Váš železničný portál
Registrovať sa

Zlatožlté vlnenie na Žitnom ostrove po celý rok

Slovensko 7.1.2011 21:50 Marián Dujnič Zobrazené: 3838

Na trati z Bratislavy do Komárna cez Žitný ostrov bude od jari budúceho roku premávať deväť trojdielnych motorových súprav zlatožltých Talentov súkromnej spoločnosti RegioJet. Obilnica našej domoviny zažije premiéru už začiatkom marca, keď spoločnosť predstaví nové vozidlo pri propagačných jazdách pre verejnosť a zástupcov štátnej správy a samospráv z Bratislavy do Dunajskej Stredy. Slovenské médiá o tom dnes informovali na pôde Ministerstva dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja Slovenskej republiky predstavitelia RegioJetu. Na budúci rok zavedie táto spoločnosť na trase Praha – Košice aj štátom nedotovaný rýchlik vyššej kategórie vo svojich farbách.

Ministerstvo dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja Slovenskej republiky podpísalo 27. decembra 2010 so súkromnou železničnou spoločnosťou RegioJet zmluvu o prevádzkovaní regionálnych vlakov na trati 131 ŽSR z Bratislavy do Komárna na obdobie marec 2012 až december 2020. Plné znenie zmluvy uverejní MDVRR v najbližších dňoch.

Na tento účel si spoločnosť RegioJet prenajme od európskeho poolu trojdielne dieselové motorové vozne známe pod menom TALENT, ktoré vyrába Bombardier Transportation v Nemecku. Práve moderné vozidlá sú základným predpokladom návratu ľudí do vlakov, povedal novinárom Radim Jančura, majiteľ STUDENT AGENCY a jej dcérskej spoločnosti RegioJet. Obyvatelia Žitného ostrova získajú kvalitatívne porovnateľnú dopravu, aká je u našich južných susedov na trase Hegyeshalom – Budapešť, kde osobnú dopravu zabezpečujú elektrické Desirá, Talenty a Stadlery. Elektrický Talent prichádza na naše územie aj z Rakúska do pohraničnej stanice Bratislava-Petržalka. Po dodávke nových motorových súprav radu 861 ZSSK, ktoré vyrába ŽOS Vrútky, a.s., do Nových Zámkov budeme môcť porovnať spoľahlivosť, komfort a obľúbenosť oboch rozdielnych výrobkov.

Ilustračná snímka „Desira“ z promo akcií RegioJet v Česku v roku 2010.

Kvantový skok v osobnej doprave a prínos pre cestujúcich

Nový dopravca prinesie kvantový skok v kvalite. Zabezpečí spojenie v pravidelných intervaloch – každú hodinu po celý deň, počas pracovných dní v špičke každú pol hodinu. Expresné spoje s obmedzeným počtom zastavení prebehnú trasu z Dunajskej Stredy do Bratislavy za 43 minút oproti terajším 59 minútam. Vlaky budú jazdiť od skorého rána do neskorej noci a to bez dlhých obedňajších prestávok. Moderná a plne klimatizovaná súprava poskytne cestujúcim maximálny komfort na úrovni 21. storočia. Zlatým klincom bude jednotný cestovný doklad na vlak i na MHD v Bratislave. Úroveň služieb vo vlakoch dosiahne komfort na aký sú zvyknutí cestujúci v autobusoch STUDENT AGENCY. Pôjde o bezplatné pripojenie na internet prostredníctvom WI-FI, informačný servis na vysokej úrovni a predaj občerstvenia a dennej tlače na palube. Samozrejmosťou má byť oddiel 1. triedy pre náročnejších cestujúcich.

