Váš železničný magazín
Registrovať sa

Vlaky InterCity sú po desiatich mesiacoch v hospodárskom zisku

Tlačové správy 1.12.2017 15:48 Peter Dirga Zobrazené: 2024

Železničná spoločnosť Slovensko, a. s. (ZSSK) prevádzkuje iba jednu linku v komerčnom, trhovom režime: vlaky InterCity na trase Bratislava – Košice – Bratislava. V minulosti mali tieto linky dlhodobo negatívny hospodársky výsledok, preto bolo ich opätovné zavedenie v decembri 2016 pod drobnohľadom verejnosti i odborníkov.

 

  • V tomto roku prepravili IC vlaky už takmer 580 tisíc cestujúcich, ich priemerná vyťaženosť je vyše 72 %

  • Priemerná dĺžka jednej cesty je 302 kilometrov, priemerná cena lístka 14,40 eur

  • Cestujúci v IC vlakoch ušetrili planéte viac ako 5 000 ton CO₂

  • Od nového grafikonu pôjdu vybrané IC až do Viedne

„Verejnosti i jedinému akcionárovi sme sa zaviazali, že IC vlaky dosiahnu tzv. prevádzkový zisk (EBITDA) už tento rok,“ hovorí Filip Hlubocký, predseda predstavenstva a generálny riaditeľ ZSSK. „Hoci nás zaskočila reakcia súkromného dopravcu, ktorý na trati prestal úplne jazdiť, prispôsobili sme sa a prijali sme dodatočné úlohy z Ministerstva dopravy a výstavby SR (ako napríklad zastávka Trenčín, nerušenie menej vyťažených spojov…). Som veľmi rád, že nás cestujúci podporili a že naše tímy splnili úlohy, ktoré sme si vytýčili. Za január až október 2017 sme v prevádzkovom zisku 1 700 000 eur. Sme na najlepšej ceste k splneniu nášho cieľa, dosiahnuť hospodársky zisk, tzv. čierne čísla, pri produkte, kde o tom celý trh pochyboval,“ dodáva F. Hlubocký.

Za úspechom a výbornými výsledkami IC vlakov je veľký záujem cestujúcich o najrýchlejšie vlakové spojenie Bratislavy a Košíc. Najrýchlejší vlak InterCity prekoná túto 445 kilometrovú vzdialenosť už za 4 hodiny a 42 minút. „Kľúčovým faktorom pre obrat k ziskovosti je zásadná zmena systému prevádzky a obchodného nastavenia celého produktu IC. V prvom rade efektívnejšie obehy súprav a plánovanie počtu vozňov doslova v reálnom čase aj podľa predikcie vyťaženosti zmenili ekonomiku IC pozitívnym smerom,“ hovorí Karol Martinček, člen predstavenstva a riaditeľ úseku obchodu ZSSK. Nastavená úroveň cien, ktorá odzrkadľuje kvalitu poskytovanej služby a rýchlosť prepravy, si očividne našla svoj segment zákazníkov. V neposlednom rade treba spomenúť lepšiu ekonomickú situáciu Slovenska, ktorá do vlakov prináša viac cestujúcich a takisto zlepšujúci sa imidž ZSSK, ktorý pomáha odbúravať zábrany cestovať vlakom.

„Počet cestujúcich tento rok bude zrejme z pohľadu IC vlakov veľmi dobrý, keďže v prvých desiatich mesiacoch prekročil 570 tisíc a je reálny predpoklad, že ich počet do konca roka prekročí 650 tisíc,“ konštatuje K. Martinček a dodáva: „Priemerná vyťaženosť vlaku dosiahla vyše 72 %. Priemerný cestujúci v IC vlaku cestuje do vzdialenosti 302 kilometrov (BA- KE = 445 km) a za lístok zaplatí 14,40 €.“

„V súčasnosti je hospodársky výsledok IC vlakov v zisku 150 tis. EUR, čo znamená prekročenie úrovne ziskovosti a je to indikácia, že sa IC dajú prevádzkovať bez straty. Do konca roka očakávame ešte náklady na opravy, ktoré s najväčšou pravdepodobnosťou povedú naspäť k nule alebo minimálnej strate,“ hovorí Patrik Horný, podpredseda predstavenstva ZSSK a dodáva: „V ďalšom období je pre úspech celého projektu InterCity dôležité zvládnuť dve hlavné riziká – udržať si priazeň cestujúcich a zabezpečiť prevádzkyschopnosť vozidlového parku.“

Len národný dopravca so svojimi schopnosťami a kapacitami je schopný prevádzkovať takéto náročné spojenia a byť ekonomicky úspešný. Samozrejmosťou je vykonávanie účtovníctva podľa medzinárodných účtovných štandardov a štandardov, ktoré sú definované aj v zmluve so štátom, kde je jasné zamedzenie akejkoľvek nepriamej dotácie stratových spojov.

