Váš železničný portál
Registrovať sa

Zmŕtvychvstanie bobiny 140.052

Reportáže 25.5.2008 22:00 administrator Zobrazené: 4230

  Českomoravská železniční opravna Přerov (ČMŽO) dokázala takmer nemožné. Z vraku rušňa 140.052, ktorý stál dlho v nepojazdnom stave v rušňovom depe Žilina, sa po generálnej oprave a revitalizácii zrodila nielen krásna, no zároveň i najmodernejšia bobina, s bohatou elektronickou výbavou. Je určená pre poľského súkromného dopravcu. V našej fotoreportáži prinášame pohľad do jej bohatej polstoročnej histórie ako aj informácie o tom, čo sa na bobinke zmodernizovalo.
Od vedenia Českomoravskej železničnej opravovne v Přerove sa nám dostalo milého prijatia. Počas prehliadky sme dostali odborný výklad a mohli sme fotograficky zdokumentovať rušeň zvonku i zvnútra.

V Přerove prebehla na bobinke v období august 2007 – máj 2008 kompletná generálna oprava, modernizácia a revitalizácia. Bolo potrebné niektoré chýbajúce súčiastky a segmenty opätovne vyrobiť, no najdôležitejšiou vnútornou zmenou na rušni je inštalácia moderných elektronických prvkov. Pri pohľade na rušeň okamžite upúta krásny oranžovočervený lak. Nalakovanie prebehlo vo firme OLPAS Krnov. Nový lak pripomína korporátnu farebnú schému poľského dopravcu Orlen KolTrans (žeby práve pre neho bola bobinka určená?). No a vkusné (možno pre nás trochu neobvyklé) svetlá svedčia už o čiastočnej polonizácii bobinky.

Bobina je určená pre poľského zákazníka, ktorý si ju príde prevziať vo štvrtok 29. mája 2008. Vzhľadom na to, že niektoré polonizačné prvky sa budú do rušňa inštalovať až v Poľsku, nástup do prevádzky sa očakáva v priebehu 6 – 8 týždňov.

Curriculum vitae 140.052 (ex E499.052 ČSD)

Pohľad do dobových časopisov, odbornej literatúry i do našich archívnych záznamov svedčí o tom, že naša bobinka, 140.052 (ex E499.052 ČSD), mala ozaj bohatý život. Prežívala hviezdne chvíle, keď vozila z nášho územia až do ukrajinského Čopu medzištátne expresy Praha – Moskva – Praha. No postihla ju aj nehoda v roku 1983 pri Martine a po roku 2003 potupné roky nečinnosti, keď sa už zdalo, že je nepotrebná a že ju neminie zošrotovanie…

E499.052 patrí k typu 12 E 4, ktoré vyrobila plzeňská Škodovka v roku 1957 pod výrobným číslom 3120. „Päťdesiatdvojka“ našla svoje pôsobisko v Rušňovom depe Žilina kam prišla 6. januára 1958. Technicko-policajnú skúšku (ako sa v tomto období označovala TBS) vykonala 11. januára 1958 medzi Liptovským Hrádkom a Kráľovou Lehotou, pri ktorej dosiahla predpísanú rýchlosť 132 km/h.

E499.052 sa stala prvým rušňom, na ktorom bola vykonaná v ŽOS Vrútky oprava v rozsahu E4 (28. januára – 5. marca 1960).

Dlhé roky pôsobila v žilinskom depe a spočiatku jazdila v osobnej i nákladnej doprave na hlavnom ťahu do Ostravy cez Bohumín, Olomouca a Prahy cez Púchov a po elektrifikácii trate Spišská Nová Ves – Košice v lete 1960 aj do metropoly Východu. Príchod peršingov radu 162 ju v polovici leta 1991 zo Žiliny vystrnadil a bola redislokovaná do Košíc.

Od začiatku roku 1993 až do polovice decembra 2002 bolo jej domicilom depo v Čiernej nad Tisou. S bobinkami 140.042 a 062 sa stala členom slávneho tria bobiniek, s ktorými sme sa stretávali na exkluzívnych výkonoch s medzištátnymi vlakmi smerujúcimi do Kyjeva a Moskvy. Mimochodom, aj dve sestry našej bobinky, 140.042 a 062, sa do dnešných čias zachovali a v dobrom technickom stave jazdia s nákladnými vlakmi pod vlajkou súkromnej spoločnosti SŽDS. Od roku 2003 bola 140.052 odstavená v depe Čierna nad Tisou, neskôr premiestnená do Žiliny, kde čoraz väčšmi chátrala. Zdalo sa, že jej osud je spečatený …


Bobina 140.052 odstavená v žilinskom depe.

Zmenená situácia v železničnej doprave v Európskej únii a najmä nárast nákladnej dopravy v krajinách bývalého východného bloku, dopyt po ojazdených hnacích železničných vozidlách u poľských súkromných dopravcov ako aj postupná liberalizácia prístupu neštátnych dopravcov na železničnú sieť priniesli našej bobinke 140.052 šancu znovu sa narodiť. 17. júla 2007 previezla spoločnosť Viamont bobinku 140.052 zo Žiliny do Přerova, kde sa v ČMZO až do mája 2008 podrobila kompletnej generálnej oprave a revitalizácii.

Na rušni zostala zachovaná iba mechanická časť a celky VN výzbroje. Vyprojektovala sa nová dokumentácia slaboprúdových obvodov, a pretože sa použili iné modernejšie typy kontrolérov, mohol sa zmenšiť a upraviť aj riadiaci pult. Na riadiacom pulte sú dotykové monitory, ktoré umožňujú priamu komunikáciu rušňovodiča s rušňom. Na rušni sa nachádza aj tempomat.

