Váš železničný portál
Registrovať sa

Železničné telekomunikácie začali ponúkať vlastnú linku

Slovensko 20.5.2006 9:40 Martin Zobrazené: 2872

Železničné telekomunikácie začali ponúkať vlastnú pevnú linku v dosahu svojej infraštruktúry. Základný hlasový program stojí 298 Sk s DPH, za štvornásobok získate 2000 minút do pevných sietí. Volanie do pevných sietí vyjde 1,20 Sk, v rámci siete ŽT je zadarmo. Ponúka sa aj flatový internet so symetrickými rýchlosťami downloadu/uploadu. O plánoch Železničných telekomunikácií (ŽT) poskytovať vlastnú pevnú linku informovali už koncom júla minulého roku. Pôvodne mala byť novinka aktuálna od polovice októbra, neskôr sa termín zmenil na začiatok roka 2006, vraj kvôli meškaniu v budovaní technologických priestorov Slovak Telekomom. Napokon sme sa pevnej linky od ŽT dočkali až v máji.

„Stratégiou ŽT je maximálne využitie vlastnej telekomunikačnej siete – všade v jej blízkosti pripájať zákazníkov. Tomu zodpovedá aj efektívny spôsob prepojenia, ktorý realizovali. ŽT sú jediný alternatívny hlasový operátor, ktorý je prepojený so všetkými ostatnými verejnými hlasovými operátormi výlučne vlastnou optickou infraštruktúrou. Nemusia si preto prenajímať drahé spojovacie okruhy a tak sú ich prevádzkové náklady na prepojenie v porovnaní s ostatnými alternatívnymi operátormi najnižšie.”, uviedol Marek Brna, vedúci oddelenia strategického marketingu.

Detailnejšia mapa a informácie

Základ za 300, Flat za 1200 Sk

ŽT aktuálne ponúka jeden volací program čisto pre domácich užívateľov, dva pre domácnosti i firmy i program pre pobočkové ústredne (tomu sa ďalej nebudeme venovať). Za ich zriadenie sa platí 583 Sk. CLIP aj CLIR sa poskytujú bezplatne. Pri cenách volaní sa nerozlišuje silná a slabá prevádzka.

Dva lacnejšie programy neobsahujú žiadne volné minúty a ich základný mesačný poplatok je vzhľadom k tomu pomerne vysoký: 298 Sk pre domácnosti a 593 Sk pre firmy. Kompenzáciou za tento poplatok sú však volania zadarmo v rámci siete ŽT a volania na pevné linky v SR za 1,20 Sk/min, čo je v prípade silnej prevádzky najnižší poplatok na trhu, berúc do úvahy všetky hlasové služby vrátane VoIP. I v slabej prevázke ide o jednu z najnižsích cien. Podobne je na tom cena volaní do mobilných sietí: 5,80 Sk s DPH za minútu.

Flatový volací program (1178 Sk s DPH) ponúka na prvý pohľad bezplatné volania i do pevných sietí SR, FUP je však stanovené na 2000 minút mesačne. Jedna minúta tak vyjde na necelých 60 halierov vrátane DPH. Ceny ostatných volaní sú rovnaké ako pri predošlých. Nevýhodou programov sú ceny niektorých zahraničných volaní, najmä v prípade mobilných sietí.

Zhrnutie v tabuľkách

Internet: cenou oslní len čiastočne

ŽT ponúkajú aj internetové pripojenie so symetrickými rýchlosťami downloadu/uploadu. Varianty bez agregácie sú pre domácnosti nevýhodné, ceny začínajú na 2100 Sk za 64 kbps s viazanosťou 24 mesiacov. Poskytujú sa ale i vysoké rýchlosti, až do 34 Mbps. Záujemcovia nájdu tabuľku variantov služieb i s cenami v tomto cenníku.

Pripojenie s agregáciou 1:10 je už cenovo oveľa prijateľnejšie, rýchlosti sa ale končia na necelých 2 Mbps. Výhodou je neobmedzené množstvo prenesených dát. Cenovo sa však oplatia len pri malých rýchlostiach, pri potrebe vyšších rýchlostí uploadu alebo užívateľom s nedostupnosťou DSL či chella a sťahovačom veľkých objemov dát, ktorých pri DSL limitujú vysoké agregačné pomery flatových produktov.

Prehľad pripojení a ich cien ponúka nasledovná tabuľka:

Zdroj: zive.sk, žsr

Pridajte sa do diskusie!

Žiadny komentár k: Železničné telekomunikácie začali ponúkať vlastnú linku

Michal Repko zo dňa 20.5.2006 11:25

ad. Djexpres

Myslím si že Železničné telekomunikácie (ŽT) spravili veľmi dobrý krok tým že začali ponúkať vlastné pevne linky. Tie ceny za hovory vyzerajú veľmi lákavo, to žeby som sa odhlásil od T-Com.
:hammer:

Reagovať

Martin Betak zo dňa 20.5.2006 11:26

To si fandovia už len kvoli nazvu daju zmeniť 😀

Reagovať

Michal Repko zo dňa 20.5.2006 11:31

ad. Djexpres

Tak to je jasné že JA železničný fanda by som si to zmenil hlavne kôli názvu… je krajší ako T-Com 😡
A najlepšie by bolo že by som mal zadarmo hovory na žst., vkuse by som volal na stanicu čo nove… 😀

Reagovať

Peter Dirga zo dňa 20.5.2006 19:27

Hned zajtra prednesiem doma navrh 😀

Reagovať

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Zadajte správnu hodnotu *