Dopravca chce zabodovať aj nižšou cenou cestovného. Obyčajné cestovné bude o desať percent lacnejšie ako u súčasného štátneho dopravcu. Výhodou má byť aj jednoduchý a prehľadný systém zliav. Záujemcovia si budú môcť zakúpiť tzv. kreditovú kartu STUDENT AGENCY. Jej prostredníctvom získajú pravidelní cestujúci ďalšiu zľavu – 10 percent. Bude veľa možností nákupu cestovných dokladov u zmluvných predajcov – napríklad v informačných a turistických centrách a dopravných termináloch vrátane letiska, na internete a dokonca aj prostredníctvom SMS. Zachovaný zostane aj predaj cestovných lístkov na železničných staniciach. RegioJet a Železničná spoločnosť Slovensko sa dohodnú na vzájomnom uznávaní cestovných dokladov.

Expresné vlaky budú jazdiť v pracovné dni na trase Bratislava-Nové Mesto – Dunajská Streda, vlaky do Komárna budú vychádzať i prichádzať na bratislavskú hlavnú stanicu. Pracuje sa na tom, aby vlaky z a do Komárna nadväzovali na diaľkové spoje do vnútrozemia i do zahraničia.

V železničných staniciach Kvetoslavov a Dunajská Streda sa majú vybudovať parkoviská P+R, ktoré zeliminujú nevýhodu vzdialenejších obytných zón od staníc alebo zastávok, čo je tiež nový prvok v organizácii železničnej osobnej dopravy. Spoločnosť RegioJet predložila návrh, aby autobusové spoje nadväzovali na vlaky, najmä v oblasti Dunajskej Stredy a Kvetoslavova, najmä s dôrazom na Šamorín a ostatné významnejšie sídla.

Výhodu pre región Žitného ostrova má priniesť aj zníženie počtu automobilov na frekventovanej ceste Bratislava – Komárno. Odhaduje sa, že kvalitatívne vyšší druh spojenia odláka z ciest denne až 1500 automobilov. Toto číslo vyjadruje kolónu o dĺžke 7 km!

Pozitívne dôsledky pre Slovenskú republiku

RegioJet počas celého deväťročného obdobia platnosti zmluvy garantuje reálnu cenu výkonov na úrovni 5,695 eur/vlkm. Táto suma je o 16 % menej v porovnaní s cenou, ktorú ponúka Železničná spoločnosť Slovensko. Spočiatku sa počíta s ročným objemom dopravy 1,25 milióna vlkm. Zmluva s objednávateľom však v budúcnosti umožňuje parametre mierne upravovať podľa aktuálnych dopravných potrieb regiónu.

Nový zmluvný dopravca prinesie do štátneho rozpočtu vyššie odvody za dopravnú cestu o cca 1,2 milióna EUR za rok a úsporu z optimalizácie autobusových spojov cca 0,4 milióna EUR za rok. Ekvivalentná úspora investičných dotácií zo štátneho rozpočtu dosiahne ročne cca 3,6 milióna EUR.

Charta zákazníka

RegioJet sa zaviazal, že všetky svoje služby zastreší Chartou zákazníka, ktorá bude garantovať rozsah prepravných a doplnkových služieb. Dopravca okrem iného ručí, že minimálne 94% jeho spojov bude jazdiť včas. Dohoda s ministerstvom predpokladá, že za vyššie meškanie alebo dokonca výpadok spojov hrozia dopravcovi prísne sankcie.

Prečo práve trať 131 ŽSR?

Cieľom Ministerstva dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja je vyriešiť chronický dopravný problém v juhovýchodnom kvadrante bratislavskej aglomerácie. Prioritou síce zostáva aj naďalej dostavba rýchlostnej komunikácie R7, no v tejto oblasti, kde prevláda mimoriadne vysoká frekvencia cestujúcich prichádzajúcich do Bratislavy, musí byť nosným systémom práve železnica.

Na tlačovej besede odznel pojem „dopravná inverzia“. Obchodný riaditeľ RegioJet-u Jiří Schmidt vysvetlil, že sa to v plnom význame slova týka trate 131 ŽSR. Na jednej strane jestvuje vhodná a pomerne kvalitná železničná infraštruktúra, no na strane druhej zostáva nevyužitá a postupne upadá. Na trati premáva málo spojov, navyše v podaní neatraktívnych a pomalých vlakových súprav. Toto všetko chce RegioJet zmeniť. Môžeme to nazvať reinkarnáciou – znovuzrodením železnice či menej poeticky návratom železnice k plneniu úloh, ktoré má v dopravnom systéme plniť.

