Váš železničný portál
Registrovať sa

ŽOS Zvolen opraví a zmodernizuje pre České dráhy jednotky 646 Stadler GTW aj rušne radu 754

Aktuality 25.11.2020 6:36 Peter Dirga Zobrazené: 2418

ŽOS Zvolen získali vo verejných súťažiach dve veľké zákazky. Pre České dráhy zmodernizuje 12 jednotiek 646 Stadler GTW a v priebehu päť ročného kontraktu zgenerálkuje pre najväčšieho českého dopravcu aj 13 dieselelektrických rušňov radu 754.

646 Stadler GTW
Desaťmiliónový kontrakt na modernizáciu 12 vlakov 646 Stadler GTW, ktoré pôvodne slúžili v Nemecku u Deutsche Bahn, prinesie českým cestujúcim a železničiarom, okrem iného, aj nové LCD monitory, Wi-Fi pripojenie, elektrických zásuvky, drobnú elektroniku, nový audiovizuálny informačný systém a GPS lokátor pre sledovanie pohybu vlaku v systéme KIDSOK.

 

„Prvé vlaky z tejto súťaže zákazník už pristavil do Zvolena. Do decembra 2021 musíme byť hotoví so všetkými dvanástimi. Týmto projektom sme rozbehli aj novú spoluprácu s Deutsche Bahn, ktoré budú zabezpečovať časť opráv agregátov a podvozkov vo svojich závodoch v Nemecku,“ hovorí generálny riaditeľ ŽOS Zvolen Imrich Czere.

Motorový rušeň radu 754
Motorový rušeň radu 754, dieselový rušeň s elektrickým prenosom výkonu, je v ČD využívaný na prímestských i diaľkových tratiach. Počas trvania päťročnej zmluvy vykoná ŽOS Zvolen na 13 lokomotívach hlavnú opravu typu MVY, čo je v podstate generálna oprava celého koľajového vozidla vrátane generálnej opravy motora, alternátora, podvozkov a trakčných motorov. Výška kontraktu je ohraničená na sumou 8,4 milióna euro.

„Od Českých dráh a ČD Cargo sme tiež získali zákazky na opravu série sólo spaľovacích motorov K12 V230 DR,“ konštatuje Imrich Czere a dodáva: „Vďaka novým kontraktom už dnes vieme, že minimálne 60 % výkonov zvolenskej ŽOS-ky bude budúci rok smerovať do zahraničia.“

 

Železničné opravovne a strojárne Zvolen, a.s. je jednou z popredných slovenských spoločností opravujúcou motorové rušne, elektrické rušne a motorové jednotky. Zamestnáva cca 400 ľudí. Jej výrobný program predstavuje široký sortiment opráv, modernizácií, rekonštrukcií a revízií motorových rušňov, motorových vozňov, elektrických rušňov a osobných vozňov podľa požiadaviek zákazníka. Výrazným portfóliom sú subdodávky komponentov pre iných výrobcov koľajových vozidiel.

 

Ľudovít Tóth, event2all

Pridajte sa do diskusie!

5 komentárov k: ŽOS Zvolen opraví a zmodernizuje pre České dráhy jednotky 646 Stadler GTW aj rušne radu 754

Budamar zo dňa 27.11.2020 11:15

ČD už tie štvorky nepotrebujú?

Reagovať

RaVo zo dňa 27.11.2020 15:45

Veď práve že ich potrebuju . Schade fabrík CZ Koko to nevie robiť. Vzdal sa opravy ČKD Dizlov. Vždy posielali z CZ KOKO uloženie kluky robiť do Zvolena.

Reagovať

peter zo dňa 27.11.2020 18:14

V CZ Loko přestali dělat ČKD motory ne proto, že to neumí, ale proto, že se specializovali na motory Caterpillar. Buďte rádi. Aspoň máte práci.

Reagovať

RaVo zo dňa 27.11.2020 19:36

Pracoval som v AWT viac ako 9 rokov. Vtedy ešte aj CZ KOKO robil motory ČKD, vtedy sme už porovnávali.
Motor z Českej Trebovej tiekol ako vodovod, a stále v poruche na garancii
Motor zo Zvolena bez problémov.
To sa týka aj lokomotív, 753.7 po MH oprave, odviezla svoj prvý vlak aj po pol roku z v celom úseku trate bez problémov.
Vedel by som pokračovať v porovnavani.
Zvolen musel padnúť na držku, aby pochopil ako treba robiť.

Reagovať

peter zo dňa 27.11.2020 21:28

Dovolte mi reagovat. Píšete – motor zo Zvolena bez problémov a dále níže – Zvolen musel padnúť na držku, aby pochopil ako treba robiť. Jaká byla kvalita oprav, než Zvolen pochopil ? Kdo nic nedělá, nic nezkazí. Vždy se někde něco pokazí. Je dobře, že se trh vyselektoval – Zvolen ČKD motory, 60% oprav do zahraničí. CZ Loko nové lokomotivy do namátkou – Finsko, Turecko, Itálie, Lotyšsko, Maďarsko, Ukrajina a další. Ať to všem funguje. Ať každý dělá to, v čem je dobrý, ať jsou všichni spokojený.

Reagovať

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Zadajte správnu hodnotu *