Váš železničný portál
Registrovať sa

Železničný rok 2022 vo fotografiách Miloša Chomjaka

AktualityFotogalérie 13.1.2023 8:00 362.005 Zobrazené: 2270

V čase prelome rokov sa ľudia zvyknú obzrieť za svojimi aktivitami počas uplynulých 365 dní. Tie ubehnú vždy rýchlo, pokiaľ sa človek nenudí. A tak vám prinášam niekoľko záberov z diania na železnici v uplynulom roku…

Začiatkom roka 2022 sa pani Zima postarala o snehovú nádielku. Samozrejme nie všade napadlo. A keď sa už tak stalo, snažil som sa využiť každú voľnú chvíľu „na snehu“. Zo zimných záberov vyberám dva z Vysočiny, ktorá sa stala veľmi obletovanou destináciou železničných fotografov z dôvodu odklonovej vozby po tejto nádhernej trati. Horúcimi novinkami vtedy boli retro-lokomotívy 263.002 a 230.091

Pomedzi času stráveného na Vysočine som si odbehol na jeden deň na Slovensko, kde som si počkal za slnečného počasia na ikonickom mieste trate 145 ŽSR v stanici Handlová na pravidelnú ceckatú Pn-ku z Novák do Hornej Štubne. Popoludnie som však strávil o niekoľko desiatok kilometrov južnejšie. Laminátkam to predsa taktiež na snehu svedčí!

Koncom januára došlo v stanici Bratislava-Petržalka k vyhoreniu zabezpečovacieho zariadenia, a tak musela byť niekoľko dní nákladná doprava tade trasovaná do Rakúska odklonená cez Marchegg. Slnečné počasie ma prilákalo k hraničnému viaduktu a kým sa nasunula oblačnosť od juhozápadu, podarilo sa cvaknúť aspoň vlaky ZSSK Cargo s „ceckou“ 751.055.

I keď to tak nevyzerá, minulý rok som venoval najmä foteniu lokomotív 742. V Mladej Boleslavi jazdil celkom slušný počet loko v pôvodných náteroch…  Bol som tam počas roka niekoľkokrát. Na snímke zo 14. februára je zdokumentovaný nákladný vlak zo Škodovky do Nymburka s dvojicou 742.170 + 377.

Sneh sa definitívne roztopil už počas februára, a tak som jeden slnečný deň vyrazil opäť na Vysočinu. Vtom čase sa prevádzky schopné 230 ČD CARGO v červenom kabáte dali spočítať na prstoch jednej ruky. Hneď dve z nich 230.045 + 28 sa stretli vo vedení pravidelnej zmesky z Brna do Nymburka.

Začiatkom marca v čechách pôsobila niekoľko dní polonizovaná 163.035 v novom retro šate. Slnečné počasie doprialo všetkým fotografom vytúžené zábery… 35-ku som si počkal na zastávke Lbín.

A je tu jar a operatívna fotoakcia do Maďarska, kam nás ku Balatónu prilákali odklony nákladných vlakov… Na fotografii vyčkáva v stanici Uzsa „Ragulín“ 648.002 GYSEV na povolenie ďalšej jazdy s nákladným vlakom do Gyekényes.

V Prahe a okolí už dlhší čas popri hojnom počte lokomotív 742.7 jazdia v drvivej väčšine modré 742-ky. Výnimkou sú 742.184 a 405. Avšak v máji bola do Libne zapožičaná červená 742.409 a tak netrvalo dlho, kedy bude nasadená na nejaký ten zaujímavý výkon. Stalo sa tak 12.5., kedy 409-ka odviezla manipulačný vlak do Dobříše. Na fotografii prechádza odbočkou Skochovice.

Dá sa povedať skoro turnusovou stálicou na obsluhu fabrík v Čáslavi a Vrdoch bola na jar retro 742.333. Vyrazil som na ňu niekoľkokrát. Na snímke z 20. mája je zachytený druhý manipulačný vlak z Čáslavi pred dopravňou Skovice. Skôr hnedé polia so sotva rastúcou kukuricou nasvedčujú veľmi suchému obdobiu…

Koncom mája sme skočili na prvý retro-víkend do Maďarska. Nájdu sa tam veru pekné zákutia… Na snímke osobný vlak z Hatvanu do Somoskoújfalu opúšťa stanicu Kisterenye.

Hneď po príchode z Maďarska si človek musel oddýchnuť, a tak som sa vybral do okolia Prahy na jednu fotku… 130.049 PKPCI priváža pravidelný vlak s uhlím do stanice Kralupy nad Vltavou, odkiaľ bol tento na dve časti dopravený do Kladna-Dubí s dvojicou reko „okuliarknikov“.

V lete som sa venoval odklonom do Velkých Opatovic, kam mierila záťaž kvôli nepretržitej výluke trate Svitavy – Skalice nad Svitavou. Pred prichádzajúcou frontálnou oblačnosťou sa mi podarilo zachytiť odklonový manipulák s asi najzaujímavejšou záťažou, ktorá do Velkých Opatovic jazdieva. Na fotografii zo 4.7. zastávkou Mezihoří prechádza odklon z České Třebové so 750.013 + 275.

