Váš železničný portál
Registrovať sa

Zážitková jazda Slovenskom

Aktuality 9.2.2022 14:07 tomas_pasuth Zobrazené: 3020

Pridajte sa k nám a poďte na dobrodružný výlet a cestujte v júli (14. – 17.7.2022) po malebných železničných tratiach z Česka na Slovensko. Užijeme si krásne miesta a prírodu, zažijeme jedinečnú atmosféru a to všetko s Bardotkou T478.1131 so súpravou v zložení: SR (spoločenský vozeň), BDs (vozeň s kupé a batožinovým oddielom), WLABee (lôžkový vozeň) a Bc  (ležadlový vozeň). V tejto historickej súprave špeciálneho vlaku prejdete zaujímavou krajinou Česka a Slovenska a dokonca sa v ňom aj vyspíte.

Trasa vlaku bude tiež zaujímavá. Prvý deň sa vydáme na dlhú cestu z Prahy cez Kolín, Českú Třebovú a Olomouc do Starého Města u Uherského Hradiště, kde sa odpojíme z koridoru a pôjdeme po lokálke cez Sudoměřice a Skalicu na Slovensku do Kútov, odkiaľ pôjdeme po malebnej jednokoľajke popod Malé Karpaty cez Senicu, Jablonicu a Smolenice do Trnavy, kde sa napojíme na koridor smerom na Žilinu. Dlho však po ňom nepôjdeme, keďže v Leopoldove odbočíme na trať do Prievidze, odkiaľ si spravíme krátku zachádzku do Nitrianskeho Pravna. Po návrate do Prievidze nás bude čakať krásny úsek trate cez Handlovú, Hornú Štubňu a Kremnicu do Hronskej Dúbravy, odkiaľ sa vydáme cez Banskú Belú do Banskej Štiavnice, kde si bude možné pozrieť mesto, ktoré je zapísané do zoznamu svetového dedičstva UNESCO.

Na druhý deň si urobíme výlet do Zvolena, kde si môžete pozrieť krásne historické centrum mesta a zámok. Poobede  vyrážame smerom na východ Slovenska tzv. Južnou trasou cez Vígľaš, Kriváň a Lovinobaňu do Fiľakova, ktoré však obídeme spojkou do Výh. Urbánka. Odtiaľ budeme pokračovať cez Jesenské, Číž, Gemer, Rožňavu a Moldavu nad Bodvou do Hanisky pri Košiciach. Do Košíc však nedôjdeme, keďže odbočíme na spojku medzi Haniskou a Krásnou nad Hornádom, z ktorej pôjdeme ďalej cez Výh. Slančík, Trebišov, Humenné, Medzilaborce a Lupkowský tunel do malej poľskej dedinky Lupkow. Tam zakončíme druhý deň našej jazdy naprieč Slovenskom.

Tretí deň nás čaká najkratšia no najkrajšia trasa. Vyrazíme z Lupkowa naspäť do Trebišova kde spravíme úvrať a budeme pokračovať osobnou dopravou nevyužívanou traťou cez Sečovce do Vranova nad Topľou, odkiaľ pôjdeme cez Hanušovské viadukty do Prešova. Z tohto krajského mesta poputujeme do Kysaku kde sa na chvíľu napojíme na trať 180 (Košice – Žilina), na ktorej prejdeme ponad vodnú nádrž Ružín a prídeme do Margecian. Tam sa naša cesta po trati 180 končí a prichádzame na najkrajší úsek celej našej trasy. Prakovce, Nálepkovo, Mlynky a prichádzame ku nádhernej vodnej nádrži Palcmanská Maša, cez ktorú prejdeme po násype. Ďalej pokračujeme cez stratenú do Besníckeho tunela, ktorý je vrcholový tunel s dĺžkou 848 m, v ktorom dosahuje trať najvyššie položené miesto siete s rozchodom 1435 mm na Slovensku. Blížime sa ku cieľu tohto dňa: Telgártu, no najprv musíme prejsť cez Hronský tunel, Chmarošský viadukt a Telgátsku slučku.

Štvrtý a zároveň posledný deň našej cesty sa vydáme z Telgártu cez Brezno, Banskú Bystricu a Zvolen do Hronskej Dúbravy, kde dokončíme jedno veľké kolečko po strednom a východnom Slovensku. Ďalej pokračujeme do Kozároviec, odkiaľ sa vydáme na ďalšiu osobnou dopravou nevyužívanú trať do Zlatých Moraviec. Ďalej nás čaká lokálka cez Vráble do Úlian nad Žitavou. Potom prejdeme kúsok po trati 150 do Šurian, odkiaľ sa vyberieme tzv. Muzeálnou traťou (z dôvodu vysokého počtu mechanických návestidiel) do Nitry. Po krátkej pauze ideme ďalej. Prichádzame do Zbehov, kde dokončujeme kratšie nitriansko-pohronské kolečko. Po asi pol hodinke jazdy sa dostaneme znova do Leopoldova odkiaľ sa vyberáme po trati 120 do Trenčianskej Teplej kde sa odpojíme na Vlársku dráhu do Bylnice odkiaľ poputujeme do Uherského Hradiště a už nás čaká iba cesta po koridore cez Olomouc a Pardubice do Prahy.

