Váš železničný portál
Registrovať sa

Za mašinkami na Ružín

FotoreportážeReportážeSlovensko 21.6.2020 7:33 Pavel Chomjak Zobrazené: 3682

Podľa predpovede počasia hlásanej z rádia mala byť streda 17. júna 2020 ďalší upršaný a zamračený deň. Lenže takéto počasie malo byť aj deň pred tým, keď som bol v službe. Keďže počasie sa predpoveďou neriadi, celkom tak to nebolo. Po oblohe sa síce preháňali mraky, niekde aj trocha spŕchlo, no napr. v Humennom bola na poludnie modrá obloha a svietilo slniečko. Takže predpoveď počasia  som bral s rezervou a v spomínanú stredu som sa vybral na výlet, ktorý som naplánoval už o niekoľko dní skôr.

Ráno ma dopravila elektrická motorová jednotka rady 460 do Košíc, kde som mal dohodnuté prvé z dvoch stretnutí v tento deň. Všetko dopadlo podľa plánu a navyše aj obloha vyzerala pre fotografovanie žičlivo.

Lokomotívy 162 112 a 350 011 so svojimi vlakmi Ex 1012 RJ a R 604 ZSSK vyčkávajú na pravidelný čas odchodu.

Z Košíc som mal namierené do Spišskej Novej Vsi. Vlak po výjazde z Bujanovského tunela pri dopravni Margecany zastávka vošiel do poriadneho lejaka, ktorý sa zmenil na slabý dážď až pred Krompachami. Na chvíľu som zapochyboval o mojom ďalšom fotografovaní, ale jasnejšia obloha v diaľke nad obzorom dávala aspoň slabú nádej, že zopár dokumentačných fotografií predsa len zhotovím. Stanica v Spišskej Novej Vsi po odchode Regiojetu 1012 zívala prázdnotou. Dôvodom bola výluka druhej traťovej koľaje medzi Markušovcami a Spišskou Novou Vsou a s tým spojená výluka trolejového vedenia párnej skupiny koľají v SNV. Prednosť samozrejme mala osobná doprava a počas môjho krátkeho pobytu v „Spišskej“ vznikli ďalšie fotografie.

Trakciu pre osobný vlak 7806 z Košíc do Popradu zabezpečovala lokomotíva 361 005.

   Z dôvodu výluky niekoľko minút zmeškaný rýchlik 604 do Bratislavy po rozkaze na odchod rozbieha „gorilka“ 350 011.

  Ani regionálny rýchlik 767 smerujúci do Košíc, vedený rušňom 350 004, nešiel celkom načas.

Mal som v pláne využiť najbližší osobný vlak k ceste na Ružín (alebo prípadne na inú skoršiu zastávku), ale ťažké dažďové mračná a drobné mrholenie urýchlili môj odchod zo Spiša. Nastúpil som teda do 767-ky, pohodlne sa usadil v zánovnom vozni a po dvadsiatich piatich minútach jazdy ma vítali slnkom zaliate Margecany, ktoré však po čase zatienil mrak. Po rannom lejaku takmer ani stopy. Bol som milo prekvapený, do akej čulej dopravnej špičky som sa dostal. K dispozícii na fotografovanie boli i štyri odstavené hnacie vozidlá medzi výkonmi.

   Ako prvý mojej pozornosti neunikol rozbiehajúci sa rýchlik 767.

  Na tejto snímke sú zachytené motorové vozy 812 042 a 022 krátko po príchode z Nálepkova.

  Odstavená súprava vozňov s lokomotívou 754 070 používaných k vozbe regionálnych rýchlikov medzi Margecanami a Banskou Bystricou.

  Na poslednom zábere z Margecian je vyfotografovaný peršing 163 105 pri vedení  osobného vlaku 7810 z Košíc do Popradu.

Krátko po odchode vlaku zdokumentovaného na predchádzajúcej snímke zastavil u nástupišťa osobný vlak smerujúci do Košíc, ktorým som sa konečne dopravil na zastávku Ružín. Pre spomínanú výluku bol taktiež zmeškaný a pre objektívnosť musím uviesť, že práve pätnásť minútové meškanie tohoto vlaku mi vytvorilo väčší časový priestor na fotografické aktivity v železničnej stanici Margecany.

Po vystúpení z vlaku na Ružíne som sa pomaly presúval zo zastávky k trati medzi tunelmi, kde som už veľmi dlho nebol. Kedysi hojne využívané cestičky vyšliapané chatármi a hubármi pri trati (skratky do lesa) sú takmer všetky zarastené vysokou trávou a tak jedinou pohodlnou cestou k portálom je miestna cesta. Než prišiel prvý vlak – motorové vozy rady 812 – mal som dosť času rozhliadnuť sa a plnými dúškami nasať úžasnú atmosféru tohoto miesta.

   R 606 dopravovaný lokomotívou 383 101 prechádza zastávkou Ružín.

 Nasledujúce dva zábery dokumentujú Vectron 383 201 spoločnosti ZSSK Cargo v blízkosti zastávky Ružín so súpravou vozňov na prepravu cementu.

  Taktiež na dvoch snímkach – už medzi tunelmi na Ružíne – sú zachytené motorové vozy 812 046 a 025, ktoré sa po prevádzkovom ošetrení v depe Košice vracajú späť do Margecian.

  Z košického portálu Bujanovského tunela vychádza Vectron 383 106, za ktorým sa v tuneli ukrýva súprava rýchlika 601 idúceho z Bratislavy do Košíc.

 Pred vjazdom do krátkeho tunela smerom do Košíc zapózovala dvojička 131 015/016.

 Na rovnakom mieste, ale tesne pred tunelom, bol zachytený rušeň 361 005 s osobným vlakom 7817 idúcim z Popradu do Košíc.

 Rušne rady 742 (zadná 742 644) idúce smerom do Malej Lodiny ma zastihli počas presunu nepripraveného s fotoaparátom v taške.

 R 608 s Hugom 350 004 prechádza dopravňou Výhybňa  Ružín (dvojitá koľajová spojka vzadu).

 Rušeň 163 106 s osobným vlakom 7816 (Košice – Poprad) je zdokumentovaný taktiež počas prechodu dopravňou Výhybňa Ružín.

Nastal čas pomýšľať na návrat domov, aby som si pred nočnou službou trocha oddýchol. Než sa na zastávke objavil „môj“ vlak, s ďalšími akoby sa vrece roztrhlo a razom ma prešli driemoty. Nebolo pochýb o ukončení výluky autobloku medzi Kysakom a Malou Lodinou, kde sa od rána jazdilo v medzistaničnom úseku. Presvedčivým dôkazom boli dva nákladné vlaky idúce za sebou smerom od Košíc v časovom rozmedzí šesť minút.

 Súprava nových vozňov PKP prechádza zastávkou Ružín smerom do Malej Lodiny.

  131 035/036

  131 019/020

 R 603 z Bratislavy do Košíc, vedený loko 383 107, prechádza zastávkou Ružín.

  361 005 s osobným vlakom 7818 – smer Poprad – brzdí do zastávky Ružín.

Poslednou fotografiou dňa bola momentka rozbiehajúceho sa nákladného vlaku s dvojičkou 131 034/033 počas prestupu v Kysaku.

Popoludní sa začala predpoveď počasia predsa len pomaly napĺňať. Čierne mraky na obzore neveštili nič dobrého a krátko pred príchodom vlaku do Prešova začalo pršať.

Text a foto: Pavel Chomjak

Pridajte sa do diskusie!

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Zadajte správnu hodnotu *