Váš železničný portál
Registrovať sa

Žehličkou na Noc múzeí zo Zvolena do Banskej Bystrice

AktualityFotoreportážeHistóriaReportáže 15.5.2023 21:02 Altsohler Zobrazené: 1376

V sobotu, 13. mája 2023 prebiehalo na Slovensku podujatie „Noc múzeí a galérií“. Vo Zvolenskej kotline sú jeho tradičnou súčasťou jazdy zvláštneho vlaku medzi Zvolenom a Banskou Bystricou.  Vlak s historickými vozňami zabezpečujú členovia Klubu historickej techniky pri RD Zvolen, stručne KHT. Viac o akcii sa dočítate na ich webovej stránke. O jeho jazde som  na týchto stránke písal aj pred rokom.

Oproti vlaňajšku sa pre cestujúcich nič nezmenilo. Len čísla vlakov a orientácia súpravy, ktorá šla zo Zvolena služobným vozňom napred. Boli vypravené dva páry vlakov, označené ako Os 30605, 30606, 30607, 30608 MDC. Vlaky vychádzali zo žst. Zvolen os. stanica s obratmi v Banskej Bystrici. Na čele vlaku sa objavil opäť elektrický rušeň 210.007, tzv. „žehlička“. Súpravu tvorilo 5 dvojosých vozňov – 3 osobné Ci, jeden služobný Dd 6 a jeden nákladný Z s brzdárskou búdkou na prepravu bicyklov. Storočné vozne v zelenej alpskej a červenohnedej farbe vytvorili s modrou žehličkou súpravu síce historicky neautentickú, ale veľmi fotogenickú. Hoci vďaka zatiahnutej oblohe súprava tak nežiarila ako vlani a zvolenský zámok je zase o rok ošarpanejší,  jazdy vlakov som sledoval a niekoľkými fotkami ich priblížim aj čitateľom Railpage.

 

1. Zoradený vlak v remíze depa

 Zoradená súprava vlaku vo zvolenskom rušňovom depe.

2. Kontrola vlaku pred odchodom

 Posledná kontrola vlakvedúcim a môžeme vyraziť.

3. Tlačné prasiatko T 212.0631

Úloha vytlačenia vlaku z depa pod drôty pripadla novému prírastku KHT, historickému „prasiatku“ T 212.0631.

4. Vlak pod zámkom

Súprava so žehličkou v čele prichádza popod zvolenský zámok na osobnú stanicu, kde ešte prebehol posun  s prestavením rušňa na smer do B. Bystrice.

5. Výprava osobitného vlaku

Výprava vlaku z 2. nástupišťa.

6. Odchod Os 30605 do B. Bystrice

Odchod vlaku Os 30605 popod zvolenský zámok. Hoci na zámku sídli práve Slovenská národná galéria, je z roka na rok ošarpanejší. Potreboval by nie Deň, ale Rok múzeí a galérií.

7. Dobový vlak Os 30606 v B.Bystrici

 Vlak bol v Banskej Bystrici pristavený k 1. nástupišťu, do Zvolena sa vracal ako Os 30606.

8. Služobný vozeň Dd 6

Na konci vlaku ma zaujal pekne reštaurovaný služobný vozeň Dd 6. Zaradený už vo vlaku Os 30607.

9. Cyklovozeň

Ku druhej jazde bol vlak vo Zvolene pristavený k 1. nástupišťu, ako Os 30607.  Tam som vyfotil krásne obnovený vozeň Z, využitý na prepravu bicyklov.

10. Vlak Os 30607 odchádza z malej stanice

Na druhej, podvečernej jazde som zachytil vlak Os 30607 vychádzať zo zastávky Zvolen mesto. Väčšina cestujúcich nastupovala práve tam. Hoci v drevených vozňoch, tak pohodlne si teraz dlhšie nezacestujú. Od 15. mája do 15. júna je plánovaná oprava trate, ktorá prinesie výluky a aj nevyhnutnú náhradnú autobusovú dopravu.

Na záver patrí poďakovanie všetkým,  ktorí sa o túto nevšednú jazdu pričinili a venovali nám všetkým nezabudnuteľný zážitok.

 

Fotografie: © Peter Sládek

 

 

Pridajte sa do diskusie!

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Zadajte správnu hodnotu *