Váš železničný portál
Registrovať sa

Vykoľajenie R 723 Vtáčnik s 754.072 v Leopoldove

Železničné nehody 9.11.2013 10:30 tiger Zobrazené: 5735

Dnes došlo v žst. Leopoldov k vykoľajeniu rušňa 754.072. Vlak pravdepodobne prešiel okolo návestidla zakazujúceho jazdu, čo malo za následok, že sa dostal na slepú koľaj, ktorá bola ukončená zarážadlom. 72-ka sa po prejdení zarážadla dostala oboma podvozkami mimo koľaje. Pri tejto nehode nebol nikto zranený, no z rušňa unikali prevádzkové kvapaliny o ktoré sa postarali hasiči. Podľa informácií od kolegov z knihajazd.info došlo k prerušeniu káblov na ovládanie priecestia a výhybiek, čo malo za následok ďalšie komplikácie. K tejto udalosti bol privolaný aj nehodový vlak na čele s 756.002 .Oficiálna príčina nehody zatiaľ nie je známa. Aktualizované 10.11.2013 o 8:00


Nočné nakoľajovanie

Rušeň je v aktuálnej dobe už nakoľajený.

Autor: tiger

Pridajte sa do diskusie!

17 komentárov k: Vykoľajenie R 723 Vtáčnik s 754.072 v Leopoldove

Juraj Streber zo dňa 9.11.2013 18:46

no pekne rušňovodič bol šikovný, ale stáva sa. hlavne že sa nestalo nič vážnejšie :good:

Reagovať

skoro zo dňa 9.11.2013 18:58

Blbá poznámka k tej šikovnosti rušnovodiča… 😕

Reagovať

Peter Dirga zo dňa 9.11.2013 19:06

Mohlo sa udiať všeličo.

Občas zradí aj technika, nie len ľudský faktor… každopádne rozhodne nepríjemná situácia… 😳

Reagovať

Juraj Streber zo dňa 9.11.2013 19:34

skoro a čo sa mašina pohla sama? 😆

Reagovať

skoro zo dňa 9.11.2013 19:49

Oficiálna príčina nehody zatiaľ nie je známa tak neviem či je vhodné narážať na dôvod pohybu vlaku 😉

Reagovať

andersen zo dňa 9.11.2013 20:58

V dráhe pri odchode od návestidla je ešte Vk2, nikto nespomína v akej bola polohe !

Reagovať

administrator zo dňa 9.11.2013 21:10

andersen

Asi málokto bude vedieť čo znamená Vk2 :pc:

Reagovať

JOHNZ zo dňa 9.11.2013 23:29

SIMIS má svoj záznamník. Z neho sa to vyštrovatelia bezpochyby dozvedia. 😡 :pc:

Reagovať

DESPECT zo dňa 10.11.2013 7:26

moozno ze tam niekto fotil a oslepil majstra bleskom , rovnako pravdepodobne :he: :he: :he:

Reagovať

tien zo dňa 10.11.2013 7:49

nech šamani z oik sa zameraju na to kolko mal odpočinok rušnovodič a či mal prestavku v smene na jedlo , pišem to preto lebo hitom sezonny nielen tejto pri tvorbe tunusov je davat stravu na konci smeny t.j. po 12-tich hodinach a take su potom vysledky v praxi unaveny, nevyspaty, hladny, rusnovodic :boom:

Reagovať

Bandolier zo dňa 10.11.2013 10:16

Samozrejme podrobnosti neviem, ale viem predstaviť, že vlaková čata dala súhlas na odchod proti STOJ, rušnovodič uviedol vlak do pohybu a prešiel návestidlo v polohe STOJ. Ešte z tejto príčiny na Slovensku zažijeme obrovskú nehodu, aj so smrtelnými následkami. Jednoducho nie je normálne, že vlakové čaty môžu dať súhlas na odchod proti STOJ. Na autobloku, ked VZ je v poriadku, tak nie problém s takým súhlasom, ale na iných tratiach áno. Prejdenie odchodového alebo cestového návistidla v polohe stoj ihned po odchode vlaku v poslednom čase nie je zriedkavé. Tvorcovia predpisov by mali porozhliadnúť vo svete. Tak viem, že aj v Madarsku, aj v Rakúsku je ZAKAZANE dať súhlas na odchod, ak vlaková čata nie je istá, že návestidlo dovoluje jazdu vlaku.
Možno táto konkrétna nehoda má iné príčiny, ale to nič nezmení na tom, čo som napísal.

