Váš železničný portál
Registrovať sa

Vykoľajenie nákladného vlaku v Krompachoch

ReportážeŽelezničné nehody 16.2.2019 21:25 administrator Zobrazené: 9758

 Včera približne o 18:30 došlo k vykoľajeniu nákladného vlaku 1.nsl 57103 súkromnej dopravnej spoločnosti Lokorail v železničnej stanici Krompachy na košickom zhlaví. Doprava v úseku Spišské Vlachy – Margecany je úplne zastavená. ZSSK zabezpečuje náhradnú autobusovú dopravu za pomoci Spišsko-novoveskeho Eurobusu, ktorá do Spišských Vlach poslala kĺbové mestské autobusy, ktoré prepravujú cestujúcich z Margecian do Sp. Vlách a naopak, kde sa točia aj vlakové súpravy. Podľa prvých informácii je z nákladného vlaku vykoľajených minimálne 8 vozňov. Táto nehodová udalosť sa našťastie zaobišla bez zranení. Na čele vlaku bol rušeň 183.010 BTS a na postrku 740.447.


Počas prechodu vlaku Pn (LRL) cez Krompachy po koľaji č.1 došlo na vchodovom zhlaví na výhybke č. 30 k vykoľajeniu vozňa radeného ako 6. za HDV. Následne došlo k roztrhnutiu vlaku a vykoľajeniu ďalších deviatich vozňov (7-15 za HDV).

Odpratávať vagóny po vykoľajení vlaku, bude napokon ťažká hasičská technika. Pôvodne sa hovorilo o vojenskej.

„Dnes boli na pomoc pri odpratávaní vagónov z koľají vyslaní hasiči zo Záchrannej brigády Hasičského a záchranného zboru (HaZZ) v Malackách a členovia Dobrovoľného hasičského združenia Pole,“ informovala o tom Zuzana Farkasová z Prezídia HaZZ. Obe skupiny by na miesto podľa jej ďalších slov mali doraziť v pondelok (18.2.) ráno s vyslobodzovacími tankami, s ktorými sa pokúsia odpratať vagóny.

Kedže má žeriav na mieste nehody poruchu, bol povolaný ďalši zo západného Slovenska.

 

Počas celého pondelka 18.2. prebiehalo sťahovanie vykoľajených vagónov z trate za pomoci už spomínanej ťažkej hasičskej techniky a za pomoci techniky ŽSR. Po odstránení vykoľajených vagónov sa začalo okamžite s prácami na oprave značne poškodených koľají. Na oprave jednej z koľají sa pracovalo počas noci z pondelka na utorok 19.2. a opravy prebiehajú aj počas celého dňa, kedy sa pokračuje v pokládke asi 90 metrov dlhého úseku. ŽSR predpokladajú, že v neskorších večerných hodinách by mala byť jedna z koľají sprejazdnená pre dopravu.

Následne budú ŽSR večer a v noci z utorka na stredu 21.2. pokračovať opravou približne 300 metrov dlhého úseku na druhej poškodenej koľaji. Oprava bude v stredu prebiehať počas premávky na sprejazdnenej koľaji, na ktorej bude v tom čase obmedzená rýchlosť na 30 km/h. Práce na mieste vykoľajenia vlaku prebiehajú pod dohľadom námestníka generálneho riaditeľa ŽSR pre prevádzku Igora Poláka.

Vlaky osobnej prepravy sú zo Spišských Vlachov sú až do odvolania vypravované naspäť smer Bratislava a z Margecian naspäť smer Košice. V úseku medzi Spišskými Vlachmi a Margecanmi je doprava nahradená autobusmi. Príčiny nehody sú predmetom vyšetrovania.

Zásobovanie reštauračných vozňov dnes prebehlo v žst. Spišské Vlachy

Zásobovanie reštauračných vozňov dnes prebehlo v žst. Spišské Vlachy

 

Vyprazdňovanie prvého vozňa

Vyprazdňovanie prvého vozňa

 

vyprazdňovanie prvého vozňa

vyprazdňovanie prvého vozňa

 

Stanica Spišské Vlachy v bežné dni len nenápadná stanička kde všetky rýchliky len preletia ale po včerajšej nehode sa táto stanica stala na niekoľko dní konečnou stanicou pre všetky vlaky z Bratislavy a vychodzou stanicou pre vlaky do Bratislavy. Na fotografii vectron 383.105 s rýchlikom 612 a gorila 350.017 s vlakom Ic 524 :)

Stanica Spišské Vlachy v bežné dni len nenápadná stanička kde všetky rýchliky len preletia ale po včerajšej nehode sa táto stanica stala na niekoľko dní konečnou stanicou pre všetky vlaky z Bratislavy a vychodzou stanicou pre vlaky do Bratislavy. Na fotografii vectron 383.105 s rýchlikom 612 a gorila 350.017 s vlakom Ic 524 🙂

 

Informácie pre cestujúcich od ZSSK:

  • na trase Spišské Vlachy – Margecany premáva náhradná autobusová doprava

  • posilnený bol dispečing i kontaktné centrum 18 188

BRATISLAVA – Železničná spoločnosť Slovensko (ZSSK) informuje, že podľa správcu infraštruktúry Železnice Slovenskej republiky (ŽSR) nebudú cez železničnú stanicu Krompachy prechádzať vlaky ešte minimálne 40 hodín. ZSSK preto nasadila náhradnú autobusovú dopravu (NAD) na úseku Spišské Vlachy – Margecany. Odhad meškania diaľkových vlakov je cca do 60 min. Ich rušenie sa nepredpokladá, no nie je vylúčené.

