, ktoré vypravuje ZSSK na linku do Splitu sú oproti žltej konkurencii na oveľa vyššej úrovni. Hanbu si v zahraničí neurobíme.

Po naložení svojich motoriek sa cestujúci mohli rovno pobrať do svojho pristaveného lôžkového vozňa.

Prvého vlaku sa zhostil z Bratislavy Herkules 2016.027, ktorý po naložení auto vozňa naňho naposunoval, následne naposunoval aj na lôžkový vozeň a oba zatlačil do dvora ku zbytku súpravy. 

Vo dvore bratislavkej hlavnej stanice bola súprava spojená do celku a následne pristavená k druhému nástupišťu.

Pred odchodom vlaku prebehla krátka tlačová beseda zástupcov ZSSK. Zľava hovorca ZSSK Tomáš Kováč, Ján Lukáč, podpredseda predstavenstva ZSSK a zároveň riaditeľ úseku prevádzky a Karol Martinček, člen predstavenstva ZSSK a riaditeľ úseku obchodu.

Vlak z Bratislavy vyrazil načas o 15:51. Všetky doterajšie fotografie: Mates Pleško

Na fotogenickom mieste pred stanicou Lamač zachytil prvý odchod vlaku Juraj Streber.

Autor snímky si vybral na zdokumentovanie prvej jazdy sezónneho vlaku Split EuroNight k moru svoj najobľúbenejší fotospot – Marcheggský viadukt z roku 1848. Moderná technika sa tu snúbi s architektonickým skvostom, najstarším a najhodnotnejším železničným viaduktom na Slovensku. Foto: PhDr. Marián Dujnič

Pri výjazde zo stanice Marchegg si na vlak počkal Tomáš Pašuth.

Poslednú fotku s Herkulesom v čele máme od Dominika Pauliho z Breitensee.

Príjazd na viedenskú hlavnú stanicu už v čele s Taurusom zachytil opäť Tomáš Pašuth.

A z Glognitzu sa hlási opäť Dominik Pauli, kde sa náš fotopohľad končí.

 

Železničná spoločnosť Slovensko má s vlakom vysoké ambície a my z redakcie prajeme, aby bol úspech vlaku a záujem zákazníkov čo najvyšší.

Fotografie: Mates Pleško, Juraj Streber, PhDr. Marián Dujnič, Tomáš Pašuth, Dominik Pauli – ďakujeme autorom za poskytnutie fotografií.

Text: Tlačová správa ZSSK, vyjadrenie WAGON SLOVAKIA KOŠICE, Mates Pleško

Spracovanie: Mates Pleško

 

Pridajte sa do diskusie!

5 komentárov k: ZSSK a ÖBB spustili linku do Splitu

PeterSklicko zo dňa 22.6.2021 12:33

Dik za reportaz. Herkuules nebude tahat supravu cez cele Rakusko? V Marcheegu je uz vybudovany koridor na slusnu rychlost, na nasej strane nezacali ani naletove dreviny rubat….

Reagovať

PeterSklicko zo dňa 22.6.2021 12:35

Prehliadol som foto s Taurusom…..ups

Reagovať

Noerf zo dňa 22.6.2021 19:06

V poměru s Regiojetem, který jezdí do Chorvatska s 15 vagóny to není žádná vážnější konkurence.

Reagovať

PeterSklicko zo dňa 23.6.2021 8:39

ZSSK nema ambiciu konkurovat RJ s jeho vagonoymi supravami.do Chorvatska. Ani CD neponukaju podobnu sluzbu

Reagovať

Zdeno zo dňa 26.6.2021 21:08

Aké označenie má ta linka ? Súčasťou akeho dopravného systému je?

Reagovať

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Zadajte správnu hodnotu *