RegioJet vyšle na trať do Komárna moderné Talenty, no ich jazdu bude obmedzovať stav železničnej infraštruktúry, maximálna rýchlosť 80 km/h, nedostatočné približovacie úseky PZZ, nevyhovujúce nástupištia atď. S rastúcim potenciálom frekvencie spojov i nárastom nákladnej dopravy sa azda čoskoro pristúpi k modernizácii trate.

Vlakové súpravy budú mať nainštalované snímače teploty a rýchlosti pripojenia WI-FI a taktiež GPS, ktorý umožní sledovať pohyb vlaku on line. Štát bude môcť kedykoľvek kontrolovať kvalitu a presnosť chodu spojov.

Návrh cestovného poriadku na trati
Bratislava – Dunajská Streda – Komárno
a späť

Po kliknutí sa otvorí pdf cestovného poriadku vo väčšom rozllíšení

Čoskoro prídú ďalší súkromní dopravcovia – Veolia a Arriva…

Do desiatich rokov sa má podľa predpokladov slovenskej vlády postupne otvoriť 35 percent trhu osobnej železničnej dopravy. V súčasnosti sa už publikovala výzva pre súkromných dopravcov na desiatich percentách železničnej siete na rok 2013. Napriek prieniku neštátnych dopravcov na slovenský trh si štátna Železničná spoločnosť zachová dominantné postavenie. Ministerstvo dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja garantuje, že na trate, kde nasadí nové súpravy, ktoré spolufinancoval Operačný program Doprava bude mať ZSSK prednosť. Príchod neštátneho dopravcu na Žitný ostrov získal podporu u mnohých starostov obcí, ktorých chotárom trať 131 prechádza.

Majiteľ STUDENT AGENCY Radim Jančura vyslovil presvedčenie, že príklad RegioJet pritiahne na Slovensko ďalších súkromných dopravcov a konkrétne menoval Veoliu a Arrivu. Očakáva, že tieto spoločnosti prinesú do železničnej osobnej dopravy vyššiu kvalitu, ktorá podľa jeho názoru na Slovensku v ostatných dvoch desaťročiach ustrnula. Jančura zároveň uviedol, že jestvuje rozdiel v objednávaní regionálnych vlakov v Česku a na Slovensku. Kým u našich západných susedov sa objednávajú vlaky na regionálnej úrovni, na Slovensku tieto výkony vo verejnom záujme kontrahuje ministerstvo. Napriek jarným prezentáciám RegioJet-u dali české regióny zatiaľ prednosť ponuke Českých dráh.

Obrazová dokumentácia z tlačovej konferencie


Radim Jančura, majiteľ STUDENT AGENCY a jej „dcéry“ RegioJet, má dôvod na úsmev.
Jeho spoločnosti sú šťukou na trhu a prosperujú.
Ako sa bude dariť RegioJet-u na Slovensku?
Počíta s prijatím 80 nových zamestnancov, najmä ako personál obsluhy nových vlakov.
Pripravuje otvorenie pobočky v Žiline.
Podľa Jančuru, ani jedna trať na Slovensku nepatrí k neatraktívnym.
Dobrý dopravca podľa neho dokáže efektívne obhospodarovať každú trať.
„Tam, kde je cestujúcich viac je dotácia od štátu nižšia a kde ich je menej, je vyššia.“
Nepripúšťa eventualitu, že by spoločnosť od zmluvy odstúpila.
Sankcie sú také vysoké, že by sa to nevyplatilo.
STUDENT AGENCY je silný subjekt a dokázali by sme pokryť možnú stratu z vlastných prostriedkov.
Spokojnosť cestujúcich a dobrý imidž našej firmy je prioritou..

Jiří Schmidt, obchodný riaditeľ STUDENT AGENCY
získal ostrohy v medzinárodnej spoločnosti Veolia.
Nevylúčil, že RegioJet bude mať záujem aj o ďalšie trate.
Prvý podpredseda vlády SR, minister dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja Ján Figeľ
víta príchod prvého súkromného dopravcu v železničnej osobnej doprave na Slovensku.

