Váš železničný magazín
Registrovať sa

„Vyšší moc“ a její následky na železniční dopravu

PrevádzkaReportáže 11.8.2017 17:14 Vojtěch Fajkus Zobrazené: 3001

Dne 10.8.2017 v brzkých ranních hodinách se vyplnila předpověď ČHMÚ a skoro celou Moravu zasáhly silné bouřky se silným větrem. Bouřková činnost doprovázená silným větrem napáchala velké škody, jak v železniční, tak v silniční dopravě. Nejvíce byl ochromen koridor z Olomouce směrem do Prahy. Protože nebylo možno odjíždět ze stanice Olomouc, začaly se kumulovat vlaky ve stanici a část z nich musela být odstavena na dispozici ve stanicích před uzlem. Protože odstraňování škod zabralo spousta času, byly vlaky opožděny v řádech hodin a nespokojených cestujících narůstalo. Po zprovoznění by se nakumulované vlaky nevešly kapacitně na dopravní cestu, tak všichni dopravci přistoupili ke spojování souprav, aby dopravní cesta byla schopna pojmout odstavené vlaky. Ve videu zachycena železniční stanice Štěpánov a technologie spojování dvou souprav vlaků 514 a 516. Popisy HV a vlaků jsou v jednotlivých záběrech

 

 

 

 

S počasím sa museli popasovať aj na Slovensku:

 

ZSSK

Počasie obmedzilo dopravu na viacerých tratiach, najmä na západe Slovenska a v smere z/do ČR

 

  • Najhoršia situácia bola na trati Lanžhot – Kúty a Sekule Veľké Leváre
  • Prerušenie dopravy kvôli búrke na rakúskom území prerušilo aj dopravu do/z Viedne

BRATISLAVA – Železničná spoločnosť Slovensko (ZSSK) informuje, že náhla zmena počasia vo štvrtok 10. augusta v popoludňajších a večerných hodinách ochromila železničnú dopravu na viacerých tratiach stredného a západného Slovenska. Prerušená a obmedzená bola aj medzinárodná vlaková doprava medzi Slovenskom a Českej Republikou, ako aj a Rakúskom.

Približne po 17:30 narazil vlak EC 173 Hungaria (Berlin Hbf – Bratislava – Budapest-Keleti pu) medzi stanicami Lanžhot a Kúty do spadnutého stromu. Okrem poškodenia rušňa došlo tiež k prerušeniu trolejového vedenia na oboch traťových koľajach, v dôsledku čoho bola prerušená doprava, a to až do 22:40. Meškanie EC 173 Hungaria sa napokon vyšplhalo až na 540 minút. ZSSK zabezpečila pre cestujúcich náhradnú autobusovú dopravu na úseku Břeclav – Kúty.

Následne však ďalšia búrka prerušila dopravu od 23:30 v úseku Sekule – Veľké Leváre a vlaky tak museli čakať v železničnej stanici Kúty. Jazda vlakov odklonom cez Jablonicu nebola možná pre popadané stromy na trati. Prerušenie dopravy trvalo až do 02:00. V dôsledku uvedených udalosti celkovo meškalo 6 medzinárodných vlakov ZSSK, spolu až 1 800 minút. Vlak EC 131 Varsovia bol odrieknutý už od Břeclavi a spojený s vlakom EC 281 Jan Jesenius. Od stanice Kúty bol odrieknutý vlak EC 274 Jaroslav Hašek, ktorý bol spojený s vlakom EC 272 Csárdás.

Vo večerných hodinách došlo na rakúskom území vplyvom silnej búrky k prerušeniu dopravy medzi Viedňou a Devínskou Novou Vsou. Na tomto úseku boli odrieknuté dva posledné večerné vlaky. Obnova spojenia bola možná až dnes (v piatok 11.08.2017) v ranných hodinách. Pre problémy na rakúskej strane dnes od 7:30 do 11:30 neboli vypravované vlaky do Viedne zo stanice Bratislava Petržalka.

