Váš železničný portál
Registrovať sa

Výlety „soudruhů z NDR“ do ČR

Fotoreportáže 20.12.2007 23:00 Jakub Gregor Zobrazené: 1059

  Termín „soudruzi z NDR“ samozřejmě naráží na dnes již nesmrtelnou hlášku z filmu Pelíšky a v žádném případě nemá za cíl se jakkoliv dotknout těch německých turistů, kteří se společností Flügelradtouristik několikrát do roka podnikají výlety (převážně) nostalgickými vlaky do České Republiky. Nejedná se o klasické fotovlaky pro zvěčňovatele historických vozidel, ale o atraktivní formu návštěvy zajímavých míst. Informace o jízdách jsou také poměrně podrobně prezentovány na webu. V roce 2007 tak do ČR zavítaly celkem čtyři „vlaky sasko-českého přátelství“.

10. února to byla okružní jízda po trase Drážďany – Děčín – Ústí/L – Lovosice – Česká Lípa – Děčín – Drážďany, přičemž v čele vlaku byla německá parní lokomotiva 52 8079-7, a to i na českém území. Netřeba poznamenávat, že tato jízda byla v zimním čase opravdovou fotolahůdkou.


Lokomotiva 52 8079-7 v údolí Labe u Těchlovic


Odjezd z Velkého Března


Před stanicí Úštěk

12. května následoval jarní výlet z Radebeulu a Drážďan do Prahy. Výše prezentovaná Němka se tentokrát podívala jen do Děčína, kde byla vystřídána děčínskou Šlechtičnou 475.179, která vlak odvezla do českého hlavního města.


Lokomotiva 475.179 na pražském hlavním nádraží

V polovině září slavilo Železniční muzeum v Lužné u Rakovníka 10 let od svého založení. Vlak plný německých gratulantů přivezl 15. září do Lužné Brejlovec T478.3001.


Odjezd z Krupé


Historická česká dieselová lokomotiva a historická německá souprava v odpoledním sluníčku v Lužné.

Zatím posledním cílem se stala již poněkolikáté Praha, která má v čase předvánočním (konkrétně 15. prosince) jistě své kouzlo (s politováním ovšem musím konstatovat, že já jsem ho nějak nepostřehl). Nasazení hnacích vozidel bylo stejné jako cca před půl rokem, drobnou změnou byla konečná stanice vlaku – tentokrát nikoliv hlavní, ale Masarykovo nádraží.


475.179 na Masarykově nádraží pod mostem severojižní magistrály.

I v roce 2008 bychom se měli na českých tratích setkávat s „vlaky sasko-českého přátelství“, konkrétně v březnu na cestě do Karlových Varů a v červnu opět v Praze, zde možná dokonce s německou lokomotivou 18 201.

Závěrem ještě dvě ilustrační videa

Zdroj informací: www.fluegelradtouristik.net

Foto: autor

Pridajte sa do diskusie!

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Zadajte správnu hodnotu *