Reagovať

pilkus zo dňa 10.11.2013 11:09

[i]Tak viem, že aj v Madarsku, aj v Rakúsku je ZAKAZANE dať súhlas na odchod, ak vlaková čata nie je istá, že návestidlo dovoluje jazdu vlaku.[/i] Ako potom riešia situáciu keď vlak vojde do nácestnej stanice na návesť vchodového návestidla VÝSTRAHA, zastane v priestore pre výstup a nástup skadiaľ pre oblúk, odstavené vysokostenné vozne a brutálnu hmlu „svoje“ odchodové (cestové) návestidlo nevidí ? Nepoznám reálie v menovaných krajinách, no pochybujem že sa člen vlakového personálu pred daním návesti ide pozrieť na nasledujúce návestidlo.

Reagovať

Bandolier zo dňa 10.11.2013 13:17

Cuduj sa, pred niekolkými rokmi aj na Slovensku bolo zakázané, napríklad výpravca vypravil vlak. Vtedy ako rušnodič som vedel, že s vlakom osobnej dopravy len tam stojím kde mám pobyt, alebo tam, kde mám na stoj.
Teraz je to tak pomiešané, že občas rušnovodič ztoho má len guláš. Stanice bez návestidiel, tak výpravca vždy vypravuje, aj vtedy ak rýchlik tam nemá pobyt, v druhej stanici sú návestidlá, vypravuje vlaková čata, v tretej síce sú návestidlá, ale vypravuje výpravca. Ak je skupinové návestidlo a nestojí vlak, tak nemusí vypraviť výpravca vlak, keby vlak stál tak už vypravuje. Potom kde postojí vlak, podla toho potrebuje súhlas na odchod rušnovodič, alebo nie. Z dopravných dôvodov dalšia možnosť, atd.

Naspať k téme. Vačšinou tam stojí nečinne výpravca. Ak vlaková čata nevidí na návestidlo, na takých miestach dopytom by mohli zistiť. Počul som, že v Rakusku (alebo vo Svajčiarsku) dokonca maju aj technické riešenie v takých staniciach, kde nie je ani výpravca a čata nevidí na návestidlo. Maju kartu, dá v stanici pri nástupišti do prístroja a ihned vidí či návestidlo dovoluje odchod vlaku. Ale v dnešnom pretechnizovanom svete by našli riešenie keby chceli. Teraz je skutočne nebezpečné, že súhlas na odchod podvedome rušnovodič pochopí tak, že má odchod zo stanice povolený.

Reagovať

andersen zo dňa 10.11.2013 16:47

Vk 2, je výkoľajka č. 2, ktorá je v tej šturcovej koľaji, kde pôvodne stála tá vykoľajená mašina, ktorá prepriahla R 723. Keď bola v polohe mimo koľaje, nemohlo byť postavené odch. návestidlo .
Keď bola v polohe na koľaji , mohol byť postavený odchod vlaku, ale v tom prípade museli byť odbočné výmeny postavené na trať. koľaj a nie do šturcu. 💡

Reagovať

pilkus zo dňa 10.11.2013 19:06

Ony kartičky ktoré spomínate majú členovia sprevádzajúceho personálu aj v Belgicku. A neslúžia na zisťovanie stavu nasledujúceho návestidla, ale slúžia na dávanie súhlasu rušňovodičovi na odchod (obzvlášť výborný nápad v oblúkových podzemných staniciach (Br. Centraal, Br. Luxembourg) pri vypravovaní 20 vozňových vlakov !) Takže, nie, ani tu nekontroluje vlakvedúci návestidlo. Aj tu je to len na „R“. A aj tu je „R“ človek omylný a aj tu sú občas (dosť závažné) nehody. Napriek rôznym výdobytkom techniky…

PS : Týmto nechcem povedať že príčinou nehody v Leopoldove je nepozornosť „R“. Diskutujem o výprave vlakov.

