Váš železničný portál
Registrovať sa

Zima nepríjemná, ale i čarovná

Fotoreportáže 22.5.2012 11:50 Pavel Chomjak Zobrazené: 3708

Pani zima je (dúfam) definitívne preč aj so svojimi ľadovými mužmi, ktorí tento rok neostali svojmu menu nič dlžní. S predlžujúcimi sa dňami slnko postupne nabralo na sile a tak sa mnohí z nás stojac pri trati s fotoaparátom v ruke tešíme z pekných jarných dní. Nie je to ale tak dávno, keď za oknami našich príbytkov či dopravných prostriedkov panoval mráz s hodnotami aj viac ako dvadsať stupňov pod nulou a zároveň vial nepríjemný vietor, ktorý vytváral záveje z čerstvo napadaného snehu. Najmä drobný prachový sneh sa dostával úplne všade, do každej škáročky a spôsoboval problémy predovšetkým v doprave. Nasledujúca reportáž zachytáva na fotografiách postupne niekoľko dní z obdobia, keď zima vo februári a začiatkom marca 2012 vrcholila.
Dlhotrvajúce tuhé mrazy poriadne preverili nie len ľudí, ale aj techniku. Po kolapse rušňa alebo motorového vozňa boli v lepšom prípade často krát na jednotlivé výkony nasadzované náhradné hnacie aj ťahané vozidlá aj takých radov, ktoré by sa na danej trati za normálnych okolností neobjavili. V horšom prípade bol vlak odrieknutý, čo sa túto zimu dialo akosi pričasto. Jeden z lepších prípadov ale s vozidlami bežnými na trati do Humenného, kedy bol motorový a prívesný vozeň nahradený vozňom klasickej stavby a dopravovaný rušňom, je zachytený na nasledujúcej snímke zhotovenej 17. februára v Prešove, kde je zdokumentovaný stroj 754 085 s vlakom 9109 do Humenného. Na závese je zaradený motorák radu 810 s prívesným vozňom 011, ktorý z Kapušian pri Prešove pokračoval do Bardejova ako vlak 9207.

Kalamita v Košiciach

Tretí február 2012 bol nie len v Košiciach síce mrazivý, ale inak pekný slnečný deň. Uzimení cestujúci boli ukrytí pred vetrom vo vestibule stanice a trpezlivo očakávali príchody, či skôr odchody svojich vlakov. Aj keď tridsať minútové meškanie rýchlika z Prahy do Humenného bolo na hranici „stráviteľnosti“, nasledujúci deň sa takéto meškanie komentovalo s úsmevom na tvári slovíčkom „iba“.


Rušeň 162 039 ČD zastavuje s rýchlikom 443 Šírava v železničnej stanici Košice.
Faktom je, predpoveď počasia vyšla meteorológom dokonale a silný nárazový vietor ženúci prachový sneh koľajiskom 4. februára na košickej železničnej stanici úspešne paralyzoval jazdy vlakov. Akoby všetok drobulinký sniežik napadaný do areálu stanice a jej okolia mal od kohosi prikázané dostať sa do výhybiek, aby ich bolo čoraz problematickejšie prestavovať pre zamýšľanú vlakovú cestu či posun. Za súmraku už bolo jasné, že nadchádzajúca šichta bude vo fujavici náročná.
Odstavené rušne radu 746 v SPD Košice.

Nočná služba začala celkom obvykle, no príchod s rušňom na hranicu depa už bol zmeškaný o viac ako hodinu. Z okna rušňa 163 059 som ďalšiu hodinu pozoroval, ako sa v neľudských podmienkach partia traťových robotníkov snaží vyčistiť výhybky od snehu. S veľkým úsilím sa im viac menej darilo a v krátkom intervale odišlo po dlhšom čase smerom na Barcu niekoľko vlakov osobnej dopravy po sebe.

Snímka z rušňa pred výjazdom z depa zachytáva približne 150 minút zmeškaný vlak EC 533 Rákoczi smerujúci do Budapešti počas
odchodu z Košíc. V pozadí stoja odstavené loko 121 004 a 140 076.

