Váš železničný portál
Registrovať sa

ŽSR sú pripravené uskutočniť zmeny na priecestí v Rožkovanoch

Tlačové správy 11.2.2020 18:20 administrator Zobrazené: 993

Železnice Slovenskej republiky (ŽSR) sú pripravené na ukončenie verejného obstarávania formou uzavretia zmluvy so zhotoviteľom projektu a realizátorom zmien súvisiacich so zvýšením bezpečnosti na železničnom priecestí v obci Rožkovany v okrese Sabinov. Samotná realizácia podlieha koordinácii so Slovenskou správou ciest, ktorá v súčasnosti rozhoduje o riešení priľahlej križovatky ciest I. a III. triedy nachádzajúcej sa v tesnej blízkosti priecestia.

ŽSR po septembrovej tragickej nehode na železničnom priecestí v obci Rožkovany pristúpili nad rámec svojich povinností k zvolaniu verejnoprávneho konania za účasti Prešovského samosprávneho kraja, Slovenskej správy ciest, Krajského dopravného inšpektorátu v Prešove a obce Rožkovany, na ktorom sa všetky zúčastnené strany dohodli na riešení, ktoré umožní zvýšiť stupeň bezpečnosti na uvedenom priecestí.

Železničiari v záujme zvýšenia bezpečnosti na priecestí následne v októbri pristúpili k osadeniu tretieho výstražníka a k výmene dovtedy slúžiacich funkčných výstražníkov za nové. Zároveň pristúpili k vypracovaniu investičného zadania, ktoré slúži ako podklad na vyhlásenie verejného obstarávania pri realizácií zmien na priecestí. Súčasťou investičného zadania je aj doplnenie závor na zabezpečenom železničnom priecestí a doplnenie prechodu pre peších. Verejné obstarávanie na projektanta a zhotoviteľa priecestia bolo vyhlásené v decembri. Po predložení ponúk a elektronickej aukcii, došlo v januári k jeho vyhodnoteniu. ŽSR sú tak pripravené na podpis zmluvy s zhotoviteľom realizácie dvoch variantných riešení zvýšenia bezpečnosti priecestia.

Samotný termín začatia realizácie momentálne závisí od prípravy projektu rekonštrukcie priľahlej križovatky cesty I.triedy (I/68) a III.triedy (III/3188), ktorá sa nachádza v tesnej blízkosti železničného priecestia a na ktorej v minulosti dochádzalo k častejšiemu výskytu dopravných nehôd ako v prípade nehôd na železničnom priecestí. Príprava projektu rekonštrukcie križovatky patrí do kompetencie Slovenskej správy ciest. ŽSR sú tak ako doteraz pripravené v záujme čo najrýchlejšieho dosiahnutia vyššieho stupňa bezpečnosti na železničnom priecestí vychádzať v ústrety verejnosti, rovnako ako všetkým zainteresovaným subjektom.

 

Ilustračná fotografia

Pridajte sa do diskusie!

7 komentárov k: ŽSR sú pripravené uskutočniť zmeny na priecestí v Rožkovanoch

Pavel Chomjak zo dňa 11.2.2020 19:37

Hmmmm, tak to je teda udalosť! Kedy konečne najkonzervatívnejšia firma na Slovensku – ŽSR – konečne pohne riťou a zabezpečí v 21. storočí ostatné priecestia na elektrifikovanej trati Prešov – Plaveč (označené pre používateľov cestných komunikácií iba výstražnými krížmi) aspoň svetelnou a zvukovou signalizáciou? Samozrejme, najlepšie by bolo so závorami. Týka sa to niekoľkých priecestí najmä v úseku Veľký Šariš – Lipany, kde je traťová rýchlosť 100 km/h. Alebo sa čaká na ďalšiu tragédiu v podobe zrážky vlaku s cestným motorovým vozidlom, napr. návesu s dvadsiatimi tonami štrku???!!!

