ŽSR chcú modernizovať za deväť miliárd
Generálny riaditeľ ŽSR Dalibor Zelený vyhlásil, že ak bude zabezpečené dosť peňazí na dofinancovanie európskych zdrojov zo štátneho rozpočtu, železnice preinvestujú približne deväť miliárd. Železnice chcú v tomto roku prostredníctvom verejného obstarávania začať s modernizačným procesom na troch úsekoch. Sú to úseky medzi Novým Mesto nad Váhom a Púchovom či Žilinou a Krásnou nad Kysucou.
Podnik chce v značnej miere využívať peniaze z Európskej únie. „Do budúcnosti je dôležité, ako sa štát k prispievaniu postaví, pretože z európskych fondov môžeme získať maximálne 85 percent z nákladov a zvyšok musia tvoriť vlastné zdroje,“ uviedol Zelený. Spoločnosť by chcela po dohode s ministerstvom dopravy a vládou pripraviť program, ktorý by jasne stanovil podmienky financovania na ďalších päť rokov, aby bol proces plynulý a bez komplikácií.
Medzi trate, ktorých modernizáciu už ŽSR rozbehli, patria Šenkvice – Cífer a modernizácia staníc v úseku Rača – Trnava takmer za 142 miliónov eur. Vlani sa pracovalo v železničných staniciach Pezinok, Cífer, Bratislava Rača, na podjazde v železničnej stanici Šenkvice a na traťovom úseku Vršok – Cífer.
Do konca tohto roka by mali byť ukončené práce v železničnej stanici Bratislava Rača, v staniciach Šenkvice a Svätý Jur. V rámci modernizácie trate Trnava – Nové Mesto nad Váhom predstavujú celkové náklady na úsek Trnava – Piešťany 129,2 milióna eur. Práce sa začali 15. novembra 2004 a mali by byť ukončené 30. novembra tohto roka. „Vlani sa pritom modernizovala stanica v Leopoldove a úsek Leopoldov – Veľké Kostoľany, v tomto roku by sa mala modernizovať stanica vo Veľkých Kostoľanoch a zastávka v Brestovanoch,“ informovali železnice. Celkové náklady na modernizáciu úseku Piešťany – Nové Mesto nad Váhom predstavujú vyše 3,57 miliardy. Práce na tomto úseku sa začali vlani v máji. Cieľom modernizácie eurokoridoru vedúceho cez územie Slovenska je zvýšiť traťovú rýchlosť do 160 kilometrov za hodinu a zjednotiť tak dopravný systém s pravidlami Európskej únie.
Slovenská vetva koridoru je dlhá 545 kilometrov a zahŕňa železničnú trať z Bratislavy cez Žilinu a Košice až po Čiernu nad Tisou a končí sa pri štátnej hranici s Ukrajinou. Náklady na modernizáciu slovenskej vetvy eurokoridoru odhadujú ŽSR zhruba za dve miliardy eur.
Zdroj : Hospodárske Noviny
Pridajte sa do diskusie!
Žiadny komentár k: ŽSR chcú modernizovať za deväť miliárd
swingo zo dňa 17.1.2007 9:14
Koridor sa buduje, bude budovať a aj tak sa nedokončí.