Po odchode EC-čka prišiel rad aj na mňa a s rušňom som depo opustil. Plány výpravcu na zájdenie na súpravu vlaku 8778 však prekazila pokazená výhybka na kysackom zhlaví, rušeň bol teda operatívne niekoľkokrát prestavený na rôzne koľaje tak, aby nebránil v jazde iným vlakom či posunujúcim rušňom a všetko potrebné sa robilo pre odchod už poriadne zmeškaného rýchlika 933 zo Zvolena do Prešova.

Po prestavení výmeny bola táto takmer ihneď opätovne zaviata snehom.


Rýchlik 933 viezol zo Zvolena do Košíc 4.2.2012 okuliarnik 754 034. Zdokumentovaný je po preprahu stojac vedľa R 933 už s loko radu 163, úplne vpravo postáva motorový osobný vlak do Turne nad Bodvou.


Pohľad na zaviatu výhybku opačným smerom ako na predchádzajúcej snímke. „Tak odtiaľ vietor fúka!“

Keďže oprava výhybky v tak náročných podmienkach trvala určitý čas, odskočil som si na kávu do vestibulu, lež káva sa „nekonala“. Na dvoch „kávomatoch“ bol upevnený veľký nápis „Mimo prevádzky“ a v jedinom otvorenom stánku na počudovanie kávu ani čaj nevarili. Zvláštne služby pre cestujúcich v takom počasí… Chabým ospravedlnením môže byť to, že košická staničná budova je v rekonštrukcii a asi v tom čase bola vo vestibule odbavovacej haly odpojená voda. Nechal som si teda zájsť chuť a zhotovil som ešte niekoľko fotografií na pamiatku pred odchodom z Košíc. Takáto príležitosť totiž nebýva každý deň.


Túto celkom slušnú kopu snehu na schodisku do podchodu z tretieho nástupišťa, ktorú navial neutíchajúci vietor, začali odstraňovať krátko pred polnocou.


Pri pohľade na tabuľu odchodov vlakov som mal „hrejivý“ pocit: môj vlak má najviac a sme na prvej priečke!


Podchod k nástupištiam bol rovnako zasnežený ako samotné nástupištia.


Je po polnoci 5.2.2012 a vlak 8778 je pripravený na odchod. Vľavo čakajú na odstúpenie do depa loko 350 +362 od EC 536 Hornád, uprostred stojí 163 059 s vlakom do Lipian a vpravo je peršing 163 058 na závese po Trebišov.

Po odchode z Košíc s konečným meškaním šiestich hodín samotná cesta do cieľovej stanice Lipany už prebiehala bez problémov. Najhoršie počasie s najsilnejším vetrom a snežením bolo práve v Košiciach, v Lipanoch naopak panoval poriadny mráz.

Šiesteho februára dopoludnia zazvonil telefón a pri pohľade na displej mi bolo jasné, že voľno, ktoré sa na mňa od rána usmievalo, práve skončilo. Počasie predchádzajúcich dní zapríčinilo pretrvávajúcu zvýšenú poruchovosť hnacích vozidiel a tak jazdilo, čo bolo práve po ruke. V tomto prípade bola nahradená EMJ radu 460 motorovou 754 032 s klasickou súpravou. Prestoj súpravy v Prešove medzi obratovými vlakmi bol teda operatívne využitý na zaistenie dopravy na inej trati, no z prevádzkových dôvodov sa nakoniec súprava vrátila do Humenného až večer ako vlak 9115 a tak aj v tomto prípade museli strojmajstri improvizovať. Práve strojmajstrom je za ich prácu potrebné poďakovať, pretože častokrát našli riešenie a vlak išiel aj situáciách, ktoré sa na prvý pohľad zdali beznádejné.754 032 s tromi vozňami bola v dopoludňajších hodinách dopravená na výkon do Lipian ako súpravový vlak a odtiaľ ako prvý odviezla do Košíc osobák 8771. Nasledujúcich niekoľko záberov dokumentuje situáciu alebo skôr niektoré zaujímavé momenty na trati zo spomínaného dňa.


Po príchode do Lipian bolo potrebné súpravu vozňov obehnúť a vlak pripraviť na odchod. Tento akt dokumentujú nasledujúce snímky, na tejto snímke je záber z plavečského zhlavia do žst. Lipany, kde s nákladným vlakom do Plavča smerujúcim na PKP vyčkáva dvojička 131 072+071 na privesenie postrku.


