Váš železničný portál
Registrovať sa

ŽSR chcú modernizovať za deväť miliárd

Tlačové správy 16.1.2007 19:08 Peter Zobrazené: 1083

 Železnice SR plánujú v tomto roku pokračovať v budovaní a modernizácii infraštruktúry.

Generálny riaditeľ ŽSR Dalibor Zelený vyhlásil, že ak bude zabezpečené dosť peňazí na dofinancovanie európskych zdrojov zo štátneho rozpočtu, železnice preinvestujú približne deväť miliárd. Železnice chcú v tomto roku prostredníctvom verejného obstarávania začať s modernizačným procesom na troch úsekoch. Sú to úseky medzi Novým Mesto nad Váhom a Púchovom či Žilinou a Krásnou nad Kysucou.

Podnik chce v značnej miere využívať peniaze z Európskej únie. „Do budúcnosti je dôležité, ako sa štát k prispievaniu postaví, pretože z európskych fondov môžeme získať maximálne 85 percent z nákladov a zvyšok musia tvoriť vlastné zdroje,“ uviedol Zelený. Spoločnosť by chcela po dohode s ministerstvom dopravy a vládou pripraviť program, ktorý by jasne stanovil podmienky financovania na ďalších päť rokov, aby bol proces plynulý a bez komplikácií.

Medzi trate, ktorých modernizáciu už ŽSR rozbehli, patria Šenkvice – Cífer a modernizácia staníc v úseku Rača – Trnava takmer za 142 miliónov eur. Vlani sa pracovalo v železničných staniciach Pezinok, Cífer, Bratislava Rača, na podjazde v železničnej stanici Šenkvice a na traťovom úseku Vršok – Cífer.

Do konca tohto roka by mali byť ukončené práce v železničnej stanici Bratislava Rača, v staniciach Šenkvice a Svätý Jur. V rámci modernizácie trate Trnava – Nové Mesto nad Váhom predstavujú celkové náklady na úsek Trnava – Piešťany 129,2 milióna eur. Práce sa začali 15. novembra 2004 a mali by byť ukončené 30. novembra tohto roka. „Vlani sa pritom modernizovala stanica v Leopoldove a úsek Leopoldov – Veľké Kostoľany, v tomto roku by sa mala modernizovať stanica vo Veľkých Kostoľanoch a zastávka v Brestovanoch,“ informovali železnice. Celkové náklady na modernizáciu úseku Piešťany – Nové Mesto nad Váhom predstavujú vyše 3,57 miliardy. Práce na tomto úseku sa začali vlani v máji. Cieľom modernizácie eurokoridoru vedúceho cez územie Slovenska je zvýšiť traťovú rýchlosť do 160 kilometrov za hodinu a zjednotiť tak dopravný systém s pravidlami Európskej únie.

Slovenská vetva koridoru je dlhá 545 kilometrov a zahŕňa železničnú trať z Bratislavy cez Žilinu a Košice až po Čiernu nad Tisou a končí sa pri štátnej hranici s Ukrajinou. Náklady na modernizáciu slovenskej vetvy eurokoridoru odhadujú ŽSR zhruba za dve miliardy eur.

Zdroj : Hospodárske Noviny

Pridajte sa do diskusie!

Žiadny komentár k: ŽSR chcú modernizovať za deväť miliárd

swingo zo dňa 17.1.2007 9:14

Koridor sa buduje, bude budovať a aj tak sa nedokončí.

Reagovať

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Zadajte správnu hodnotu *