Reagovať

Čakajúci zo dňa 11.2.2020 20:14

Konečne

Reagovať

vladoca zo dňa 11.2.2020 22:33

Návštevník

Ked si niekto myslí , že to stačí tak ste na veľkom omyle. Pokial budú chodiť po cestách idioti čo nerešpektujú dopravné predpisy tak to nepomôže, a P. Chomjak ty si myslíš , že sa nemôže HDV stretnúť s autom s dvadsiatimi tonami štrku? Ako dopadla Gorila 350.011 pri Ružomberku či kde to bolo?

Reagovať

Pavel Chomjak zo dňa 12.2.2020 22:10

Ja si nič nemyslím, viem, prečo som reagoval a o čom som písal! Iba tak všeobecne na okraj: v gorile 350 011 pre blbosť iného človeka tragicky zahynul môj spolužiak zo Železničného učilišťa v Košiciach, kamarát a kolega rušňovodič Janko Šarudi. A konkrétne na trati Prešov – Lipany na inom priecestí zabezpečeným iba výstražnými krížmi pri Šarišských Michaľanoch som musel v minulosti použiť pred priecestím, ku ktorému sa blížilo nákladné auto s návesom a nejavilo známky spomaľovania pred priecestím, rýchločinné brzdenie. Cestná súprava zastavila prudkým brzdením na poslednú chvíľu, pretože inak by bola zrážka neodvratná. Za rušňom bolo sedem plne obsadených vozňov deťmi vezúcimi sa do škôl v Prešove!!! Pravdou je, že drtivú väčšinu tragédií na železničných priecestiach spôsobia ignoranti predpisov o prevádzke na pozemných komunikáciách sediaci za volantami automobilov. Ale vráťme sa k téme článku o priecestí v Rožkovanoch. Som presvedčený o tom, že ak by na uvedenom priecestí boli nainštalované závory, tragédia (a nie len táto) by sa s najväčšou pravdepodobnosťou nestala. Spustená závora by totiž vodičke celkom určite zabránila vojsť na priecestie rovno pod kolesá prichádzajúceho vlaku. Zámerne som o tom nepísal v diskusnom príspevku z úcty k zosnulým. Nie len ja, ale aj moji kolegovia rušňovodiči by isto vedeli porozprávať o prípadoch, kedy ponáhľajúci sa (alebo skôr netrpezlivý) vodič prešiel cez priecestie aj napriek blikajúcim svetlám na výstražníkoch a počuteľnej akustickej výstrahe pred blížiacim sa vlakom, aby nemusel minútu, možno dve čakať, kým vlak opustí zastávku. Nakoniec, dejiny sa opakujú. Rovnaká nehoda sa už skôr udiala aj v neďalekej zastávke Červenica, kde osobné auto zmietol z priecestia „Sergej“ (loko rady 781) a v jeho troskách zahynuli štyria cestujúci. Po tejto nehode nasledovala inštalácia priecestného zabezpečovacieho zariadenia, s ktorým (a nie len týmto) po elektrifikácii trate Prešov – Plaveč a jej modernizácii na dispečersky riadenú trať boli určitú dobu vážne problémy a vlaky cez tieto priecestia jazdili na Op rozkaz. Pre bezpečnosť motorových vozidiel a peších na priecestí.
VLADOCA Ja si vážne nič nemyslím …

Reagovať

tratovak zo dňa 13.2.2020 6:38

Aký kontrast:
„Neustálé zvyšování bezpečnosti drážního provozu a stále lepší zabezpečení železničních přejezdů je jednou z hlavních priorit Správy železniční dopravní cesty (SŽDC). V letošním roce (pozn.: 2019) v této oblasti proinvestuje více než 1,1 miliardy korun (pozn.: cca 44 mil. Euro). Vedle toho dalších více než 650 milionů korun mířilo do oprav a údržby stávajících železničních přejezdů.“

Reagovať

Cermip zo dňa 19.2.2020 18:37

Je to urcite hrozne, ak Ti zbytocne zahynie niekto blizky ako spoluziak zo skoly. Ked si spomeniem kolko zbytocnych nehod sa stalo na trati BA-DS-KN, da sa konstatovat ze vacsina vodicov z okolia
danej trate jazdi ako menej inteligentni ludia(slusne povedane)….

Reagovať

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Zadajte správnu hodnotu *