V dôsledku vyčíňania počasia ZSSK od včerajšej 18:00 zaznamenala po celom Slovensku až 24 rôznych mimoriadností, ktoré narušili, príp. ovplyvnili bezpečnosť a plynulosť železničnej dopravy. Na viacerých tratiach boli popadané stromy, ťažkosti spôsobovali aj výpadky napájania elektrickým prúdom z verejnej siete. ZSSK podľa možností a s ohľadom na miestne pomery zabezpečuje náhradnú dopravu všade tam, kde je to možné.

Odrieknutých bolo 13 osobných vlakov. ZSSK zabezpečila čakanie 14-tich prípojných vlakov, ktoré spolu čakali až 365 minút na vlaky zmeškané v dôsledku mimoriadností, aby tak uľahčila čo najviac cestujúcim dopravu do cieľových staníc. Podrobné informácie o možnostiach odškodnenia a náhradách sú zverejnené na web stránke ZSSK.

RegioJet

 

 

„Výluke sa nevyhol ani RegioJet, ten bol však nakoniec jediný, ktorý cestujúcim zabezpečil náhradnú dopravu do Bratislavy.
Hneď ako sme sa o mimoriadnosti dozvedeli, začali naši dispečeri zabezpečovať autobusy náhradnej dopravy z Břeclavi do Kútov. Až do ich príchodu sa o cestujúcich starali stevardi a všetkým ponúkali nápoje zadarmo a ďalšie občerstvenie,“ uviedol pre Railpage.net Martin Žarnovický, koordinátor oddelenia PR a komunikácie RegioJetu. Zhodou okolností vlakom RJ 1031 tiež cestoval a podieľal sa na organizácii náhradnej dopravy.

„Keďže sme mali v autobusoch dostatok miest, odviezli sme bezplatne aj približne 15 cestujúcich, ktorí uviazli vo vlaku iného dopravcu a súrne sa potrebovali dostať do hlavného mesta. V Kútoch následne všetci prestúpili z autobusov do pripravenej náhradnej súpravy, zloženej z jednotky radu 628, ktorá pokračovala ďalej do Bratislavy. Krátko po jej odchode však začali silné búrky a na trati vypadlo zabezpečovanie zariadenie. Keď sme sa neskôr konečne pohli, cestu nám skrížil horiaci strom, zvalený do trolejového vedenia. Vlak sme preto približne o polnoci odstavili v Sekuliach,“  informuje RegioJet.

„Všetkým cestujúcim sme rozdávali zadarmo fľašky s nápojmi, časopisy a tým, ktorým sa vybil mobil, sme poskytli aj vlastné externé nabíjačky. Neustále sme ich informovali o aktuálnom priebehu mimoriadnosti a snažili sa pre nich zohnať ďalšie občerstvenie. Keď vedľa nás zastavil zmeškaný EC vlak, ktorý predtým nabúral do stromu, viezla sa v ňom aj staršia pani, ktorá sa potrebovala dostať do Zohoru. Nakoľko by však už musela v Bratislave čakať na prvý ranný regionálny vlak, bezplatne sme ju vzali k nám a o niekoľko hodín, keď sa trať konečne podarilo sprejazdniť, sme jej v Zohore mimoriadne zastavili,“ približuje Žarnovický.
„Keďže sme do Bratislavy prišli až okolo tretej ráno, kedy je väčší problém s dopravou po meste, vlak sme mimoriadne zastavili aj v Devínskej Novej Vsi, v Lamači a na Železnej Studienke, pričom cestujúcich sme zakaždým informovali o možnostiach prestupu na nočné autobusy do jednotlivých častí mesta.

Aj napriek extrémnemu 8-hodinovému meškaniu vládla vo vlaku po celý čas mimoriadne príjemná, ba priam až rodinná atmosféra, za čo chceme všetkým cestujúcim a najmä rušňovodičovi, vlakovému personálu, dispečerom a zamestnancom ŽSR veľmi poďakovať. Ešte nikdy sme od cestujúcich nezožali vo vlaku potlesk,“ popisuje Martin Žarnovický z oddelenia PR a komunikácie RegioJetu.

Titulná fotografia: ŽSR

Pridajte sa do diskusie!

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Zadajte správnu hodnotu *