Začiatok cesty: Štvrtok 14.7.2022
Koniec cesty: Nedeľa 17.7.2022

Odporúčanie batožiny
batoh alebo kufor

Prenocovanie
3 noci v špeciálnom vlaku alebo na želanie v hoteli (vlak je v noci odstavený na stanici)

Spôsob dopravy
železnica (mimoriadny vlak)

Náklady
400 € – cena zahŕňa trasu, pridelenie kapacity, prenájom mimoriadneho vlaku, lístok a ubytovanie vo vlaku. Okrem toho sú v cene zahrnuté raňajky a večere.
25 €/deň – fotopas bez jazdy vlakom

Prosím prineste!
Občiansky preukaz alebo pas a spací vak pre spiacich v ležadlovom vozni. Tiež niektoré hygienické potreby, uteráky a posteľná bielizeň. Predovšetkým vás prosíme, aby ste si toho so sebou nebrali príliš veľa, aby vo vlaku nebolo viac batožiny ako ľudí.

Vlak premáva počas dňa
Každý deň máme približne 8-10 hodín celkového času jazdy vrátane prestávok. Dĺžka jazdy závisí od trasy, vozidla a miest, kde zastavujeme. Presný harmonogram nebudeme vedieť, kým nám ho nespracuje dopravca organizujúci naše podujatie. Potom musí cestovný poriadok schváliť Správa Železníc a Železnice Slovenskej Republiky, čo sa, žiaľ, väčšinou stáva na poslednú chvíľu.

Spanie v lôžkovom alebo ležadlovom vozni
Hodnota lôžkového kupé je 1200 €, teda 400 € na jednu osobu. Kupé si vždy za celú sumu rezervuje jedna osoba, ktorá si následne vyberie ďalších dvoch pasažierov, s ktorými sa ubytuje. Všetci traja si potom môžu rozdeliť náklady. V opačnom prípade si kupec môže ponechať kupé s lôžkovým vozňom pre seba. Spací vozeň má 10 kupé, každé s nepriehľadnými dverami a zámkom. V každom kupé je umývadlo, stredné lôžko je rozkladacie. Celková kapacita ubytovania je 30 lôžok. Ako služobný priestor však bude pravdepodobne potrebné kupé.

Ležadlové kupé má hodnotu 6 x 350 € a môže si ho rezervovať každý. Aj tu je len na vás, ako sa skoordinujete a koho pozvete. Môžete si povedať: 6 z nás by chceli kupé, ale nemôžete si kúpiť ležadlo. Ležadlový vozeň je vybavený 9 priehradkami, každá priehradka má presklené dvere a priehradky sa nedajú uzamknúť. Stredné lôžka sú rozkladacie a spací vak je vhodný na spanie na poschodových posteliach.

Jedlo a pitie
Raňajky a večere sú zahrnuté v cene. Vo vlaku je k dispozícii aj občerstvenie. Nebojte sa, nebudete hladovať a nezomriete od smädu.

Počet účastníkov
Aby sa všetka zábava oplatila, musí sa prihlásiť minimálne 75 ľudí (tomu zodpovedá aj kapacita ležadlových a lôžkových vozňov).

Registrácia na: https://schienenstrang.com/czechoslovakia

 

Pridajte sa do diskusie!

18 komentárov k: Zážitková jazda Slovenskom

Tomas Mateovic zo dňa 9.2.2022 15:34

Návštevník

Ako funguje ten fotopas?

Reagovať

tomas_pasuth zo dňa 9.2.2022 21:14

Redaktor

Tak teda fotopas funguje tak, že si oň fotograf požiada, organizátor pošle číslo účtu a pokiaľ zaplatí dohodnutú sumu (25€), tak vzápetí dotyčnému pošle povolenie k fotografovaniu nášho vlaku, vrátane následného poskytnutia cestovného poriadku a všetkých ďalších potrebných informácii.

Reagovať

Michal zo dňa 9.2.2022 16:36

Ta cena je myšlena jako 400 € jízda plus 400 € lůžko, anebo to je 400 € celkem?

Reagovať

tomas_pasuth zo dňa 9.2.2022 21:16

Redaktor

Je to 400€ s DPH, vrátane polpenzie. Zdôrazňujem, že v ležadlovomom vozni je to len za 350€.

Reagovať

Sch zo dňa 9.2.2022 16:49

A čo vlastne je ten fotopas prosím vás ?

Reagovať

tomas_pasuth zo dňa 9.2.2022 21:14

Redaktor

Tak teda fotopas funguje tak, že si oň fotograf požiada, organizátor pošle číslo účtu a pokiaľ zaplatí dohodnutú sumu (25€), tak vzápetí dotyčnému pošle povolenie k fotografovaniu nášho vlaku, vrátane následného poskytnutia cestovného poriadku a všetkých ďalších potrebných informácii.

Reagovať

Tony zo dňa 10.2.2022 8:39

Ale registrácia jaksi nejde, snáď sú vypredané lôžka?