V minulosti bežný jav, dnes mimoriadnosť – loko 754 032 počas posunu na sabinovskom zhlaví v žst. Lipany.


Dvojička 131 074+073 na postrku nákladného vlaku idúceho do Plavča a okuliarnik 754 032 s vlakom 8771 do Košíc čakajú na odchod v žst. Lipany.

Po príchode do Košíc nasledovalo zdĺhavé prestavenie mašinky na opačný koniec súpravy. Po vykonaní všetkých predpísaných úkonov nasledoval s malým zmeškaním odchod nami sledovanej súpravy smerom do Lipian, tento raz ako vlak 8768. Samotná súprava na tomto výkone fotografovaná nebola, ale objektívu fotoaparátu neunikli poľské dvojičky radu ET 41 idúce ako rušňový vlak späť na domovské koľaje a rovnako pečlivo bol zdokumentovaný aj vlak spoločnosti PSŽ.
Prvé stretnutie s poľskými rušňami v tento deň bolo počas ich predbiehania v žst. Drienovská Nová Ves. Rušňový vlak viedol stroj ET 41 – 101.


Prekvapenie v žst. Sabinov: vlak spoločnosti PSŽ. Vedúcim HDV je tranzistor 740 049.


Počas jazdy vlaku 8775 do Košíc došlo k druhému stretnutiu s rušňami PKP v žst. Sabinov.


Tento snímok výpravca žst. Košice umožnil zhotoviť tým, že vlak 8775 zastavil u vchodového návestidla. Istotne nemal v danej chvíli inú možnosť.

Po vedľajšej koľaji sa „rúti“ 813-ka predstavujúca vlak 7766, ktorý v pracovné dni premáva medzi Košicami a Gelnicou.
Po príchode vlaku 8775 do Košíc prebehlo pomerne rýchle prestavenie okuliarnika na súpravu osobného vlaku 8776, ktorý bol v tento deň zostavený taktiež z vozňov klasickej stavby s elektrickou mašinkou (plánovaný je rad EMJ 460). Staničná záloha potom pristavila vozne od vlaku 8775 opäť za rušeň 754 032. Takto bol operatívne a veľmi účelne zostavený jeden vlak z dvoch súprav. Po príchode do Prešova totiž bola súprava medzi vloženým rušňom a posledným vozňom prvej súpravy rozpojená, pričom prvá časť vlaku pokračovala v jazde do Lipian a druhá časť bola z Prešova po výmene rušňovej a nástupe vlakovej čaty a samozrejme netrpezlivých cestujúcich bez zbytočných prieťahov s minimálnym meškaním vypravená ako vlak 9115 smerom do Humenného. Večerným záberom zhotoveným z okuliarnika 754 032 čoby vloženého HDV počas pobytu v zastávke Obišovce sa končí spomienka na jednu z mnohých epizód tohtoročnej zimy na slovenkých koľajach.

Dve a trištvrte hodiny vo zvolenskom depe

Po dlhšom čase, a ako sa neskôr ukázalo, nie iba raz, ma opäť zaviali služobné povinnosti do Zvolena, odkiaľ som mal dopraviť motorový vozeň 812 014 po prehliadke v rozsahu MV do Prešova. Presun bol naplánovaný ako Rv vlak cez Plešivec. Hovorí sa, že plánované čert berie a tak tomu bolo aj v tomto prípade. Zvolenský regionálny dispečer rozhodol, že motorák pôjde na Východ na závesoch osobných vlakov cez Brezno a Červenú Skalu do Margecian a až odtiaľ ako Rv vlak cez kysackú spojku do Prešova. Ani som sa nečudoval jeho rozhodnutiu, pretože pri pohľade do koľajiska zvolenskej stanice a neskôr aj depa mi bolo jasné, že po nočnej štedrej nádielke nového snehu takmer na celom Slovensku je situácia asi všade rovnako zlá. Snehu bolo naozaj požehnane, výhybky boli dopoludnia poodmetané nie len v depe, ale aj v staniciach iba tie najdôležitejšie a zostúpiť z vozidla znamenalo zaboriť sa do poloviny lýtok do čerstvého prachového snehu, čo nie je v zimných pracovných topánkach v prevedení po členky nič príjemné.

