Váš železničný portál
Registrovať sa

Všetko v jednom cestovnom lístku

Slovensko 14.6.2006 13:12 Ing. Michal REPKO Zobrazené: 1564

Železničná spoločnosť Slovensko, spustením inovovaného systému komplexného vybavenia cestujúcich (iKVC), počíta aj so zjednodušeným vydávaním cestovných lístkov. Podrobnejšie informácie nájdete po kliknutí na tlačidlo „Viac“. V súčasnosti sú ceny cestovných lístkov vo vlakoch Železničnej spoločnosti Slovensko (ZSSK) určované kilometrickou vzdialenosťou. Avšak ZSSK v prípade Tatranských elektrických železníc (TEŽ), Ozubnicovej železnice (OŽ) a Trenčianskej elektrickej železnice (TREŽ) uplatňuje iné tarify (sadzby) ako na ostatných tratiach v rámci Slovenska. V praxi to znamená, že ak cestujúci pri svojej ceste napríklad z Košíc do Žiliny využije aj TEŽ, aj OŽ, nemôže mať na jednom cestovnom lístku vyznačené rôzne tarifikácie. Podobne mu v pokladnici vydajú dva cestovné lístky nielen pri kúpe miestenky, ale aj v ďalších prípadoch.

Takzvaný inovovaný systém komplexného vybavenia cestujúcich (iKVC), ktorý ZSSK uvádza postupne do praxe už v týchto dňoch, zohľadní aj kritériá. Vďaka tomu bude môcť cestujúci cestovať na jeden cestovný lístok po celom území štátu. Podobne, ak si cestujúci kupuje aj miestenku, systém iKVC ju vytlačí priamo na cestovný lístok. To znamená, že dostane len jeden cestovný doklad. Na miestenke si pritom môže zvoliť číslo vlaku, ktorým chce cestovať, druh rezervácie (miestenka, lôžko, a pod.), vozňovú triedu, umiestnenie sedadla (okno, chodba, stred), typ kupé (normal, detské), špecifikáciu kupé (nešpecifikované, kupé so stolíkom) a ďalšie parametre.

Na ten istý cestovný lístok si cestujúci bude môcť kúpiť aj všetky ostatné vnútroštátne produkty: samostatne vydávaný príplatok, sieťové cestovné lístky, batožinový lístok Z – Do, batožinový sieťový lístok, Kuriér. Podobne si pri zakúpení spiatočného cestovného lístka bude môcť vybrať pre spiatočnú cestu inú trasu ako pri ceste tam.

Ďalšie zmeny prinesie iKVC aj pri predaji medzištátnych cestovných lístkov. Pri výdaji spiatočného cestovného lístka si cestujúci vyberie druh cestovného lístka – jednosmerný alebo spiatočný, ak je cesta späť iná ako cesta tam, na cestovnom lístku bude vyznačené „okružná cesta“. Po zvolení trasy si cestujúci vyberie ostatné špecifikácie cestovného lístka: typ cestovného, vozňovú triedu, typ cesty (cesta tam, tam a späť, okružná), dátum prvého dňa platnosti. Na medzištátny cestovný lístok systém iKVC vytlačí aj všetky ostatné špecifikácie cestovného lístka, podobne ako pri kupovaní vnútroštátneho cestovného lístka. Platba za cestovný lístok sa bude môcť uskutočniť v slovenských korunách alebo eurách, prípadne kombináciou týchto mien.

Súvisiaci článok – Overovacia prevádzka iKVC

Zdroj: SLOVAK EXPRES – časopis o doprave a cestovaní vlakom – jún 2006
Text: Jaroslav Čamaj
Upravil: Michal REPKO (Mysxo_SN)

Pridajte sa do diskusie!

Žiadny komentár k: Všetko v jednom cestovnom lístku

Jano zo dňa 15.6.2006 13:47

Hm, hm, hm, autor nema pravdu v informaciach o starom KVC ani o IKVC. Napr. stare KVC bolo schopne odjakziva vydavat 1 listok na trasu cez viacere oblasti (normal, TEZ, OZ, TREZ). V IKVC bude mozne niektore produkty tlacit spolu na jeden doklad ale urcite nie cestovny listok spolu s batozinovym.

Reagovať

Michal Repko zo dňa 16.6.2006 14:42

Ad. Jano
Čo sa týka starého KVC, tak to je pravda že nemá problém vydať akýkoľvek lístok, ale to však iba v tom prípade ak celá trasa vedie v jednom tarifnom pásme. Taktiež si myslím, že vydať batožinový lístok spolu s cestovným lístkom nebude až taký problém… Ale veď sa nechajme prekvapiť ako to všetko ZSSK vyrieši.

Reagovať

Jano zo dňa 17.6.2006 14:13

Neviem, co myslis tym jednym tarifnym pasmom. Kludne sa da vydat na jeden papier listok Tr. Teplice – Zilina – Strba – Str. Pleso – T. Lomnica – St. Potok – Poprad a to v starom KVC aj v IKVC. Ja na ziadne prekvapenie v IKVC cakat nemusim :-D.

Reagovať

Michal Repko zo dňa 17.6.2006 15:55

Ad. Jano
Áno čo sa týka obyčajného cestovného lístka, tak áno dá sa to, ale ide o to, že sa to na KVC nedá v prípade, keď cez tieto rôzne tarifné pásma išla skupina cestujúcich. Sám som bol toho svedkom, keď som bol na praxi v osobnej pokladnici a takýto prípad sa vyskytol. Aj sama pokladníčka mi to potvrdila že sa to prakticky nedá… Takže tak, ako som povedal, uvidíme.
😀

Reagovať

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Zadajte správnu hodnotu *