Na tlačovej konferencii sa zúčastnili
desiatky novinárov, medzi nimi boli zastúpené aj redakcie
webov ŽelPage a Railpage.
V popredí Nina Bednáriková zo SITA.

Perlička na záver

RegioJet pripravuje v krátkom čase otvorenie tzv. štátom nedotovaných rýchlikov na trase Praha – Ostrava – Žilina ťahaných rušňami radu 163 z plzeňskej fabriky ŠKODA, reimportovaných z Talianska (Ex ED 630 Sangritana). S týmito rušňami sa stretneme od roku 2012 aj na rýchliku RegioJet z Prahy do Košíc. Tento vlak bude tiež tzv. nedotovaný a dopravca ho bude prevádzkovať na vlastné riziko. Farebná vizualizácia je jedným z možných riešení. RegioJet vyhlásila na svojej stránke súťaž na farebnú realizáciu vozidiel.

Web RegioJet


Zdroje: MDVRR, RegioJet, Railpage
Foto Titulná snímka Desiro
© 2011 Tomáš Řehůřek, snímka Desiro v článku a rušeň 163 RegioJet © 2011 RegioJet
Pripravil a autor fotografií z tlačovej konferencie: © 2011 PhDr. Marián Dujnič

Pridajte sa do diskusie!

Žiadny komentár k: Zlatožlté vlnenie na Žitnom ostrove po celý rok

matko2214 zo dňa 8.1.2011 1:54

výborný článok, ale tú ,,preličku,,alebo to farebné riešenie okomentovať musím, podla môjho názoru je úplný hnus, vôbec sa mi to nepáči, to ako keby neexistovalo nič iné ako sú farebné pruhy?!?!? má to ZSSK len inej farby, a tá čierna čo prechádza do tej žltej, to je akože čo?? ako nič v zlom tomu kto to navrhol ale, tak keď má RegioJet prevádzkovať nové moderné vlaky, tak nech tak aj vyzerá! 😕 😡 :bla: : no no no:

Reagovať

Juraj Streber zo dňa 8.1.2011 5:27

A ked k tomu pridu Herkulesy na Nexoch, o ktorych sa prave rokuje, tak na trati 131 neuvidime ani jeden okuliarnik. Preto fotte, kolko sa len da…

Garin pekny report :pc:

Reagovať

jspetrak zo dňa 8.1.2011 7:50

Komentovat barevné řešení lokomotiv RegioJet je předčasné, protože přiložený obraz je jen jedna z vizualizací. Finální řešení představenou nebylo.

Reagovať

tiger zo dňa 8.1.2011 9:18

noooo…
uvidíme čo stoho bude
mňa by zaujímalo odkial bude mať
personál na tie vlaky?

Reagovať

Garin zo dňa 8.1.2011 9:53

tiger: RegioJet bude prijímať nových zamestnancov zo Slovenska, najmä vodičov HDV a personál. Radim Jančura spomínal, že príjmu 80 zamestnancov. Kto má záujem, môže kontaktovať spoločnosť.

🙂

Reagovať

ReRe zo dňa 8.1.2011 13:04

Garin:
Kde se dá stáhnout na stránkách Regiojetu ta úvodní fotografie? Je to totiž moje fotka a RJ si to „vypůjčil“ bez dovolení.: no no no: Tak jestli tam alespoň mají jako autora uvedené moje jméno.Dík

Reagovať

Garin zo dňa 8.1.2011 14:00

Rere: fotka je z CD, ktorú rozdával RegioJet na tlačovej konferencii.

To je mi ľúto, autorov snímok tam neuvádzali.Žiaľ, poznáme veľa prípadov, keď si snímky používajú firmy, médiá i jednotlivci podľa ľubovôle.

V prípade tejto fotky uvedieme Vaše autorstvo. Ak nesúhlasíte s jej uverejnením, fotku stiahneme z titulky.