Lenže služba je služba a okolo hnacieho vozidla je predsa len potrebné sa prejsť a prekontrolovať si jeho stav. S „mojím“ morákom chalani z posunu zvolenského depa prestavovali žehličku 210 010 pred halu a po skončení posunu som sa už mohol naplno venovať jeho preberaniu. Keďže v topánkach som mal za chvíľu snehu toľko, že som ho nestačil vyberať, rezignoval som a potom už nebol problém zájsť aj bokom a zhotoviť niekoľko snímok odpočívajúcich rušňov pod snehovou perinou. Vzhľadom na počasie to boli pohľady celkom príjemné, horší už bol iba chladivý pocit na nohách. Ale čo by som neurobil pre zaujímavú dokumentárnu fotografiu, že … Nasledujúce zábery boli zhotovené 16. februára 2012.

Motorák 812 014 ťahá kvalitne vychladenú žehličku 210 010 na presuvňu.


A ďalšie zasnežené rušne radu 210 s batériovými vozňami.


Pohľad z opačnej strany na žehličky 210 006 a 007.


Odstavený rušeň 756 001 a dve loko radu 736.


Mrznúca zánovná mašinka 746 010.


Ďalšia zasnežená fešanda, tento raz zástupkyňa z juhu – “otužilá“ laminátka 240 019.


754 003 krátko po návrate zo služby.

Ako znie nadpis článku, po necelých troch hodinách od príchodu do Zvolena som depo opustil a motorák bol zaradený krátko pred odchodom na záves vlaku 7354 idúcim do Brezna, čím sa začala cesta do Prešova cez zasnežené Slovensko. Prvé snímky z nácestných staníc vznikli v Banskej Bystrici. Na prvom kompozične katastrofálnom zábere s plecháčom 242 233 to vyzerá, ako keby bola v Banskej Bystrici naprostá pohoda, ale druhý záber s kopou odhrnutého snehu z nástupišťa a s „vysokým“ snehom v koľajisku aj napriek „zubatému“ slnečnému svitu už taký optimistický nie je a vybehnúť z motorového vozňa kvalitnejšie zdokumentovať plecháča neprichádzalo vzhľadom na krátky pobyt a poriadnu vrstvu snehu do úvahy. Ani v priestore nákladiska neboli ideálne podmienky, ale posunovalo sa a dvanástej 746-ke to na snehu celkom pristalo.
Pod prístreškami banskobystrických nástupíšť bol zdokumentovaný plecháč 242 233 pred návratom do Bratislavy.


Hromady snehu z nástupíšť na zvolenskom zhlaví banskobystrickej stanice.


746 012 na staničnej zálohe v Banskej Bystrici.

Ďalšie snímky boli zhotovené počas jazdy vlaku medzi Banskou Bystricou a Breznom a dokumentujú množstvo snehu v niektorých dopravniach. Slnečný svit na mnohých miestach striedali snehové prehánky rôznej intenzity.

Rozprávková krajina v Slovenskej Ľupči.


Železničná zastávka Brusno kúpele. Cestujúci síce vystúpili do napadaného snehu tam, kde zastali vozne, ale rýchlo sa zoradili a odchádzali vo vyšliapaných chodníkoch. V čele vlaku je 750 032.


Takmer kalamitná situácia v železničnej stanici Dubová.


Zimná idylka na trati v údolí Hrona . pohľad z vykúreného zadného stanovišťa motoráka 812 014.


Križovanie s protiidúcim vlakom 7734 vedeným okuliarnikom 754 011 v Podbrezovej …


… a zároveň predbiehanie snehového pluhu udržiavajúceho trať v zjazdnom stave. Závoj, ktorý na snímke vytvára dojem hmly, je padajúci drobný prachový sneh so snehom rozvíreným za idúcim vlakom.


Zastávka Valaská: akýkoľvek komentár je zbytočný… Takto alebo aj podstatne horšie dopadlo množstvo iných budov na zastávkach a železničných staniciach, kde sa zrušilo obsadenie akýmkoľvek personálom.

