Váš železničný portál
Registrovať sa

Záhoráčik štartuje tretiu sezónu. Vlani odviezol 8 250 ľudí a takmer tisícku bicyklov

Tip na výlet 26.4.2019 8:01 administrator Zobrazené: 900

Keď sa vás zima opýta, čo ste robili v lete, môžete odpovedať, že ste spoznávali krásy Záhoria. Na bicykli. Koncom apríla opäť štartuje úspešný sezónny projekt Záhoráčik. Turistický cyklovlak spojí až do októbra Záhorskú Ves a Zohor s Plaveckým Podhradím. Minulý rok sa ním v rovnakom období (od apríla do októbra) prepravilo vyše 8 250 ľudí a takmer 930 bicyklov.

Železničná spoločnosť Slovensko (ZSSK) pošle Záhoráčik na zabudnutú trať už po tretíkrát. Sezónna prevádzka je výsledkom spolupráce národného dopravcu s Bratislavským samosprávnym krajom (BSK), ktorý projekt zároveň finančne zastrešuje, s cieľom podporiť cestovný ruch v regióne Záhorie.

 

„Osobná doprava na trati Zohor – Plavecké Podhradie bola zastavená v roku 2003. My sa sem snažíme vrátiť život aspoň na niekoľko mesiacov v roku už tretiu sezónu. Počty prepravených cestujúcich či bicyklov svedčia o tom, že projekt sa ľuďom páči, radi cestujú a spoznávajú krajinu. Teší nás, že pri tom súčasne myslia aj na ekológiu, pretože práve takú alternatívu im ponúkame,“ hovorí predseda predstavenstva a generálny riaditeľ ZSSK Filip Hlubocký.

Pozitívne hodnotí projekt aj predseda BSK Juraj Droba: „Vláčik Záhoráčik sa po dve letá tešil veľkej obľube nielen domácich, ale aj turistov. Veríme, že vo svojej tretej sezóne sa už stane absolútnou samozrejmosťou pri plánovaní výletu. Jeho jedinečnosť spočíva najmä v tom, že táto trasa nie je bežne využívaná, takže aj domáci spoznajú Záhorie z úplne inej perspektívy.“

Záhoráčik bude tento rok premávať od 27. apríla do 13. októbra v tradičnom režime – trikrát denne počas víkendov a dní pracovného pokoja. Víkendové spoje zo Zohora do Plaveckého Podhradia budú priamym pokračovaním osobných vlakov Záhorská Ves – Zohor, kde je osobná doprava zabezpečená celý rok. V Zohore bude možnosť prestúpiť na osobné vlaky do/z Bratislavy.

Vo vlaku bude opäť zaradený aj prípojný cyklovozeň s kapacitou 20 miest pre bicykle. Na trati Zohor – Záhorská Ves platí Prepravný poriadok ZSSK – Všeobecné prepravné podmienky a Prepravný poriadok Integrovaného dopravného systému Bratislavského kraja. Viac informácií nájdete na webe ZSSK https://www.slovakrail.sk/sk/zahoracik.html.

Hoci vlaky ZSSK najčastejšie využívajú cestujúci na bežnú dopravu, prepraviť so sebou môžu aj zvieratá, bicykle či motorové vozidlá, prípadne využili možnosť kuriérskej zásielky. V roku 2018 odviezla ZSSK 164 320 bicyklov (v roku 2017: 149 726 bicyklov, medziročný nárast +9,8 %).

 

Tomáš Kováč
riaditeľ odboru komunikácie a hovorca


Železničná spoločnosť Slovensko, a. s.

Pridajte sa do diskusie!

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Zadajte správnu hodnotu *