Doslova horúcou letnou novinkou bolo zrodenie retro-dvojice 230.061+91. Nelenil som a pri prvej príležitosti so šancou na slnečný záber som vyrazil…

V horúcom lete sa naozaj darilo vychytávať „ihly v sene“. Jednou z nich je aj obsluha lomu EUROVIA v Jakubčovicích nad Odrou, kam si pre kamenivo okrem súkromných dopravcov zašlo i ČD Cargo. Nasadenie červenej „bangle“ 742.261 ma celkom zaujalo, a tak som sa vyrazil potiť k trati…

Júlové polia po žatve nie sú pre mňa to pravé orechové a tak som 25.7. vyrazil na pravidelný manipulačný vlak z České Třebové do stanice Štíty. V tento deň bola celkom slušná záťaž, mašina i počasie. Ideálna súhra spolu so sviežimi horskými farbami vytvorili vysnívané prostredie na fotenie. 742.438 s Mn 83038 (Štíty – Žamberk) prechádza úsekom trate Dolní Orlice – Králíky.

V lete trpela spoločnosť Regiojet nedostatkom funkčných hnacích vozidiel, a tak nasadenie „bobín“ na linke R 23 z Ústí nad Labem do Kolína sa stalo každodennou záležitosťou ale aj príležitosťou na dokumentáciu…

2. septembra som sa vybral do okolia Bečova nad Teplou. Manipulačný vlak z Karlových Varov do Teplé jazdieval iba v piatok. Cestou tam išli mašiny poprázdnu, no naspäť už bola nachystaná celkom slušná záťaž s drevom. Na moje šťastie v Teplé chlapi dali 742.194 na postrk a 742.744 ako vlakovú loko…

September partí medzi moje obľúbené mesiace, kedy sú ešte dlhé dni a slnko nie je už tak vysoko. K fotografovaniu som sa však dostal až v októbri, kedy kvôli nepretržitej výluke medzi stanicami Prostějov a Kostelec na Hané bol manipulačný vlak z Olomouca do Ptení vedený odklonom cez Třebčín. Pre fotografov bol najzaujímavejší úsek trate medzi Třebčínom a Kostelcem, kde vznikol i tento záber…

Za pestrými jesennými farbami som sa vydal do viacerých lokalít v Česku ale aj na Slovensku. Jeden deň som strávil v okolí Libune a Starej Paky. V Košťálove sa totiž nakladalo kamenivo. Hlavným aktérom bol vtom čase jediný prevádzky schopný liberecký „elektronik“ 743.002. Keďže nešlo všetko podľa plánu, som vďačný i za jediný záber z tejto akcie, ktorý vznikol pred stanicou Stará Paka.

Hneď na ďalší deň sme vyrazili na česko-moravské pomedzie, kde na manipulačné vlaky východzie z České Třebové bola z dôvodu nedostatku boja-schopných 742.7 zapožičaná 742.141 z Břeclavi. Na snímke z 18.10. prechádza zastávkou Pomezí manipulačný vlak z Poličky do České Třebové. Tento deň bol zároveň posledným výkonom 141-ky v tejto lokalite.

Na zábery v čase neskorej jesene som zavítal na Štrbu a do okolia Hornej Štubne

V decembri na niektorých miestach poriadne nasnežilo. Prakticky hneď potom som zavítal na niekoľko dní na východ Slovenska do Prešova. Prevádzka s loko 752 bola bohatá. Do Kapušan pri Prešove jazdili od pondelka do stredy dva páry cisterien s naftou zo Stožku. V utorok doobeda došlo k poruche „Lega“, a tak vlečku Slovnaft obslúžila až poobede 752.048 od manipulačného vlaku bez záťaže z Bardejova. V stredu bola na odvoz cisterien z Prešova nasadená dvojica 752.052 + 742.611, pričom 611 bola zapožičaná na obsluhu vlečky Slovnaft v Kapušanoch pri Prešove.

Posledným dňom fotenia v minulom roku sa stal ten s dátumom 30.12., nesúc sa v duchu slnečného jarného dňa. Lokomotíva 184.501 s vyrovnávkovou súpravou z vlečky Elektrárne Mělník prechádza popri známom podniku Vitana v Dobříne pri Roudnici nad Labem.

Text a foto Bc. Miloš Chomjak

Pridajte sa do diskusie!

2 komentáre k: Železničný rok 2022 vo fotografiách Miloša Chomjaka

MartinTn zo dňa 14.1.2023 7:29

Návštevník

Pekná paleta pestrých záberov !
Snáď sa bude darit aj tento rok 😉

Reagovať

michel usclade zo dňa 14.1.2023 17:32

Jolie photos avec de beau paysage.

Reagovať

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Zadajte správnu hodnotu *