Váš železničný portál
Registrovať sa

Voľno pre bavorskú najrýchlejšiu trať (foto)

Zahraničie 19.5.2006 4:30 Juraj Streber Zobrazené: 1149

Nemecko s prípravou na nadchádzajúci svetový šampionát vo futbale nezaháľalo. V deň výkopu otváracieho zápasu MS (28. máj 2006) sa zapíše do dejín DB okrem otvorenia novej berlínskej stanice aj ďalšia významná udalosť – otvorenie novej ICE rýchlotrate Norimberg – Ingolstadt – Mníchov. Už 13. mája si najvyšší politickí predstavitelia a iní významní ľudia spoločenského života vyskúšali jazdu na tejto trati. O 11.34 hod. sa vydali dva vlaky tretej generácie ICE3 so 600 pasažiermi na palube na súbežnú jazdu z mníchovskej stanice smer Norimberg.


Predseda predstavenstva DB Hartmut Mehdorn pri príležitosti tejto významnej udalosti povedal: „V budúcnosti budeme s 300 km/h medzi Mníchovom a Norimbergom rýchli a z týchto dvoch miest urobíme susedné mestá. Keď 10. decembra zavedieme odchody každú pol hodinu a zredukujeme čas jazdy na jednu hodinu, ponúkneme Bavorsku rýchlovlak v S-Bahn takte. Toto je moderná železnica akú si v budúcnosti želáme a predstavujeme.“

Investícia do tejto novej rýchlotrate predstavovala 3,6 miliardy EUR. S jej výstavbou sa začalo ešte v roku 1998. Výstavba trate sa stretla s veľkým odporom ochrancov prírody Bavorska, ktoré je známe krásnou prírodou, a tak sa v snahe minimalizovať narušenie prírody rozhodlo o výstavbe trate pozdĺž existujúcej dialnice A9.

Najproblémovejší bol 89 kilometrov dlhý úsek medzi mestami Ingolstadt a Norimberg, ktorý musel byť nanovo vybudovaný.

Náročný terén si vyžiadal 9 tunelov (spolu o dĺžke 27 km) a až 52 mostov! Okrem toho došlo v tomto úseku k modernizácii pôvodnej trate na rýchlosť 200 km/h.

Prvým pravidelným spojením, ktoré bude túto novú ICE trať využívať, je ICE Mníchov – Frankfurt – Kolín – Essen v dvojhodinovom takte. 10. decembra 2006 bude tento úsek celoplošne zahrnutý do nového CP a budú ho využívať všetky diaľkové spoje z/do Mníchova.

Testovanie novej trate Mníchov – Norimberg

Celkový čas jazdy sa v úseku skráti o 40 minút, čo umožní aj skrátenie časov aj diaľkových vlakov, keď napríklad do Hamburgu bude cesta trvať do 6 hodín. Do Frankfurtu bude cesta z Mníchova trvať už len 3 hodiny. Zároveň bude na pôvodnej trati spustená nová regionálna doprava dosahujúca rýchlosť 200 km/h.

Kto nemal šancu zhliadnuť prezentačnú jazdu na tejto novej rýchlotrati, má možnosť absolvovať túto istú jazdu za supercenu 19 EUR. Avšak len do 4. júna 2006, alebo pokiaľ budú voľné lístky.

Zdroj: DB

Pridajte sa do diskusie!

Žiadny komentár k: Voľno pre bavorskú najrýchlejšiu trať (foto)

strnda zo dňa 21.5.2006 19:52

Velmi pěkný článek, dobře zpracovaný. Líbí se mi. Ty fotky jsou taky supr. jen se po tom projet.

Reagovať

okuliarnik zo dňa 11.7.2007 2:43

až toto bude na Slovensku asi všetci čo tu teraz sem budeme vykopávky

Reagovať

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Zadajte správnu hodnotu *