Váš železničný magazín
Registrovať sa

Vlaky môžu Bratislave aj jej okoliu výrazne pomôcť

Tlačové správy 14.4.2017 11:51 administrator Zobrazené: 2318

V súčasnosti spracúvaná rozsiahla štúdia realizovateľnosti rozvoja koľajovej dopravy „Dopravný uzol Bratislava“ uzrie svetlo sveta koncom roka 2017. Obsahovať bude strategické možnosti rozvoja vlakovej dopravy v hlavnom meste a jeho okolí. Tieto zásadné zmeny sa síce do reálu nedostanú skôr ako po roku 2020, no ZSSK má eminentný záujem riešiť dopravnú situáciu v Bratislave. Okolo roku 2020 už bude stavba obchvatu, ďalšie rekonštrukcie ciest a development viacerých území, ktoré negatívne ovplyvnia dopravu v Bratislave, v plnom prúde, respektíve vo svojej záverečnej fáze.

  • Vedenia Železničnej spoločnosti Slovensko (ZSSK) a Železníc Slovenskej republiky (ŽSR) si spoločne prezreli 50 km bratislavských tratí

  • Dve úplne nové trate by mohli rýchlo odľahčiť cestnú dopravu do a z Bratislavy

Vedenia ZSSK a ŽSR preto dnes spoločne z vlaku prezývaného „Bageta“ skúmali v realite možnosti bratislavskej osobnej vlakovej prepravy a hľadali pre dopravu v Bratislave tzv. „rýchle výhry“, t. j. riešenia, ktoré nie sú extrémne drahé a sú rýchlo realizovateľné. Spoločne prešli plánované terminály integrovanej osobnej prepravy (TIOP) a možných ďalších zastávok a videli 50 kilometrov tratí. Za najvýznamnejšie môžeme označiť Lamačská Brána (Bory Mall), Patrónka, Filiálka a Bosákova (oproti OC AuPark).

„Radi by sme Ministerstvu dopravy a výstavby SR, nášmu spoločnému akcionárovi, predostreli zopár nápadov, ako odľahčiť cesty a zároveň zjednodušiť život ľuďom dochádzajúcim do Bratislavy,“ hovorí Filip Hlubocký, generálny riaditeľ národného dopravcu Železničnej spoločnosti Slovensko.

„Koľajnice v Bratislave sú a dnes sme sa spoločne na ne skúsili pozrieť pohľadom vlakového cestujúceho. Viaceré z úsekov budú vyžadovať investície a súčinnosť mesta a VÚC,“ dopĺňa Martin Erdössy, generálny riaditeľ správcu tratí Železníc Slovenskej republiky.

Okrem preverenia cca 50 kilometrov využívaných i nevyužívaných tratí odborníci z oboch spoločností vytypovali dve novinky.

Filip Hlubocký: „Radi by sme odľahčili bratislavské mosty a využili koľaje vedúce na stanicu Petržalka. Intenzívne preto rozmýšľame a analyzujeme v spolupráci s Ministerstvom dopravy a výstavby SR možnosť realizovať prepojenie Senca s Petržalkou s možnosťou novej stanice na Bosákovej ulici alebo pri Digital Parku/Auparku.“ Trasu Senec – Bratislava Nové mesto osobné vlaky prejdú už dnes za 28 minút, teda rýchlejšie ako osobné autá v súčasnosti, s pokračovaním do Petržalky za ďalších 17 minút. Ekologicky, bezpečne, bez rizika uviaznutia v zápche a nutnosti hľadať parkovacie miesto.

Ďalšou možnosťou je zvýšenie intenzity využitia stanice Bratislava Nové Mesto a posilnenie spojov, ktoré sem smerujú od Trnavy a z Malaciek. Táto možnosť si vyžaduje aj užšiu kooperáciu s bratislavským Dopravným podnikom, aby mestská hromadná doprava pomohla nájsť optimálnu pavučinu spojov, ktorá by rozviezla cestujúcich ZSSK. Cesta z Trnavy osobným vlakom na zastávku Bratislava Nové mesto by trvala 47 minút.

„Obe riešenia sú v súlade s našou dlhodobou stratégiou pre ZSSK, ktorá smeruje k pravidelnému rastu nielen prepravených cestujúcich, ale aj k nárastu tržieb. Chceme, aby aj nové segmenty cestujúcich využívali vlaky pravidelne nielen preto, lebo sú najekologickejšie, ale aj preto, lebo sú spoľahlivé a hlavne rýchle,“ vysvetľuje Patrik Horný, podpredseda predstavenstva ZSSK a dodáva: „Veríme, že naši partneri vypočujú naše odporúčania a aspoň jeden projekt dostane zelenú už tento rok.“

Po dlhšom čase prichádza osobný vlak do stanice Bratislava Filiálka

Hovorca a riaditeľ odboru komunikácie Železničnej spoločnosti Slovensko, a. s.
Tomáš Kováč
, tel: 02/2029 7015, Rožňavská 1, 832 72 Bratislava 3
e-mail: hovorca@slovakrail.sk; kovac.tomas@slovakrail.sk

Pridajte sa do diskusie!

4 komentáre k: Vlaky môžu Bratislave aj jej okoliu výrazne pomôcť

poiree zo dňa 15.4.2017 11:28

Návštevník

Hlavne by sa mala prioritne čo najskôr zdvojkoľajniť trať BA-Nové Mesto – BA hl.st., lebo to je momentálne asi najväčší nedostatok v infraštruktúre na území Bratislavy.

Reagovať

Peter zo dňa 15.4.2017 16:06

Suhlasim, chcel by som este dodat, trat z BA Nove Mesto po UNS je dost pomala. 60-tky a tak podobne. Pred par mesiacmi som si obzrel BA Filialka, to ohromne velka plocha a vobec nevyuzita. Iba co sa zacali stavat bytovky okolo a potom uz sa nebude dat nic urobit. BA nema na taky velky projekt ako je nova zel. st. vo Viedni ( aspon nejaky pomerny pokus). BA Hlavna Stanica je uplne zufalstvo…..

Reagovať

Vlado zo dňa 17.4.2017 18:29

Ale neni mozne 🙂 pani v oblekoch a kravatach co sa vozia limuzinami objavili rovno uprostred Ba Ameriku……ja si pamatam filialku funkcnu3 aj ked len pre nakladnu dopravu ale plne funkčnú, potom ju nechali takto spustnut ani svetlo tam nesvieti ani neviem ci travu tam kosia kde boli ti pani vtedy???

Reagovať

Vlado zo dňa 17.4.2017 18:34

Samozrejme Ba si zaslúži novu stanicu, hlavna st je otras a des, s tym suhlasim aj ja, v 21. Stor stanica a nema ani len výťahy, ale este vela vody v Dunaji pretecie velmi vela…..

Reagovať

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Zadajte správnu hodnotu *