  • Súpravy vlakov zo smeru Bratislava – Košice sú „otáčané” v stanici Spišské Vlachy a súpravy zo smeru Košice – Bratislava v stanici Margecany.
  • Vlaky nočnej diaľkovej dopravy budú vedené odklonom cez Kežmarok a Plaveč.
  • Štandardné diaľkové vlaky v smere Bratislava – Košice pôjdu po stanicu Spišské Vlachy, kde je zabezpečený prestup na NAD do Margecian.

Je tiež možné, že v pondelok a v utorok budú niektoré osobné vlaky (vedené v pracovných dňoch) v úseku Poprad – Spišské Vlachy z dôvodu tejto mimoriadnosti odrieknuté. Ako náhrada budú vlaky kategórie „rýchlik“- R zastavovať na tomto úseku ako osobné vlaky.

Cestujúcim odporúčame sledovať našu internetovú stránku, resp. informovať sa v Kontaktnom centre ZSSK na čísle 18 188. Napriek jeho personálnemu posilneniu, je predpoklad, že linka môže byť v špičke preťažená, preto prosíme o pochopenie a trpezlivosť. Spoločne so ŽSR sa snažíme urobiť všetko pre rýchle vyriešenie situácie a minimalizovanie prestojov. Cestujúcich prosíme, aby boli pri cestovaní ohľaduplní k spolucestujúcim a rešpektovali pokyny zamestnancov železníc.

 

Informácie pre cestujúcich od RegioJet:

PREVÁDZKOVÉ OPATRENIA 18. 02. 2019
Uzavretá trať na východnom Slovensku

Pre nehodu nákladného vlaku je naďalej neprejazdná trať v úseku Poprad-Tatry – Kysak. Nehoda je natoľko vážná, že si na niekoľko dní vyžiada úplné zastavenie dopravy.

Vlaky RegioJet na trase Košice-Žilina-Praha premávajú, avšak v časti trasy musia byť nahradené autobusmi. Treba preto rátať aj s niekoľkohodinovými meškaniami.

Napriek tomu, že sme situáciu nezavinili, budeme cestujúcich finančne kompeznovať a v určitých prípadoch (napr. ak sa im neujde miesto na sedenie) im podľa zmluvných prepravných podmienok vrátime časť alebo celé cestovné. Reklamácie prosím adresujte na riaditel@regiojet.sk. Prosím berte na vedomie, že reklamačné oddelenie a call centrum je maximálne preťažené.

Prevádzkové opatrenia:

 

PONDELOK 18. 02. 2019

• RJ 1008/400 (ranný Košice – Praha)

– V úseku Košice – Kysak – Margecany (medzi stanicami Kysak a Spišská Nová Ves) bude vypravený mimoriadny náhradný vlak, zložený z lôžkových vozňov. Tento vlak bude bez miesteniek.

– V úseku Margecany – Spišské Vlachy (medzi stanicami Kysak a Spišská Nová Ves) odvezú cestujúcich náhradné autobusy.

– Od stanice Spišské Vlachy až do Prahy pôjde bežná súprava bez obmedzenia.

V celej trase prosím počítajte s vysokými meškaniami.

• RJ 1012 (denný Košice – Praha)

– V úseku Košice – Kysak – Spišské Vlachy (mezi stanicami Kysak a Spišská Nová Ves) odvezú cestujúcich náhradné autobusy.

– Od stanice Spišské Vlachy až do Prahy pôjde bežná súprava bez obmedzenia.

V celej trase prosím počítajte s vysokými meškaniami.

• RJ 1003 (denný Praha – Košice)

– V úseku Praha – Spišské Vlachy (medzi stanicami Spišská Nová Ves a Kysak) pôjde bežná súprava bez obmedzenia.

– v úseku Spišské Vlachy – Košice odvezú cestujúcich náhradné autobusy.

• RJ 1011/409 (denný Praha – Košice):

– V úseku Praha – Spišské Vlachy (medzi stanicami Spišská Nová Ves a Kysak) pôjde bežná súprava bez obmedzenia.

– v úseku Spišské Vlachy – Margecany (medzi stanicami Spišská Nová Ves a Kysak) odvezú cestujúcich náhradné autobusy.

– V úseku Margecany – Kysak – Košice bude vypravený mimoriadny náhradný vlak, zložený z lôžkových vozňov. Tento vlak bude bez miesteniek.

Na príchode do staníc Kysak a Košice prosím počítajte s vysokými meškaniami.

• RJ 1020 (nočný vlak Humenné – Košice – Praha – príchod do Prahy 19. 02.)