Reagovať

tomas_pasuth zo dňa 10.2.2022 16:28

Redaktor

Registrácia normálne funguje a lôžka aj ležadlá sú ešte k dispozícii. Po vašom komentári sme spravili testovaciu registráciu a všetko funguje tak ako má. Odporúčam skúsiť registráciu cez hore uvedenú stránku zopakovať.

Reagovať

Tony zo dňa 10.2.2022 18:09

Vďaka, zrejme je chyba v prehliadači v mobile, skúsim cez PC

Reagovať

Tomáš zo dňa 10.2.2022 22:40

Trasovanie je impozantne, možno to chcelo na záver miesto Vlarskej dať Myjavsku štreku, ochutenu miestnou pálenku na rozlúčku.

Reagovať

intelpetr zo dňa 11.2.2022 15:28

Škoda, že tam není Velký Krtíš, hned bych jel.

Reagovať

Bernat Izard zo dňa 12.2.2022 22:26

Návštevník

Zdravím, Tomáši. O Myjavské trati jsem taky uvažoval, ale z časových důvodů je to výhodnější jet přes Vlárskou dráhu, aby se nemusela nikde dělat úvrať, holt jakékoliv zdržení v poslední den se moc nehodí. Každopádně ostatní tratě jsou krásné a budou stát za projetí.

S pozdravem Bernat Izard,
manažer zájezdu

Reagovať

Bernat Izard zo dňa 12.2.2022 22:30

Návštevník

@intelpetr do Velkýho Krtíše by to bylo vhodné, pokud by to byl vícedenní zájezd, navíc by se muselo jet částečně po Maďarsku, což si nejsem jistý, zda je tam pro řadu 751 přechodnost. Každopádně pojede se po dalších krásných tratích, kde není osobní doprava, jako například Trebišov – Vraňov nad Toplou, Medzilaborce – Lupków, Kozárovce – Zlaté Moravce, Sudoměřice nad Moravou – Holíč atd. Bude to stát za to! Do Krtíše kdyžtak za rok na delším zájezdě. ;))

S pozdravem Bernat Izard,
manažer zájezdu

Reagovať

Juraj Traktot zo dňa 13.2.2022 15:32

Dobrý deň. Mňa by ku tomu fotopasu zaujímalo, že čo budete robiť, keď dakto pôjde náhodou okolo a uvidí váš vlak a si ho sfotografuje alebo nakameruje. To ako tam zastavíte a budete ho chudáka nahánať, nech vám dá 25€ alebo jak to mám chápať ? Nie všetci môžu vedieť, že sa platí za fotenie vlaku, čo mi tiež príde zaujímavé, že ako sa za dačo také má platiť, ale to je vec názoru. Pýtam sa to hlavne preto, lebo pôvodne som si myslel, že za tie peniaze dostane človek dostane rozpis a bude tak mať výhody voči ostatným, že bude vedieť, že kde a kedy to má očakávať, ale v komentároch som sa dozvedel, že to nie je len o rozpise, ale že je v tom zahrnuté aj povolenie fotografofať/kamerovať vlak.

Reagovať

Bernat Izard zo dňa 13.2.2022 19:05

Návštevník

Zdravím, Juraj.
No jak bych to vysvětlil, ale asi takto: akce je celkově nákladná a nemyslím si, že by nás fotopasy nijak cenově podržely, je to hlavně stavěno na účastnících, kteří se přihlásí a pojedou a budou spát ve vlaku. Nicméně nám to může aspoň trochu finančně akci podpořit, byť třeba v malé sumě. Kdo by chtěl fotopas, tak nám pošle částku a my mu obratem poskytneme detailní jízdní řád. Trasa upřímně není úplná výhra, protože cestou bude pár zastávek a to člověku nestojí zvlášť v tom letním vedru za to, aby čekal a doufal že to přijede. Samozřejmě, podle intuice to možná někdo dobře vystopuje, ale jde o ten princip. Navíc za fotopasy se bere mnohem více, já to spíš nabízím jako takový bonus, protože samotná souprava a vozový park nebude v tomto ohledu příliš fotogenická, nicméně na druhou stranu se pojede po docela dosti atraktivních trasách, takže se to tím vykompenzuje. Šlo nám jen o to najít nějaký kompromis.

S pozdravem Bernat Izard,
manažer zájezdu

Reagovať

Jan zo dňa 14.2.2022 19:59

Kdybych jel sám a chtěl lůžkové kupé pro sebe, tak je to 400 jízdné a 1200 kupé, nemyslím li se?

Reagovať

tomas_pasuth zo dňa 14.2.2022 21:57

Redaktor

Zdravím Ján,
cena za kupé je 1200€ čo znamená, že pre 3 osoby 400€/osoba. Keby že chcete ísť sám platíte 1200€ za celé kupé no môžete sa podeliť so svojimi priateľmi a rozdeliť si tak náklady.

S pozdravom Tomáš Pašuth.

Reagovať

Sch zo dňa 14.7.2022 8:50

Dobrý deň, je 14.7. a chcem sa spýtať ci už ten vlak vyšiel z Prahy, ďakujem.

Reagovať

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Zadajte správnu hodnotu *