Váš železničný portál
Registrovať sa

Zkusil to autem po kolejích, ale…

Česká republika 29.3.2006 12:30 Ing. Jiří Strnisko Zobrazené: 1212

I v rozvinutém kapitalismu dějí se věci neuvěřitelné a lidskými smysly nepochopitelné. Posuďte sami, milí čtenáři: V přesně nezjištěné noční době 16. března 2006 se jakýsi pomatený řidič dodávkového automobilu Ford tranzit vydal ze stanice Měchenice po železniční trati směrem k mostu přes Vltavu, po němž chtěl patrně přejet na druhý břeh. Asi 10 m před vjezdem na most auto zapadlo do rigolu a zůstalo stát celé na kolejích. Strojvedoucí od MOs 19000 (odj. z Měchenic ve 4.58 h) si naštěstí auta (kterému řidič nechal rozsvícená světla) všiml a zastavil asi dva metry před ním. Řidič v autě nebyl, pouze dva vyděšení psi, které si nakonec odvedla odchytová služba.

Policií ČR, která případ vyšetřovala, a HZS ČD byl objednán autojeřáb k odstranění silničního vozidla z kolejí. Televize tam ovšem byla podstatně dříve, protože jeřáb jel až odkudsi od Kolína.
Doprava byla přerušena v úseku Měchenice–odbočka Skochovice v době od 4.50 do 12.10 h.

Čtyři vlaky v úseku Měchenice– Davle byly nahrazeny objednanými autobusy Dopravního podniku hl. m. Prahy, čtyři vlaky byly odřeknuty a cestující odkázáni na autobusy Pražské integrované dopravy. Cestující z vlaku, který zůstal stát na trati kvůli autu (19000), byli převedeni dozorcem výhybek odbočky Skochovice přes železniční most a do Prahy přepraveni vlakem 9000.
Dalším důsledkem bylo zpoždění některých vlaků a mimořádná opatření v řazení souprav a v obratech.

Celkové zpoždění vlaků, které jely (nepočítaje v to odřeknuté), činilo asi 230 minut. K tomu je ještě třeba přičíst zpoždění vzniklé při obratech na Praze hl. n. a v Praze Vršovicích.

Podle sdělení policie vlastník vozu tvrdí, že mu byla dodávka ukradena a že s ní on nejel. Otázkou zůstává, jak se do auta mohli dostat jeho psi. Kdo zaplatí všechny vícenáklady Českých drah – náhradní autobusovou dopravu, hasiče, jeřáb, zpoždění, nasazení mimořádných náležitostí, prodloužení pracovní doby pravidelných náležitostí?

Bohužel to opět vypadá na to, že jen prohloubíme ztrátovost na již tak velice nákladné trati. Nebylo by pro všechny (až na majitele dodávky) lepší, kdyby pár chlapů z toho osobáku šťouchlo do dodávky a shodilo ji z náspu? Nepředpisové, nestandardní, ale rychlé a možná výchovné řešení…

Vzhledem ke stávce vyhlášené Federací strojvůdců měl strojvedoucí (FS) od vlaku 19007 jet jako sólo motor 810 do Vraného n. Vlt. Ve Zbraslavi stávkoval do 12.30 h. Poté přejel do Vraného a zde si převzal frekvenci od mimořádně řazené 19007 z Prahy.

Strojvedoucí od Mn 85551 (nestávkující) byl na vlaku Os 19007 připraven odjet včas ve 12.16 h z Prahy hl. n. Bohužel mu nezjištění civilisté vlastními těly bránili v odjezdu. Po zásahu Policie ČR proti mužům, kteří utekli, odjel vlak Os 19007 z Prahy s jedenáctiminutovým zpožděním.

(zdroj: Podle podkladů Petra Pavlíka a Aloise Kašpara)

zpracoval: Strnda

Pridajte sa do diskusie!

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Zadajte správnu hodnotu *