Váš železničný portál
Registrovať sa

Víkendové odklony na lidečskej trati

Fotoreportáže 13.2.2012 12:10 Martin Zobrazené: 2205

Dvojkoľajná elektrifikovaná Trať 125 Horní Lideč – Púchov je známa viacerými vlastnosťami. Je to trať ktorá nemá v celom úseku žiadne priecestie pre cestnú komunikáciu, na trati bol vybudovaný posledný zabezpečovaný systém automatického bloku na Slovensku. Na celej trati je len jedna stanica ktorá delí trať na dva medzistaničné úseky. Svoj najvyšší bod dosahuje v tuneli pri zástavke Střelná na území ČR. Kľukatí sa pomedzi kopce dolinou a rozdeľuje dve pohoria, konkrétne Javorníky a Biele Karpaty. Je to hlavný ťah smer Praha. Nákladná doprava tu však za posledné roky veľmi zaostáva a niekedy je problém vidieť za deň dva nákladné vlaky. Kedysi jazdili v takte takmer každých päť minút a v Púchove ako aj H. Lidči bola zriadená pravidelná postrková služba kvôli prevýšeniu trate.

Vzhľadom na prebiehajúcu výlukovú činnosť na trati Mosty u Jablunkova – Čadca, sú nákladné vlaky a nočné medzištátne rýchliky presmerované odklonom cez túto trať, ostatné sú nahradené autobusovou dopravou. Aj vďaka tejto výluke sa môžeme na chvíľu vrátiť do minulosti, keď bola trať plne vyťaženou.

Práve vďaka tejto výluke tiež nastala zaujímavá situácia. Na Slovensko do Púchova či Žiliny sa prvý krát dostali rušne radu 122 a 123 teraz už patriace spoločnosti ČD Cargo. V Minulosti sem nezachádzali. Postrkovú činnosť vykonávali rušne radu 121 ŽSR (ČSD) ktoré jazdili vo dvojici v smere do H. Lidča a rušne radu 181 a 182 fungovali na zavesených postrkoch zo Vsetína, ktoré od súpravy odpojil pomocník rušňovodiča po zastavení vlaku na vrchole kopca v tuneli Střelná. Poďme sa teda spolu pozrieť na časť víkendovej dopravy z dní 11. – 12. februára 2012.


Hneď ráno sa na štátnej hranici stretali dva nákladné vlaky s rušňami radu 131. Na prvom snímku je zachytený jeden z nich, smerujúci do stanice Žilina, ktorý mal na postrku rušeň 123.010 ČD Cargo. Ten sa vrátil ako rušňový vlak naspäť na české územie.


Následne za týmto vlakom bol z Púchova vypravený na trať ďalší vlak, tentokrát s plošinovými vozňami a jeho postrk zabezpečoval rušeň 122.018 ČD Cargo, ktorý celý deň slúžil ako postrková služba spolu s inými.


Po opačnej koľaji v tom čase smeroval tiež rušeň 121.068 spoločnosti ŽOS Vrútky, ktorý má v prenájme súkromný dopravca.

V sobotu od nočných hodín až do popoludňajších bola medzi stanicami Lúky pod Makytou a Púchov len jednokoľajná premávka. Dôvodom bola výluka prvej koľaje, na ktorej sa nachádzal lom koľaje. Na jeho odstránení pracovali traťováci do popoludňajších hodín. Na tomto snímku brzdí v stanici Lúky pod Makytou „Rakaňa“ 182.168 k výhybkám na odchodovom zhlaví, kde zníženou rýchlosťou prejde na protismernú koľaj.Snáď najškaredšia „Dvojička“ na odklonoch bola 131.005 + 131.006 s ucelenou súpravou uhlákov smerujúcou do Ostravy.


Opäť český rušeň 122.018 na postrku smer Horní Lideč, avšak s inou súpravou, ktorú tvorili cisternové vozne.


„Dvojička“ 131.003 + 131.004 bola ďalším strojom, ktorá zabezpečovala postrky spolu s ostatnými.


Súkromník so „Skútrom“ bol prvý vlak ktorý po výluke prešiel už v správnom smere po prvej koľaji. Jeho súpravu tvorilo osem cisternových vozňov.


V sobotu bola doprava hustejšia v smere do Českej republiky, preto sa museli postrkové rušne vrátiť v konvoji. Na tomto snímku 131.004 na čele a 183.004 na konci vlaku.


Poslednými dvoma vlakmi, ktoré prešli tesne pred západom slnka boli opäť „Dvojičky“ s „Dvojičkami“ na postrku. V Púchove boli v tom čase pripravené dve súpravy a po vykonaní skúšky brzdy pokračovali na kopec. Ako prvý vlak odišli uhláky s 131.034 s novým lakom.


V nedeľu ráno na trať zavítal ďalší súkromný dopravca. LokoRail s rušňom 182.072 spestril nudnú čierno-bielu prírodu svojimi farbami. Po príchode vlaku do Horného Lidča si štafetu prevzal rušeň radu 130 spoločnosti ČD Cargo.


Nedeľný vozový park nebol až tak pestrý na rôzne hnacie vozidlá. Takmer na všetkých vlakoch jazdili „Dvojičky“.


Opäť rovnaký vlak, a za ním znova v podobnej zostave. Na smímku klesá do stanice Lúky pod Makytou.

Odklony potrvajú podľa plánu výluk od 1.2.2012 do 21.2.2012.

Foto: Martin Beták © 2012

Pridajte sa do diskusie!

Žiadny komentár k: Víkendové odklony na lidečskej trati

Dr.Skipper zo dňa 13.2.2012 16:33

Super aktualita :byebye:

Pamätám sa na trocha opačnú situáciu – keď jazdil ešte za socíku severný ťah v plnom vyťažení. Z bytu v Kys.N.Meste na Kamencoch som strávil hodiny pozeraním na osobáky do Buhumína, Těšína Ostravy a späť na Žilinu (pantografy, poschodové nemecké súpravy, kým jazdili) a nákladné vlaky, valiace sa v jednom prúde. Kdeže tie časy sú :sorry: Samozrejme myslím premávku, nie socík 😉

Reagovať

Juraj Streber zo dňa 14.2.2012 9:54

množstvo špičkových fotografií ktoré by sa nestratili ani v galérii :-C

Reagovať

Michal Timko zo dňa 15.2.2012 15:03

Nádherné snímky 🙂

Reagovať

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Zadajte správnu hodnotu *