Rušeň je vybavený riadiacim systémom HS 100. Zo všetkých elektrických prístrojov sa odstránili pomocné kontakty a nahradili ich bezdotykové snímače, vďaka ktorým sa zminimalizuje poruchovosť.

Nedostupnosť mechanických ochrán VN spôsobila, že boli nahradené elektronickými, ktoré takisto vyhodnocuje riadiaci systém HS 100.

Rušeň bol prerobený na mnohočlenné riadenie, no je zaujímavé, že zásuvka kabeláže sa nachádza iba na jednej strane. Drevená priečka medzi strojovňou a stanovišťom nahradil plech. Takisto podlahy na stanovišti a v strojovni sú plechové.

Na žiadosť poľského zákazníka bolo odstránené vykurovanie vlaku, pretože sa nepredpokladá využitie bobinky v osobnej doprave.


140.052 – bočný pohľad.


140.052 v priestoroch ČMŽO v Přerove. Číselné označenie rušňa je umiestnené asymetricky.


Romantická náladovka.


Omladená krásavica.


Riadiaci pult bol navrhnutý špeciálne pre tento rušeň.
Je v ňom zabudovaný procesor a riadiaca jednotka. Namiesto tradičného „volantu“

má „rajčák“, smer jazdy sa mení pomocou tlačidiel a nie prostredníctvom páky.


Rýchlosť si zvolí rušňovodič pomocou džojstika, ktorú elektronicky riadiaci systém rušňa automaticky udržuje.


Informácie na dotykovom monitore je možné zobraziť v poľštine, slovenčine, češtine alebo angličtine.
Zobrazujú sa všetky údaje o prevádzkovom stave rušňa.


Osvetlenie stanovišťa je žiarivkové, jas prístrojov sa dá regulovať. Intervaly činnosti stieračov si možno zvoliť v rozpätí 5 – 10 s.


Pohľad do strojovne.


Snímač na kontroléri prenáša na monitor informáciu na akom stupni rušeň jazdí.


Elektronické ochrany.

Procesor – srdce elektroniky na bobinke.


Bobina 140.052 oddychuje v žst. Nedakonice na trati Přerov – Břeclav v deň TBS. Foto: HS TRANS


Bobina počas TBS pred žst. Nedakonice. Foto: HS TRANS

V najbližších dňoch sa teda poberie za svojimi predchodkyňami do krajiny našich susedov. Verme, že o nej ešte budeme počuť veľa dobrého.

Poďakovanie:
Redakcia Railpage.net ďakuje
Českomoravskej železničnej opravovne v Přerove za spoluprácu.
Autorovi HS TRANS za súhlas so zverejnením fotografií.

Pramene:
Raab Ivo: Elektrické lokomotivy E499.0 (1), nakladatelství Corona, Praha,
ISBN: 80-86116-03-4, 2005
Raab Ivo: E 499.0 /30 let, in Železničář, č. 20/1985, str. 312/313

Archív členov redakcie Railpage.net

Súvisiace odkazy:
Prevoz bobiny 140.052 do Českej Republiky
Ďalšia „bobina“ medzi živými !!!
Honba za 140.097
„Bobiny“ v roku 2007 pohľadom Petra a Pavla Vlčkovcov – I.časť
ČMŽO

Neoznačené foto 2008 © peto5o
Označené foto
2008 ©
HS TRANS (2x)

Pridajte sa do diskusie!

Žiadny komentár k: Zmŕtvychvstanie bobiny 140.052

pedro zo dňa 25.5.2008 22:16

Dobry clanok, diky zan, len by som si dovolil oponovat v jednej veci – „Na rušni sa nachádza aj tempomat, ktorý šetrí namáhanie odporníkov a hlavného kontroléra.“ Ak je tempomatom myslene zariadenie automatickej regulacie rychlosti, aj to ale asi len v jazde, na BS/2-ku brzdic by asi ARR v brzde aplikovat ani neslo, ale to namahanie odpornika mi nesedi, osobne ocakavam, prave naopak, obrovske namahanie odpornika a kontrolera pri udrziavani rychlosti, ak vlak pojde na trati s castymi klesaniami a stupaniami. Na odporovku sa podla mna tento system nehodi. 😕 🙁 Navyse, ak bol zachovany povodny odpornik, ktory nie je trvalo zatazitelny, tak to povazujem za dost riskantne, na hospodarnych stupnoch sa konstantna rychlost pri meniacom sa profie trate udrzat neda a na odporoch ist dlho nemoze. Aj z 350-iek bola, ak si spominam, ARR pomerne skoro demontovana, a to este maju odpornik „trvalozatazitelny“.

Reagovať

passion zo dňa 26.5.2008 9:24

pedro:
Už aj na gorilke sa vytratil pojem „trvale zaťažiteľný“ a objavil sa pojem nový „dlhodobo zaťažiteľný“ 😀

Reagovať

pedro zo dňa 26.5.2008 12:13

passion 😀
jj, viem, preto som to dal do uvodzoviek. A to este, navyse, pri modernizaciach v ŽOSke sa 350-kam komplet odpornik menil za uplne novy. 😀

Reagovať

Palio zo dňa 26.5.2008 18:44

Veľmi zaujímavý a poučný článok! 🙂 Na prvý pohľad som si myslel, že bobina bez riadiaceho kontroléra už nie je tým, čím bola. Ale k „zašanteniu“ si s takto modernizovanou lokomotívou na tratiach ŽSR v pravidelnej osobnej doprave by ma nikto nemusel dlho prehovárať a verím, že by to bol príjemný zážitok. Už aj na fotografiách stanovište dobre vyzerá. Veľa šťastia a mnoho kilometrov bez nehôd 140 052!!! :byebye:

Reagovať

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Zadajte správnu hodnotu *