🙂

Reagovať

ReRe zo dňa 8.1.2011 15:32

Dík za vysvětlení. Fotku nechte 🙂

Reagovať

Garin zo dňa 8.1.2011 19:52

ReRe: dík 🙂

Reagovať

festo zo dňa 8.1.2011 21:08

Veľmi pekne spracované 🙂

btw ,,Do desiatich rokov sa má podľa predpokladov slovenskej vlády postupne otvoriť 35 percent trhu osobnej železničnej dopravy. V súčasnosti sa už publikovala výzva pre súkromných dopravcov na desiatich percentách železničnej siete na rok 2013.´´

Škoda, že sa doprava na niektorých tratiach ide rušiť už v marci tohto roka a nie je už teraz ponuka na plánované zrušené trate pre súkromné spoločnosti, ktoré by mali záujem prevádzkovať osobnú dopravu. Do roku 2013 sa dokáže infraštruktúra trate riadne poškodiť, tak isto staničné budovy rýchlo schátrajú. Dá sa to krásne vidieť na rôznych lokálkach, kde bola zrušená doprava v roku 2003. Tak isto – prestane chodiť vlak, ľudia si nájdu iný spôsob dopravy a na vlak sa už nikdy nevrátia, aj keby ich to malo vyjsť lacnejšie. Sám som toho príkladom, keď som pred piatimi rokmi začal dochádzať do práce autom. Hoci ma to vychádzalo o čosi drahšie od autobusu, alebo vlaku. Komfort auta voči prestupom – bus + MHD, poobede čakanie MHD + vlak je určite výhodnejší aj pri občasnej pomalej jazde v kolónach. A keď sme sa časom nazbierali 2-3, ešte som bol na tom aj ziskový :byebye:

Reagovať

362.005 zo dňa 9.1.2011 7:08

Konkurencia musí byť! Dúfam, že čo najskôr prídu aj ďalší súkromní prevádzkovatelia a osobná železničná doprava bude kvalitná a preferovaná.
Pán minister by mal riešiť dopravnú situáciu na celom Slovensku, lebo cesty sú preplnené a tento faktor bude stále narastať. Taktiež by bolo dobré zaviesť na Slovensku tzv. Integrovaný dopravný systém s kvalitnými službami zákazníkom ako má napríklad Česká republika. Predsa nadväznosť regionálnych a miestnych spojov k diaľkovým linkám železničnej ale aj cestnej dopravy musí byť zabezpečená nehovoriac u neskoro večer prichádzajúcich či zmeškaných spojov. Jedine vtedy začnú ľudia cestovať verejnou dopravou.

Reagovať

pekar zo dňa 9.1.2011 9:55

Festo: na kterých tratích se má od března zastavovat provoz?

Reagovať

Garin zo dňa 9.1.2011 10:26

pekar:

v predbežnom zozname sú to trate, resp. úseky tratí:

Stará Ľubovňa – Plaveč – Lipany,
Studený Potok – Tatranská Lomnica
Čadca – Makov
Čadca – Skalité-Serafínov
Brezno – Červená Skala (má zostať R 811/810)
Červená Skala – Hnilec (má zostať R 811/810)
Brezno – Tisovec
Trenčianska Teplá – Vlársky Průsmyk
Trenčianska Teplá – Trenčianske Teplice
Trenčín – Chynorany
Prievidza – Nitrianske Pravno
Prievidza – Horná Štubňa
Jesenské – Moldava nad Bodvou (majú zostať iba rýchliky)
Plešivec – Muráň
Bánovce nad Ondavou – Veľké Kapušany
Čata – Šahy
Šaľa – Neded
……

To zároveň neznamená, že sa všade, čo som uviedol, zastaví osobná doprava. Niekde sa iba zredukuje, inde naozaj zastaví. Presnejšie budeme vedieť o pár dní.

Je možné, že prvý časť redukcií prebehne začiatkom marca a druhá fáza v júni 2011.

Tieto trate budú tiež ponúknuté do výberového konania, kam sa môžu prihlásiť alternatívni dopravcovia, resp. aj ZSSK.

Reagovať

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Zadajte správnu hodnotu *