Váš železničný portál
Registrovať sa

Železničné modelové koľajisko Romana Bíra v mierke H0

Najobľúbenejšie článkyŽelezničné modelárstvo 23.5.2016 0:00 Roman Zobrazené: 19570

Počiatočné práce na mojom koľajisku začali v roku 2006. Nad návrhom koľajiska som strávil  asi jeden rok. K dispozícii bol priestor o rozmeroch 6,5mx4m. Požiadavky na  trať:

  • Stúpanie na hlavnej trati max.10‰, na vedľajšej trati max 15‰
  • Minimálny polomer oblúka R3 419,6 mm
  • Dĺžka hlavných koľají v staniciach 2700mm
  • Jedna stanica (C) na hlavnej dvojkoľajnej elektrifikovanej trati, jedna stanica (Slovenská Bystrica) na dvojkoľajnej neelektrifikovanej trati a jedna stanica (Banský Kamenec) na vedľajšej jednokoľajnej trati
  • Rušňové depo s minimálne 9 koľajami
  • Dve skryté odstavné stanice každá so 7 priebežnými koľajami
  • Štýl trate epocha III-V
  • DCC
  • Koľajivo Roco Line 2,1mm (chcel som mať pohyblivé a osvetlené návestidlá výhybiek, nakoniec z dôvodu poruchovosti som ich odstránil)

 

Po rozkreslení základného návrhu trate na papieri  podľa geometrie koľajiva Roco Line 2,1mm prišlo k položeniu koľají nasucho na dlažbu. Vzhľadom na výškové pomery a požiadavky na trať som musel prekresliť hlavne stanicu na vedľajšej jednokoľajnej trati a jej napojenie na hlavnú elektrifikovanú trať. Nakoľko križovatkové výhybky Roco Line boli nemodelové, použil som výrobok fy Tillig. Výsledok projektu je na obrázku.

1

Stavba koľajiska

Na základe projektu som vypočítal rozmery koľajiska pôdorysu L na 6,5mx3,80m na dlhších stranách. Rám koľajiska je tvorený z hliníkových jakl profilov a pokrytý 8mm OSB doskami s troma montážnymi otvormi. OSB dosky s 5mm pokrytím z karimatiek slúžia ako podklad pre položenie koľají. Okrem tlmenia hluku sa výborne modeluje koľajové podložie.  Dvojité koľajové spojky na zhlaviach stanice Slovenská Bystrica sú vlastnej výroby Elektromechanické prestavníky Roco a motorické Tillig som namontoval v rámci montáže jednotlivých podlaží. V súčasnosti by som všetky prestavníky z dôvodov poruchovosti vymenil za motorické od fy MTB z ktorými mám veľmi dobrú skúsenosť. Svetelné návestidlá AŽD na hlavnej stanici boli od fy Hosam, následne vymenené za návestidlá od fy Němeček, svetelné návestidlá na dvojkoľajnej neelektrifikovanej stanici typu CCCP a mechanické návestidlá od fy Viessmann na vedľajšej jednokoľajnej trati.  Kabeláž ku koľajovým obvodom, výmenám a návestidlám som vyviedol pod základnú dosku. Interface DCC je od fy Marathon Model typu DP2U a DP2N. Spúšťanie závor alebo signalizáciu na priecestí sa snažím vyriešiť autonómne na základe obsadenia úseku cez detektor obsadenia DET2. Ozvučenie signalizácie cez modul PR3B. Po dokončení trate som odskúšal pohyb súprav na koľajisku s veľmi dobrými výsledkami. Jazda je plynulá, posun bezproblémový a čo je najdôležitejšie, nepotrebujem gumené bandáže na hnané nápravy lokomotív. Výnimkou je len stúpanie do stanice Banský Kamenec zo smeru Brezová n/Hronom pre ťažké súpravy. Elektrifikovaná hlavná dvojkoľajná trať so stanicou Brezová n/Hronom od fy Sommerfeldt.

 

2

3

Stavba krajiny

Stavbu krajiny som robil tak, aby sa čo najviac podobala ČSD v období 1970 – 1990 s pár výnimkami, napr. Lidl. Najprv som používal budovy vyrobené z papieru a dreva, ale prešiel som na plastové stavebnice, ktoré som následne upravoval do podoby ČSD a ČSSR. Každá z budov je upravená a prestreknutá. Povrch krajiny som vytvoril s polystyrénu a PUR peny ktorú pokrývajú foliáže s kríkmi, prípadne upravované foliáže. Štrkovanie jemným pieskom s následným nástrekom, koľajnice opatrené nástrekom „hrdze“ ešte pred uložením. Pre bezchybný chod prestavníkov sú priestory jazykov výmen bez posypu. Dorábanie detailov pokračuje neustále.

 

 

4 5

 

 

DCC

Základným prvkom DCC je centrála Lenz LZV100 a dva boostre LV102. Dekodéry príslušenstva DP2N v počte 15ks, DP2U v počte 26ks, RS16 v počte 14ks, RS8 v počte 12ks a 1ks LZ150. Ako nadstavba je použitá aplikácia ModelJOP.

 

Vozový park

Vozový park tvoria väčšinou modely ČSD, ktoré sú vyrobené na zákazku od Igora Šefčíka fy IS, sériové modely od fy Elcom, Roco, Piko, MTB, od p. Füleho a mnou prerobené modely, prípadne modely vyrobené z leptu. Modely sú priebežne osadzované zvukovými dekodérmi Zimo, zvuky dodáva fy Artol.

 

6 7

8

 

 

Súčasný stav

V súčasnosti mám priradené jednotlivé adresy dekodérov príslušenstva tak, aby som ich mohol priradiť do aplikácie ModelJOP s ktorým začínam pracovať a vytváram jednotlivé moduly staníc s jednotlivými prvkami. Zároveň odskúšavam funkčnosť jednotlivých prvkov koľajiska. Súbežne s touto činnosťou dorábam elektrifikáciu stanice Brezová n/Hronom a následne prejdem k elektrifikácii priebežnej dvojkoľajnej trate, kde by som chcel namodelovať realistické napínanie trolejí aj s prechodom napájania. Zároveň riešim realistický autoblok, ale tu mám dosť nevyriešených problémov, hlavne prepnutie semaforu po jeho minutí lokomotívou.

 

 

 

Viac na: facebook Roman Bíro  

Pridajte sa do diskusie!

1 komentár k: Železničné modelové koľajisko Romana Bíra v mierke H0

Mgr. Ján Kapala zo dňa 26.6.2020 13:51

Je to odborná, pritom ľudská práca, ktorú nesmierne moc obdivujem a milujem. Železnice, letiská a cesty sú mojím detským snom. Pre to prijmite môj obdiv.

.

Reagovať

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Zadajte správnu hodnotu *