Váš železničný portál
Registrovať sa

Železničnú cestu pre superrýchle vlaky na trati Bratislava – Paríž už stavajú

Slovensko 11.4.2006 6:50 Juraj Streber Zobrazené: 1349

BRATISLAVA/BRUSEL – Cesta vlakom z centra Bratislavy do centra Paríža bude už o deväť rokov trvať len osem hodín, čo je porovnateľné s cestou lietadlom. Spojenie má skrátiť linka rýchlovlaku typu TGV, ktorých sieť bude križovať Európu.

Vyplýva to z informácie, ktorú Bratislavským novinám poskytol poslanec Európskeho parlamentu Miroslav Mikolášik (KDH). „Pri tomto spôsobe dopravy totiž cestujúci z hlavného mesta Slovenska nebudú strácať čas dopravou na letisko a z letiska,“ uvádza a dodáva, že linka má byť celá dostavaná a odovzdaná do prevádzky v roku 2015. Podľa jeho slov sa už na niektorých úsekoch trate Paríž – Štrasburg – Mníchov – Linz – Viedeň – Bratislava najmä vo Francúzsku a Nemecku sa už rozbehli stavebné práce. „Miera rozpracovanosti je rôzna, v Nemecku a vo Francúzsku sú ďalej ako v Rakúsku.

Úsek z Viedne do Bratislavy čaká najdlhšia cesta, ale je nepochybné, že v tom termíne bude hotový aj ten. Informoval nás o tom Péter Balász, bývalý eurokomisár, dnes koordinátor práve tohto úseku,“ dodáva M. Mikolášik. Je však možné, že TGV z Paríža cez Bratislavu pôjde až do Budapešti, lebo zástupcovia Maďarska sa o to usilujú v Štrasburgu aj v Bruseli, hoci ich metropolu bude spájať južnejšia vetva TGV z Lyonu cez Terst a Ľubľanu.

Ďalšia trasa spojí Varšavu s Helsinkami cez Rigu a Tallin, iná zasa Berlín s Palermom cez Miláno. Projekt prepojenia Európy superrýchlymi vlakmi vychádza z Maastrichtskej dohody, a preto sa bude financovať predovšetkým z európskych zdrojov. Podieľať na nákladoch sa však budú aj zúčastnené štáty a M. Mikolášik predpokladá aj účasť súkromného kapitálu.

Zdroj: Bratislavské Noviny

Pridajte sa do diskusie!

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Zadajte správnu hodnotu *