Vo vlaku bude znížená kapacita a nebudú v ňom radené lôžkové a ležadlové vozne. Cestujúcich, ktorým sa neujde miesto, odvezieme na státie. Doporučujeme stornovať lístky.

– V úseku Humenné – Michalovce – Trebišov – Košice odvezú cestujúcich náhradné autobusy.

– V úseku Košice – Kysak – Margecany (medzi stanicami Kysak a Spišská Nová Ves) bude vypravený mimoriadny náhradný vlak, zložený z lôžkových vozňov. Tento vlak bude bez miesteniek.

– V úseku Margecany – Spišské Vlachy (medzi stanicami Kysak a Spišská Nová Ves) odvezú cestujúcich náhradné autobusy.

– Od stanice Spišské Vlachy až do Prahy pôjde náhradná vlaková súprava, v ktorej žiaľ nebudú radené lôžkové vozne a bude v nej značne obmedzená prepravná kapacita.

V celej trase prosím počítajte s vysokými meškaniami.

• RJ 1021 (nočný Praha – Košice – Humenné – príchod do Humenného 19. 02.)

– V úseku Praha – Spišská Nová Ves pôjde bežná súprava bez obmedzenia.

– v úseku Spišská Nová Ves – Margecany odvezú cestujúcich náhradné autobusy.

– V úseku Margecany – Kysak – Košice bude vypravený mimoriadny náhradný vlak, zložený z lôžkových vozňov. Tento vlak bude bez miesteniek.

– V úseku Košice – Trebišov – Michalovce – Humenné odvezú cestujúcich náhradné autobusy.

Na príchode do staníc Kysak, Košice, Trebišov, Michalovce a Humenné prosím počítajte s vysokými meškaniami.

 

UTOROK 19. 02. 2019

• RJ 1008/400 (ranný Košice – Praha)

– V úseku Košice – Kysak – Margecany (medzi stanicami Kysak a Spišská Nová Ves) bude vypravený mimoriadny náhradný vlak, zložený z lôžkových vozňov. Tento vlak bude bez miesteniek.

– V úseku Margecany – Spišská Nová Ves odvezú cestujúcich náhradné autobusy.

– Od stanice Spišská Nová Ves pôjde bežná súprava bez obmedzenia.

V celej trase prosím počítajte s vysokými meškaniami.

• RJ 1012 (denný Košice – Praha)

O náhradnej doprave v úseku Košice – Spišská Nová Ves budeme informovať. Počítajte však prosím s vysokými meškaniami.

• RJ 1003 (denný Praha – Košice)

O náhradnej doprave v úseku Spišská Nová Ves – Košice budeme informovať. Počítajte však prosím s vysokými meškaniami.

• RJ 1011/409 (denný Praha – Košice):

O náhradnej doprave v úseku Košice – Spišská Nová Ves budeme informovať. Počítajte však prosím s vysokými meškaniami.

• RJ 1020 (nočný vlak Humenné – Košice – Praha – príchod do Prahy 20. 02.)

O náhradnej doprave v úseku Humenné – Spišská Nová Ves budeme informovať. Počítajte však prosím s vysokými meškaniami.

• RJ 1021 (nočný Praha – Košice – Humenné – príchod do Humenného 20. 02.)

O náhradnej doprave v úseku Spišská Nová Ves – Humenné budeme informovať. Počítajte však prosím s vysokými meškaniami.

 

 

Autor: Jaro Jakubišin

ZSSK nasadila aj jednotku 840 – Delfín a to na vlak 7851, po Spišské Vlachy.

 

V Sp. Novej Vsi bola otočená súprava vlaku RJ 409. Pravdepodobne bude ďalej pokračovať ako RJ 1020.

 

 


Stanica Krompachy. Koniec vykoľajeného vlaku v podobe dvoch červených svetiel je pri odchodových návestidlách

Náhradná autobusová doprava v žst. Spišské Vlachy

Súprava IC 45 už otočená smer Bratislava.

 

Autor nočných nehodových fotografií: Matúš Gavlák

Autor denných nehodových fotografií: Jaro Jakubišin

Pridajte sa do diskusie!

5 komentárov k: Vykoľajenie nákladného vlaku v Krompachoch

Sklicko zo dňa 17.2.2019 12:56

Som zvedavy na vysledok vysetrovania. Diky za foto.

Reagovať

Karol Horák zo dňa 17.2.2019 14:14

Zasa bolo niečo položené na koľajniciach?

Reagovať

Ľubomír zo dňa 17.2.2019 16:05

Návštevník

ked vykoljil az siesty vozen asi tazko by tam bolo nieco

Reagovať

Ľubomír zo dňa 17.2.2019 16:05

Návštevník

ked vykolajil az siesty vozen asi tazko by tam bolo nieco

Reagovať

Jozef zo dňa 19.2.2019 12:32

Dobrý deň, je to nešťastie , ale aj veľké šťastie že po vedľajšej koľaji nešiel vlak.Dúfam že sa prestane lepiť smola na železnicu. Teraz sa ukazuje, ako sa zanedbala a rozkradla železnica.od roku 1993.

Reagovať

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Zadajte správnu hodnotu *