Váš železničný portál
Registrovať sa

Zlatá strela alias "sršeň" na poľských koľajách

Zahraničie 5.1.2011 1:40 Marián Dujnič Zobrazené: 1485

Modernizácia a obnova železničných vozidiel u našich severných susedov napreduje sedemmíľovými krokmi. Každý rok pribúdajú nielen moderné rušne európskej proveniencie ale aj nové motorové vozne a elektrické jednotky. Medzi ich výrobcami Stadler Siedlce, PESA Bydgoszcz a NEWAG Nowy Sącz prebieha zdravá súťaž. V krajine, kde motorové vozne nemali tradíciu a na regionálnych tratiach donedávna jazdili alebo neustále jazdia motorové rušne s jedným vozňom je to prekvapujúco pozitívny jav. V našej fotoreportáži si dnes posvietime na SA 137.003 z novosadského NEWAG-u pre Opolské vojvodstvo. Naskytla sa nám jedinečná príležitosť byť pri tom, keď „zlatá strela“ opustila brány výrobcu a vydala sa na skúšobnú jazdu.Našu fotoreportáž sme obohatili aj o snímky z prvých jázd po príchode do svojho domova v Opolskom vojvodstve.
Prekvapenie z NEWAGU, tak zneli titulky železničných magazínov vychádzajúcich v Poľsku a v Európe na jar lanského roku. Rok predtým odborníci ani nechyrovali, že by sa tradičný výrobca a opravárenský podnik zameraný na motorové rušne, elektrické jednotky a osobné vozne chystal vyrábať nové motorové jednotky. Do istej miery pripomína NEWAG slovenskú ŽOS Vrútky (predtým opravárenský podnik), ktorá nedávno vyrobila 6 kusov motorových vozňov radu 840 v spolupráci so Stadlerom a teraz sa borí s výrobou vlastných jednotiek radu 861 pre ZSSK.

Do výrobného závodu NEWAG vás zavedieme v niektorej z našich budúcich reportáží. Tento raz sa však venujeme atraktívnemu vozidlu pre regionálne trate v Poľsku.

V pondelok 20. decembra 2010 vykonala prvá jednotka pre Opolské vojvodstvo skúšobnú jazdu na trase Nowy Sącz – Bochnia. Boli sme pri tom, keď krásna zlatožltá jednotka opustila výrobný podnik. V lúčoch zimného zapadajúceho slnka vyzerala na koľajách stanice naozaj zvodne. Nám pripadala jednotka pozlátená podvečerným slnkom zlatá. No od poľských fanúšikov sme sa medzitým dozvedeli, že už má prezývku – sršeň…


Pohľad z očí do očí. Nový motorový vozeň SA137.003.


Technické parametre
SA 137.003

rozchod 1435 mm
usporiadanie náprav B´2´B´
dĺžka 42, 712 mm
šírka 2, 85 m,
hmotnosť 71 t
maximálna rýchlosť 120 km/h
motor MTU 390 kW
hydrodynamická prevodovka

Nás obyvateľov Slovenska môže tešiť, že jednotka je vybavená mikroprocesorovým riadiacim systémom NES z Novej Dubnice. Interiér vozidla je klimatizovaný a poskytuje 140 miest na sedenie a 144 miest na státie (iba druhá trieda). Vo vozidle sa nachádza zariadenie, ktoré dovoľuje cez jedny upravené dvere nástup cestujúcich so zníženou pohyblivosťou. Hneď vedľa dvier sa nachádza pre týchto cestujúcich toaleta. Ďalej sa vo vozidle nachádza kamerový systém, informačné monitory LCD. Na žiadosť objednávateľa sa v toaletách nachádza aj pult na prebaľovanie bábätok.

NEWAG spolupracoval pri vývoji prototypu SA137.001 s ateliérom a konštrukčnou kanceláriou EC Engineering, Kraków.

Celková hodnota kontraktu medzi samosprávou Opolského vojvodstva a Newagom dosiahla 17 miliónov zlotých. Druhá jednotka má prísť do Opole koncom apríla t.r. Medzi podpisom kontraktu (27. 9. 2010) a dodávkou prvého „szynobusu“ (27. 12. 2010) uplynuli iba tri mesiace!

Samospráva zverejnila výsledok výberového konania 6. septembra 2010. Súťaže sa zúčastnili dvaja výrobcovia: PESA a NEWAG. Ponuka NEWAG-u bola o pol milióna zlotých lacnejšia.

Výsledky sú zavesené na webe: Vyhlásenie výsledku výberového konania

Podobné jednotkydodáva NEWAG aj pre Pomoranské vojvodstvo na základe kontraktu podpísaného 21. mája 2010. Hodnota kontraktu prevyšuje 50 miliónov zlotých a obsahuje dodávku šiestich jednotiek radu SA 137 (výrobné označenie 220M).


Jednotka zo strany nástupišťa stanice Nowy Sącz.


Zalatá strela alias „szersień“ zo slnečnej strany.

Stretnutie novej a starej tváre železníc v Poľsku. Sulzer ST 43-380 PKP Cargo sa chystal na jazdu do pohraničnej stanice Łupków.

Nový motorový vozeň SA137.003 z miestnej fabriky NEWAG práve odchádzal na „jazdu próbnu“ do Bochnie.

Týždeň po našom stretnutí so „Zlatou strelou“ na stanci v meste Nowy Sącz prišila jednotka SA 137.003 vlastnou silou cez Krakov do stanice Kędzierzyn-Koźl v opolskom vojvodstve. Samospráva Opolského vojvodstva zakúpila dve jednotky z prostriedkov určeným na dopravu regionálnych osobných vlakov. V súčasnosti sa vojvodské samosprávy v Poľsku podieľajú na nákupoch nových železničných vozidiel – možná inšpirácia aj pre Slovensko?

Na nasledujúcich snímkach je „sršeň“ SA 137.003 už na tratiach vo svojej domovine v Opolskom vojvodstve. Snímky nám láskavo zaslal Łukasz Turek, ktorého poznáme z vynikajúcich stránok, ktoré vrelo odporúčame navštíviť.

Uverejňujeme na tieto stránky odkazy (stačí na ne kliknúť):

Kolejowa strona Łukasza Turka

OGK – Ogólnopolska Galeria Kolejowa

Ďakujeme Łukasz za zaslané obrázky a gratulujeme k pekným „stronam kolejowym“.


Sršeň SA 137.003 na trati Opole Główne – Kluczbork na zastávke Borkowice.


Odchod zo zastávky Borkowice do Kluczborku.

Na ceste medzi stanicami Kluczbork – Opole Główne v oblúku pri obci Kuniow.

Pohľad do interiéru vozidiel SA 137 pre Pomoranské vojvodstvo.
Foto: Kuba942, SkyscraperCity

Pozývame vás na prehliadku videí o jednotkách SA 137. Prvé video je z odchodu SA137.003 zo stanice Kraków Płaszow.

Druhé video pochádza z prezentácie SA 137.001 v Pomoranskom vojvodstve.

Tretie video je z prevádzky SA 137.002 na trati Gdynia Główna – Hel.

Snímky z Opolského vojvodstva: © 2011 Łukasz Turek, snímka interiéru © 2011 Kuba942
Text, titulná snímka a zábery SA137.003 zo stanice Nowy Sącz: © 2011 PhDr. Marián Dujnič

Pridajte sa do diskusie!

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Zadajte správnu hodnotu *