Váš železničný portál
Registrovať sa

Zastavovanie rýchlikov v Malej Lodine – takmer zabudnutá história železníc na Slovensku

HistóriaReportáže 6.11.2022 5:54 administrator Zobrazené: 5286

O význame Košicko – Bohumínskej železnice resp. v súčasnosti trate družby, nemožno pochybovať. Pôvodné železničné uzly na KBŽ, akými sú Kraľovany, Margecany či Kysak ostali uzlami dodnes. Odjakživa to boli, sú, a dúfajme, že aj budú rýchlikové stanice. Nie je to kvôli veľkosti obcí, ale vďaka významným odbočným tratiam s veľkou frekvenciou cestujúcich. Málokto však vie, že takouto stanicou bola počas niekoľkých mesiacov aj nie až tak známa Malá Lodina, nachádzajúca sa medzi Margecanmi a Kysakom. Ako to však celé začalo?

 

Bývalá zastávka Ružín je dnes zatopená priehradou

Bývalá obec Ružín je dnes zatopená priehradou

V 70. rokoch 19. storočia bola daná do užívania KBŽ, ktorá od začiatku slúžila nákladnej doprave, no onedlho na trať pribudli aj vlaky osobnej dopravy. Úsek Kysak – Spišská Nová Ves bol otvorený 12.3.1872. Regióny, ktorými KBŽ prechádzala mali odrazu navrch. Spojenie s okolitým svetom predstavovalo v chudobných časoch ekonomické polepšenie. V údolí, ktoré je dnes zatopené vodnou nádržou Ružín trať prekonávala pomerne zložitý úsek okolo rieky Hornád. Bol pretkaný zárezmi, mostmi, tunelmi a množstvom oblúkov. Roky šli a šli, až sa 28.10.1918, po vzniku 1. Česko – Slovenskej republiky stanica Kis – Ladna premenovala na Malú Lodinu. Stanicou dennodenne prechádzalo množstvo rýchlikov, osobných vlakov i nákladných vlakov. V 30. rokoch 20. storočia sa kvôli zvyšovaniu dopravy rozšírila o ďalšie tri koľaje. V roku 1937 vo vtedajšom medzistaničnom úseku Malá Lodina – Košické Hámre pribudla, kvôli zvýšeniu priepustnosti trate, výhybňa Kunarov.

Bývala stanica Košické Hámre

Bývala stanica Košické Hámre

Tá spočiatku fungovala v čase 19:00 – 9:00 ako výhybňa, a medzi 9:00 – 19:00 ako hláska. Medzi ŽST Malá Lodina a ŽST Kysak bola vybudovaná výhybňa Sopotnica. Zlom v histórií KBŽ nastal v roku 1938, po Videnskej arbitráži. Doprava medzi Kostoľanmi nad Hornádom a Košicami sa kvôli maďarskej agresii a posunutiu hranice prerušila. Na jar roku 1939, ešte pred vznikom Slovenského štátu, bola na základe dohôd doprava obnovená. Spojenie s východným Slovenskom bolo po koľajách možné len peážne cez vtedy maďarské Košice. 14. marca 1939 vznikol Slovenský štát a situácia začínala byť napätá. Pristúpilo sa teda k rýchlej realizácií trate Prešov – Strážske. Tá bola otvorená 5.11.1943, v časoch 2. svetovej vojny. Vnútroštátne vlaky spájajúce Východné Slovensko so Západným začali premávať po novootvorenej trati, aby sa predišlo peážnej obchádzke cez Košice. Stanica Kysak sa teda v značnej miere začala obchádzať cez kysackú spojku. Všetky rýchliky na KBŽ začali zastavovať v Malej Lodine, z ktorej boli vedené prípojné motorové osobné vlaky do Kostolian na Hornádom, idúce po pôvodnej trati cez Kysak. Z Malej Lodiny sa teda stal významný dopravný uzol. Z dôvodu jázd vlakov cez kysackú spojku vzrástol v Malej Lodine i posun nákladných vozňov. V stanici sa často odstavovali aj vlaky vojenských transportov. Sláva Malej Lodiny trvala do 18.1.1945. V tento deň bola stanica, práve kvôli jej vtedajšiemu strategickému postaveniu bombardovaná. Zničené boli výhybky, vodáreň, nakladacia rampa, žeriav. Následná oprava bola realizovaná hlavne vojakmi ruskej armády. Opravovaný musel byť aj zničený úsek trate Malá Lodina – Kysak. Oprava trvala do mája roku 1945, kedy však politické udalosti nabrali nový smer, hranice sa posunuli a sláva stanice Malá Lodina skončila. Vznikla tým celkom zaujímavá časť železničnej histórie na Slovensku.

