Váš železničný magazín
Registrovať sa

Vykoľajenie nákladného vlaku v žst. Nižná Myšľa

Železničné nehody 25.2.2014 11:00 administrator Zobrazené: 1956

Dnes (25.02.2014) okolo 6. hodiny rannej došlo k vykoľajeniu nákladného vlaku PSŽ naloženého uhlím zo stanice Zemianske Kostoľany do stanice Nižný Hrabovec. Nehoda sa stala pri vchode vlaku do stanice Nižná Myšľa, ktorá je od Košíc vzdialená približne 15 kilometrov. Vykoľajené vozne zablokovali obe koľaje, následkom čoho bola v úseku Krásna nad Hornádom – Ruskov úplne zastavená železničná doprava. Železničná spoločnosť Slovensko (ZSSK) zaviedla náhradnú autobusovú dopravu (NAD) a informovala cestujúcich, že vlaky v smere Košice – Čierna nad Tisou, resp. Trebišov a Humenné budú meškať približne 30 až 40 minút. Doplnené fotografie!

Železničná spoločnosť Slovensko vo svojej tlačovej správe ďalej informuje cestujúcich o istých obmedzeniach čo sa týka prípojov v Košiciach. „Prípoje v Košiciach na vlaky v smere do Žiliny a Bratislavy nebude možné v prípade výraznejších meškaní garantovať. ZSSK odporúča cestujúcim využiť skoršie vlakové spojenia do Košíc a počas jazdy sa informovať u sprevádzajúceho personálu vlaku o aktuálnej situácii.“

Nakoľko sa z dôvodu nehody nedostali súpravy vlakov 615 a 443 do svojej cieľovej stanice v Humennom budú večerné vlaky 442 a 614 v úseku Humenné – Košice tvorené náhradnými súpravami. Taktiež nebude dňa 25.02.2014 vo vlaku R 614 „Zemplín“ radený vozeň na prepravu automobilov. Železničná spoločnosť Slovensko (ZSSK) sa svojim cestujúcim ospravedlňuje za spôsobené nepríjemnosti.

S odstraňovaním následkov nehody už začali Železnice Slovenskej republiky (ŽSR). Príčina vykoľajenia piatich vozňov je v štádiu vyšetrovania. Podľa tlačovej správy ŽSR bol na miesto nehody pristavený koľajový aj cestný nehodový žeriav a ďalšie mechanizmy. Opätovné obnovenie prevádzky sa z dôvodu poškodeného železničného zvršku predpokladá až počas zajtrajšieho (26.02.2014) dňa.

Vlak patril Prvej Slovenskej železničnej (PSŽ), ide o súkromného nákladného dopravcu, ktorý sa zaoberá prepravami po železnici a má už viac ako 10 ročné skúsenosti. PSŽ patrí medzi najstarších súkromných dopravcov u nás. S ich vlakmi sa môžme pravidelne stretávať napríklad na tratiach Kúty – Bratislava – Štúrovo alebo Čadca – Žilina – Košice – Nižný Hrabovec a pod. Spoločnosť sídli v Bratislave a jej zakladateľom je Šped-Trans, s.r.o.


Foto: © Jozef MAČAJ


Foto: © Jozef MAČAJ


Foto: © Balky


Foto: © Jozef MAČAJ


Foto: © Balky


Foto: © Jozef MAČAJ


Foto: © Jozef MAČAJ


Foto: © Jozef MAČAJ


Foto: © Jozef MAČAJ


Foto: © Jozef MAČAJ


Foto: © Jozef MAČAJ


Foto: © Jozef MAČAJ


Foto: © Jozef MAČAJ

Pred poludním sa už v žst. Krásna nad Hornádom pripravoval nehodový vlak so železničným žeriavom, ktorý sa po 2. traťovej koľaji dostal až k miestu nehodovej udalosti na košickom zhlaví stanice Nižná Myšľa. Krátko pred 16. hodinou sa podarilo nakoľajiť jeden z piatich vykoľajených vozňov. Práce na odstraňovaní nehody pokračujú i naďalej.


Foto: Railpage.net

Foto: Railpage.netZáber zachytáva nakoľajovanie v poradí už druhého vozňa krátko po 16. hodine. Foto: © Balky.

Nehodová udalosť výrazne ovplyvnila pravidelnú osobnú železničnú dopravu, ktorá bola v úseku Krásna nad Hornádom a Ruskov nahradená autobusmi. Náhradná autobusová doprava (NAD) zabezpečovala presun cestujúcich medzi týmito stanicami, kde sa „otáčali“ súpravy naspäť. Nevšednú situáciu predovšetkým v žst. Ruskov počas dňa zdokumentovali Jozef Mačaj a Feroo.


Krátko po 7. hodine je v žst. Ruskov zachytený zdvojený pantograf. Foto: © Feroo


Vľavo zachytený REx 902. Vpravo predná časť osobného vlaku z Čiernej n/T. Foto: © Feroo


Príchod vlaku REx 964 z Čiernej nad Tisou zachytený v žst. Ruskov. Foto: © Feroo


Krátko pred 9. hodinou je v žst. Krásna nad Hornádom zachytený prestup cestujúcich z NAD späť do vlaku v smere do Košíc. Foto: © Feroo


Foto: © Jozef MAČAJ


Foto: © Jozef MAČAJ


Foto: © Jozef MAČAJ


Foto: © Jozef MAČAJ


Foto: © Jozef MAČAJ


V čase 16:24 hod. zachytený v žst. Ruskov pravdepodobne REx 907 do Humenného. Foto: © Feroo

Zdroj: ŽSR, ZSSK, PSŽ
Fotografie: Jozef Mačaj, Balky, Railpage.net, Feroo
© Tím RAILPAGE.NET: Vykoľajenie nákladného vlaku v žst. Nižná Myšľa, [online]. Spišská Nová Ves: RAILPAGE.NET, 2014, ISSN: 1339-1690

Pridajte sa do diskusie!

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Zadajte správnu hodnotu *