Reagovať

Bandolier zo dňa 13.11.2013 10:07

pilkus:
A aké zabezpečovacie zariadenie majú konkrétne tam v Belgicku? Ja nemám problémy so spomínanou výpravou, ak je vhodné zapezpečovacie zariadenie, napr. autoblok a MIREL je v poriadku.

Mimochodom, MIREL. Nové Mirely majú taký problém, že rušnovodič získa imunitu na upozornenie, pískani Mirelov. Zbytočne časté je pískanie, 2-3 hodiny sa dá v pohode vydržať, dalšie 2-3 hodiny znervôznuje rušnovičov, a potom už môže pískať MIREL, rušnovodič ani nevníma.
Príklad: Mám vlak do Bratislavy, pred Brat.Vinohrady mám výstrahu a MIREL nemôžem predstihom obslúžiť, musím počkať až zapípa, ak potlačím tlačítko, tak aj tak zapípa. Potom pred návestidlom v polohe STOJ, robí to isté. Rušnovodičovi stále píska. Ale všetko OK, pekne vo Vinohradoch cestujúci vystúpia, prípadne nastúpia, som pod návestidlom v polohe stoj. Odchádzam, a MIREL môžem s predstihom obslúžiť, nepípa. Prečo? Lebo som v obsadenom oddiele, ale podvedomie hovorí, že kludne môžem pokračovať s najväčšou dovolenou rýchlosťou, však MIREL ma neupozornil na nič. A BUMMM narazím do vlaku, ktorý stojí. MIREL je na to aby upozornil rušnovidča, prípadne zasiahol, a nie aby znervôznoval. Zbytočne časté je aj pípanie na nekodovaných tratiach. Pri každom odchode musím počkať až zapípa, pri otrasoch tiež ruka spadne na tlačítko a zapípa, atd. Zbytočne časté pípanie prehodnotiť, a radšej by som pridal upozornenie rušnovodiča prejdenia na nekodovaný úsek, s tým samozrejme aj na obsadený tratový úsek. Speciálny kolísavý zvuk by bol vhodný. Samozrejme aby na krátkych nekodovaných úsekoch zbytočne nevydával zvuk, tak by som sem dal ochrannú dobu 5-10 sekúnd. Najstarší MIREL bol ovela lepší, pípanie som bral vždy vážne. Na nových Mireloch to nie je možné ani pri najväčšej snahe.

Ja viem, že MIREL nesúvisí s touto nehodou, len chcem upozorniť na dôležitosť prítomnosti vhodného zabezpečovacieho zariadenia.

Reagovať

Roman Bíro zo dňa 13.11.2017 19:15

Návštevník

Absolútny súhlas.
Pre porovnanie s letectvom. Kedysi kokpity lietadiel svietili a pískali ako vianočný stromček. Následne po niekoľkých nehodách vyšetrovatelia a psychológovia odporučili upozorňovať posádku a zasahovať len v prípade problémov. A tak sa kokpity prerobili na tmavý kokpit.
Tí fešáci, čo vyvíjajú Mirel sú asi dobrí, ale ešte nepochopili rozmer spolupráce s inými profesiami pri vyvíjaní HMI – Human Machine Interface, ktorý je pre bezpečnosť jeden z najdôležitejších prvkov. Ak nie sú ješitní, tak to pochopia. Ak nie, majstri majú problém.

Reagovať

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Zadajte správnu hodnotu *