Výstavba Ružínskeho viaduktu v katastri obce Malá Lodina (50. roky 20. storočia)

Výstavba Ružínskeho viaduktu v katastri obce Malá Lodina (50. roky 20. storočia)

 

V roku 1955 bola Košicko – Bohumínska železnica nahradená traťou družby. 27.10.1955 bol daný do užívania úsek Margecany – Kysak prechádzajúci cez Malú Lodinu, slávnostné otvorenie prebehlo 5.11.1955. Charakter celej krajiny od Margecian po Malú Lodinu značne pretvorila vodná nádrž Ružín. Pôvodný násyp KBŽ je od Margecian po Bujanovský tunel v súčasnosti využívaný ako asfaltová cesta do Rolovej Huty (dnes už časti Margecian), ktorú v cestovnom poriadku nájdete pod názvom Margecany zastávka, ďalej ako cestný tunel, no veľká časť je nenávratne zničená a zatopená pod hladinou VN Ružín. Pôvodný násyp trate je však pri nízkej hladine priehrady viditeľný z Ružínskeho viaduktu aj dnes. Pôvodná budova stanice v Malej Lodine, ako aj jej stavadlo na Kysackom zhlaví stále stoja. Tieto objekty sa nachádzajú pri hlavnej ceste cez Malú Lodinu, a sú v dobrom stave, keďže je budova stanice prerobená na rodinný dom.

Fotografia aktuálneho stavu budov bývalej KBŽ v Malej Lodine tu.

Autor: Matej Motyčka

Pridajte sa do diskusie!

8 komentárov k: Zastavovanie rýchlikov v Malej Lodine – takmer zabudnutá história železníc na Slovensku

Michal zo dňa 6.11.2022 13:17

Dobrý deň, len chcem upozorniť, že bývalá zastávka Ružín nebola zatopená, bola proste zbúraná začiatkom 50. rokov po výstavbe Trate družby a preložení železničnej trate. Dnes je v mieste kde stála cesta.

Reagovať

Jozef zo dňa 6.11.2022 17:51

Chválim článok na tému histórie našich železníc. Názov výhybne Kunarov má byť správne Kunazov a doplnil by som, že v bývalej stanici Malá Lodina sa zachovala budova stavadla aj na opačnom, margecianskom zhlaví, aj keď mierne upravená: https://goo.gl/maps/Bs2hpkPS2RMWV8bZ7

Reagovať

Martin zo dňa 8.11.2022 8:39

Veľmi pekný článok,

Reagovať

Cermi zo dňa 10.11.2022 0:10

Tiež dakujem za peknu reportaž.

Reagovať

tratovak zo dňa 10.11.2022 19:04

Cení sa 👍

Reagovať

Rocker zo dňa 11.11.2022 14:54

Veľmi vzácne video, príjemné pozeranie

https://www.youtube.com/watch?v=eeaRFWug-Ig&t=387s

Reagovať

srdcom malolodinčanka zo dňa 11.11.2022 18:49

Malá Lodina je známou dedinkou tým, že na jej málom území boli vybudované veľké stavby, kde jednoznačne patrí KBT. V novšej dobe je to Trať družby. Obec je dotknutá aj výstavbou priehrady Ružín, ktorú pretína známy viadukt. V budúcnosti by mala byť realizovaná modernizácia železničnej trate. Ďakujem autorovi za vzácny článok.

Reagovať

Steam Locomotive Driver: Full Steam Ahead (GIF) – Ambience zo dňa 6.2.2024 0:25

[…] were replaced by a tunnel and parts near Malá Lodina were flooded by a dam Ružín. You can also read more on the history of this railway track (use translate to English) and see some railway objects used as housing […]

Reagovať

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Zadajte správnu hodnotu *