Váš železničný portál
Registrovať sa

Zrušenie 25 regionálnych vlakov

Tlačové správy 16.2.2007 7:38 administrator Zobrazené: 748

 Od 4. marca prestanú jazdiť niektoré regionálne vlaky a desiatkam ďalších skrátia trasu. Železničná spoločnosť tým dosiahne časť úspor, ktoré plánovala už na konci minulého roka. Vtedy zastavilo škrtanie vlakov vyjednávanie politikov Smeru a SNS až tesne pred termínom rušenia. Odborníci však aj tak predpokladali, že škrty sa v priebehu roka 2007 urobia. Ale postupne, aby boli menej nápadné.

„Ide o zrušenie 25 regionálnych vlakov, ktoré jazdia takmer prázdne, a ďalších asi sto zmien v trasách,“ uviedol pre Pravdu Miloš Čikovský, hovorca Železničnej spoločnosti Slovensko. Podľa informácií Pravdy zmeny spočívajú v skrátení trás desiatok osobných vlakov a niektorých rýchlikov.

„Snažíme sa správať ekonomicky a šetriť. Regióny napriek upozorneniam neriešia súbehy s autobusovou dopravou, a potom jazdia vlaky nevyťažené,“ vysvetlil Čikovský.

Premiér Robert Fico vlani sľúbil, že žiadne škrty nebudú. Štát si v zmluve od Železničnej spoločnosti Slovensko objednal rovnaký počet kilometrov ako v roku 2006. „Počet odjazdených kilometrov dodržíme. Výkony však presunieme tam, kde ľudia vlaky využívajú,“ doplnil Čikovský. Železničná spoločnosť teda zruší prázdne regionálne vlaky a tam, kde sú plné, spoje pridá. „Zavedieme vlaky na iných štyroch trasách,“ povedal Čikovský.

Škrty vlakov začali súboj o dopravu v regiónoch

Železničná spoločnosť Slovensko začala súboj s autobusovými firmami o tom, či budú mať v regiónoch zelenú vlaky, alebo autobusy. Preto zruší 25 vlakov a ďalšie obmedzí na trasách, kde vinou súperenia s autobusmi železnice najviac prerábajú. Zmeny sa urobia v rámci bežnej štvrťročnej úpravy cestovného poriadku od 4.¤marca.

„Je načase, aby samosprávne kraje riešili súbežnú dopravu v regiónoch,“ povedal Miloš Čikovský, hovorca Železničnej spoločnosti Slovensko. Aby firma dodržala sľub daný ministerstvu dopravy, udrží počet odjazdených kilometrov vlakov zahustením dopravy na vyťažených trasách.

„To je optimalizácia. Nemáme na výber, keď regióny neriešia fakt, že desať, pätnásť minút pred odchodom vlaku odchádza autobus. Pritom oba spoje sú financované z verejných peňazí,“ zdôraznil Čikovský.

Preto napríklad rýchlik z Bratislavy cez Žilinu do Čiernej nad Tisou bude cez víkendy jazdiť len po Košice. Prestanú jazdiť niektoré osobné vlaky z Trenčianskych Teplíc do Trenčianskej Teplej, z Myjavy do Vrboviec, z Vrútok do Žiliny či spoj medzi Dudincami a Šahami.

Osem samosprávnych krajov sa však bráni, že zatiaľ nemajú nijaké kompetencie v železničnej doprave, financujú len autobusy. Preto vraj nemôžu rozhodovať o tom, či bude nosná autobusová alebo vlaková doprava. Podľa Železničnej spoločnosti však osem VÚC pripomienkuje cestovný poriadok vlakov a o počte autobusov rozhoduje prideľovaním licencií na autobusové spoje.

Podľa Čikovského napríklad na trase z Čadce na Makov, je po prvú dedinu Raková veľká konkurencia vlakovej a autobusovej dopravy. „Za týždeň tam prejde neuveriteľných 1100 autobusov a 150 vlakov, nemá zmysel z verejných peňazí financovať oboje,“ povedal Čikovský.

Osem krajov dáva na prímestské autobusy takmer 1,5 miliardy korún. Štát dáva na chod vlakov 5,5 miliardy korún a ďalších 3,8 miliardy pre ŽSR na zabezpečenie tratí.

O škrtaní prerábajúcich vlakov sa hovorilo na konci minulého roka, pretože v štátnom rozpočte je pre Železničnú spoločnosť len 4,5 miliardy korún a na súčasný rozsah dopravy by mal štát doplatiť až 5,5 miliardy korún.

Po koaličných rokovaniach sa však rozhodlo, že vlaky musia odjazdiť rovnaký počet kilometrov a Železničná spoločnosť dostane počas roka ešte pridaných 500 miliónov a tichý súhlas na pôžičku ďalších 500 miliónov korún.

Aby počet odjazdených kilometrov zostal zachovaný, Železničná spoločnosť zavedie nové vlaky vo Vysokých Tatrách, medzi Fiľakovom a Lučencom aj z Leopoldova do Nitry alebo z Kysaku do Prešova.

ZDROJ: PRAVDA

Pridajte sa do diskusie!

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Zadajte správnu hodnotu *