Váš železničný portál
Registrovať sa

Vláda nedoplatí železnici za minulý rok

Tlačové správy 16.1.2007 19:10 Peter Zobrazené: 984

 Železnice nedostanú za minulý rok zaplatené za všetku dopravu, ktorú si štát objednal. Pôvodne chcela vláda dvom železničným podnikom napojeným na štátny rozpočet dorovnať takmer všetko, čo reálne odjazdili, aby neskončili v strate.

Nakoniec si to však vláda Roberta Fica rozmyslela.
Ministerstvá totiž museli vlani v pôvodnom rozpočte bývalej vlády ušetriť časť peňazí na priority nového kabinetu.

Železniciam pri šetrení odobrali takmer tretinu z miliardy korún, ktorá mala ísť na výkony vo verejnom záujme. „V rámci šetrenia – viazania peňazí v rozpočte – muselo ministerstvo dopravy ušetriť až 765 miliónov. Hľadali sme, kde sa dalo šetriť. Okrem iného sa o 332 miliónov skrátila suma pre železnice,“ doplnil František Peroutka, riaditeľ sekcie rozpočtu na ministerstve dopravy.

Pôvodne rozpočet na minulý rok určoval pre železnice sumu 8,1 miliardy korún. Osobná doprava, a teda Železničná spoločnosť Slovensko mala dostať 4,5 miliardy, správca tratí a staníc Železnice SR zasa 3,6 miliardy. ŽSR potvrdili, že im to na straty vo výkonoch vo verejnom záujme stačí. Železničná spoločnosť však upozorňovala, že je to o miliardu menej, ako si vyžaduje počet objednaných vlakov. Bývalá vláda a jej minister financií Ivan Mikloš prisľúbili, že chýbajúcu miliardu dostane Železničná spoločnosť v priebehu roka z toho, čo štát vyberie na daniach nad očakávania. Kasa sa skutočne plnila lepšie, železnice dostali dodatočne peniaze, ale hneď sa im aj časť z nich zobrala.

Na sklonku roka minister financií Ján Počiatek naplnil sľub predchodcu a Železničná spoločnosť dostala jednorazovú injekciu. „Žiadali sme 990 miliónov, po debatách sa to uzavrelo na 890 miliónoch,“ povedal Miloš Čikovský, hovorca Železničnej spoločnosti. Súčasne však vláda rozhodla o potrebe ušetriť aspoň štyri miliardy korún v kasách ministerstiev, aby bolo na trináste dôchodky či ďalšie opatrenia v školstve a zdravotníctve. „A tak sme zaviazali 148 miliónov pôvodne určených pre Železnice SR a 184 miliónov pre Železničnú spoločnosť Slovensko. Konzultovali sme to s oboma spoločnosťami, neboli nadšení, ale prispôsobia sa,“ doplnil Peroutka. „Problém to je, ale musíme sa s tým vyrovnať. Opatrenie však neohrozí finančnú stabilitu,“ uviedla hovorkyňa ŽSR Martina Pavlíková.

Železničná spoločnosť však ohlasuje predbežnú stratu sto až dvesto miliónov. „Keby sme dostali plnú sumu, ktorú ukazujú ekonomicky oprávnené náklady, boli by sme určite aspoň na nule,“ tvrdí Čikovský. Zatiaľ nie je jasné, ako sa ministerstvo dopravy ako akcionár vyrovná s touto stratou.

Zdroj : PRAVDA

Pridajte sa do diskusie!

Žiadny komentár k: Vláda nedoplatí železnici za minulý rok

swingo zo dňa 17.1.2007 10:28

Kde môžu tam ešte ošklbú železnice.

Reagovať

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Zadajte správnu hodnotu *