„Dosiahnutie našich cieľov v predstihu nás samozrejme veľmi teší, no napriek tomu jednotlivé vlaky a reakcie cestujúcich pozorne sledujeme a analyzujeme,“ konštatuje K. Martinček a dopĺňa: „V novom cestovnom poriadku pripravujeme priame spojenie Košíc a Viedne vlakmi IC 510 a IC 513. Ďalším zatraktívnením našej ponuky bude napríklad spolupráca so SAD Humenné – pri zakúpení nadväzného lístka na autobusovú dopravu v Kysaku do Stropkova a Svidníka. Ponuku bezplatného parkovania sme rozšírili o Trnavu a pracujeme aj na obnovení možnosti parkovania v Košiciach.“

Všetky odborné štúdie ukazujú, že dobre nastavená verejná doprava produkuje výrazne menej emisií ako individuálne jazdy autom. Jednoduchý približný prepočet ukazuje, že podobne je tomu aj v prípade slovenských IC vlakov. Na ich prevádzku sa v prvých deviatich mesiacoch tohto roka spotrebovalo 9 034 127 kWh elektrickej energie. Podľa carbonfund.org výroba 1 kWh vyprodukuje priemerne 0,0005925 tony CO₂ (tento údaj, samozrejme, variuje podľa zdroja elektrickej energie). Prevádzka IC vlakov tak vyprodukovala 5 353 ton oxidu uhličitého. Ak by však všetci cestujúci IC vlakov išli do svojej destinácie autom obsadeným dvoma osobami, na 288 926 jazdách by vyprodukovali cca 10 427* ton CO₂ (www.eea.europa.eu/highlights/co2-emissions-from-cars-and). Cestujúci vo vlakoch InterCity tak svojou voľbou verejnej dopravy ušetrili životnému prostrediu 5 074 ton CO₂)!

*(počítané pri priemerných emisiách 119,5 g CO2/km – európsky priemer v r. 2015)

Hovorca a riaditeľ odboru komunikácie Železničnej spoločnosti Slovensko, a. s.
Tomáš Kováč
, tel.: 02/2029 7015, 0904/875 396, Rožňavská 1, 832 72 Bratislava 3
e-mail:
hovorca@slovakrail.sk; kovac.tomas@slovakrail.sk

Pridajte sa do diskusie!

9 komentárov k: Vlaky InterCity sú po desiatich mesiacoch v hospodárskom zisku

Sklicko zo dňa 1.12.2017 16:35

Kapitan Danko uz moze chystat dychovku a ohnostroj 😂

Reagovať

BA zo dňa 1.12.2017 22:02

Zisk na základe vyššieho cestovného. Keby neodišiel RGJ tak by IC ZSSK bol prázdny a bez zisku .

Reagovať

hmphoto zo dňa 1.12.2017 22:19

Redaktor

Čo dodať k tejto informácii, plakať alebo sa skôr pousmiať? Snáď iba toľko, že keby nevstúpil na trh žltý dopravca tak, štátny dopravca ani dnes nie je tam, kde je. Chcelo by to poďakovať, že vstupom RJ na trh sa posunula úroveň služieb o trochu vyššie, ale stále je čo zlepšovať. A chváliť sa tým, že vyradíme jedného hráča z trhu, a hľa koľko sme naraz prepravili cestujúcich (a okoreniť to prepočtami na CO2) je trochu smiešne pri známych okolnostiach. A čo iného zostávalo cestujúcim, keď sa nechceli trmácať z BA do KE obyčajným rýchlikom, no predsa kúpiť si lístok na IC vlaky spoločnosti ZSSK.

Reagovať

jones zo dňa 3.12.2017 17:33

Návštevník

Pán redaktor.Tento koment je osobný názor,alebo redakčný?

Reagovať

Peter Dirga zo dňa 3.12.2017 17:43

Administrátor

Redakčné názory sú písané cez administrátora.

Reagovať

jones zo dňa 4.12.2017 17:22

Návštevník

Ďakujem.Tak sa zasmejem aj ja.

Reagovať

Aladár zo dňa 7.12.2017 3:31

Presne tak. Modré gumy od ZSSK by sa mali ísť poďakovať Mediálnemu prostitútovi R.J. minimálne za to, že tomu boľševickému skostnatenému aparátu ukázal, že sa to dá aj inak.
Keby totiž nebolo Žltozla, tak dodnes sa nič u Náhradného dopravcu nedeje.

Pre rypákov: Vzájomné spory dopravcov sú mi ukradnuté, chcem profitovať z konkurenčného boja. Kto ponúkne lepšiu službu za menej peňazí…

Reagovať

poiree zo dňa 4.12.2017 9:55

Návštevník

Ako vypočítali priemernú vyťaženosť vlakov, ktorých kapacita je pohyblivá?

Reagovať

Aladár zo dňa 7.12.2017 3:23

Že by to vytiahli z rezervačného systému?
Výraz vážený priemer si už počul?

Reagovať

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Zadajte správnu hodnotu *