Po príjazde do Brezna bol motorový vozeň 812 014 preposunovaný na záves vlaku 7711. Vlak 7711 bol v tento deň zostavený z dvoch novotou voňajúcich rekonštruovaných prípojných vozňov radu 012 dopravovaných vlakovým motorovým vozňom 812 027. Celkom na koniec ešte zašiel motorák 812 010, ktorý z Červenej Skaly viezol obratový osobný vlak späť smerom do Brezna. Určite už tušíte, že v Červenej Skale pred ďalšou jazdou do Margecian bolo potrebné s motoráčikmi znova vykonať ďalší posun. Áno, bolo to tak, ale najprv si prezrite niekoľko fotografií z Brezna a zaujímavých zastávok.
Detailnejší pohľad na snehový pluh s rušňom radu 730 krátko po príchode do Brezna.


Pohľad na vlak 7711 čakajúci na odchod v žst. Brezno dňa 16.2.2012: 812 027 + 2 x 012 + 812 014 + 812 010. Za ním stojí vlak smer Banská Bystrica.


812 002 ako vlak 6761 do Jesenského.


Zastávka ako z rozprávky o Mrázikovi.


Prívaly snehu v popoludňajšom slniečku.


Štýlovo označená zastávka

Ako už bolo vyššie spomenuté, po príchode do Červenej Skaly prebehol malý posun s motorovými vozňami tak, aby sa každý stroj dostal na svoje miesto pred ďalším výkonom.



Pohľad na motorové vozne 812 010 a 027


Rovnaké motoráky z opačnej strany. V pozadí za 812 010 stojí vlak do Margecian.


A tu je detailnejší pohľad na osobný vlak 7785 do Margecian. V tento deň ho tvorila motorová jednotka 813/913 013 s motorovým vozňom 812 014 na závese.


Tie isté vozidlá na rovnakom vlaku ako na predchádzajúcom zábere, ale z iného uhla pohľadu.

Cesta z Červenej Skaly do Margecian nádhernou, čerstvo zasneženou krajinou bola až do zotmenia kúzelná. Svetlo pomaly zapadajúceho slnka spolu s jeho odleskami vytváralo na kopcoch a v dolinách pôsobivé efekty, na ktoré nielenže môj „kompaktík do práce“ už akosi nestačil, ale predovšetkým som sa musel venovať – vlastne tak, ako celú cestu – pracovným povinnostiam. Posledné snímky koľajových vozidiel v tomto príspevku na jednej z najkrajších tratí Slovenska už boli fotografované iba počas dlhších pobytov v nácestných staniciach za veľkej spolupráce s prírodou.


V Dobšinskej Ľadovej Jaskyni ma zaujal tento v snehu „idylicky uväznený“ uhliak. O niekoľko týždňov som ho tam uvidel stále stáť, len po snehu už nebolo ani pamiatky.


Osobný vlak 7785 čaká v žst. Mlynky na vykrižovanie s protiidúcim rýchlikom Horehronec.


16.februára 2012 dopravovala rýchlik 810 Horehronec 754 036, ktorý práve vchádza do železničnej stanice Mlynky.


Podvečerné križovanie vlakov 7785 a 7752 v železničnej stanici Hnilec.

O niekoľko dní som mal opäť možnosť prejsť tieto prekrásne miesta s motorovým vozňom 812 012, ale opačným smerom, motorák smeroval na veľkú opravu vo Zvolene. Opäť som mal so sebou „kompaktík“ a opäť sa narodili zaujímavé zábery. Osobne som zvedavý, v akom šate sa motoráčik vráti do ďalšej služby, no v každom prípade je to námet na ďalšiu reportáž.

Text a foto: Pavel Chomjak

Pridajte sa do diskusie!

Žiadny komentár k: Zima nepríjemná, ale i čarovná

durki zo dňa 23.5.2012 8:03

Veľmi krásny článok aj s fotkami. Klobúk dole šéfe. :haha:

Reagovať

742.286 zo dňa 23.5.2012 17:24

Bomba… a to finále z Hnilca ! :-C :-C :-C

Reagovať

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Zadajte správnu hodnotu *