Váš železničný portál
Registrovať sa

Viedeň má s Bratislavou spojiť rýchlodráha

Slovensko 12.8.2006 5:30 Juraj Streber Zobrazené: 991

Po zavedení nového spoja medzi Viedňou a Bratislavou riečnym katamaránom Twin City Liner sa pozornosť projektantov opäť sústreďuje na rozšírenie siete viedenskej rýchlodráhy do slovenského hlavného mesta. Viedenské Združenie priemyselníkov a mesto Viedeň uvažujú o predĺžení linky S7, bývalej trate „viedenskej električky“, ktorá premáva popri viedenskom letisku Schwechat do obce Wolfsthal neďaleko Bratislavy. Podľa projektu má rýchlodráha zo súčasnej konečnej zastávky pokračovať do dediny Kittsee, kde sa napojí na jestvujúcu trať z Parndorfu do Petržalky. Jazda zo stanice Wien-Mitte do Bratislavy má trvať približne jednu hodinu.

Pokiaľ sa na financovaní stavby budú podieľať súkromní investori, projekt s nákladom 60 miliónov eur je realizovateľný do začiatku majstrovstiev Európy vo futbale v roku 2008, uvádza združenie. Charakteristiku trate pritom porovnáva s električkovou linkou medzi mestami Viedeň a Baden, za ktorej prednosť považuje priamu obsluhu centier regiónu. Súbežne s linkou S7 premáva expresný vlak City Airport Train (CAT) spájajúci centrum Viedne s letiskom Schwechat.

Dva mesiace od spustenia prevádzky katamaránu Twin City Liner záujem cestujúcich predbehol všetky očakávania. Ranné a večerné plavby medzi Viedňou a Bratislavou sú takmer úplne vypredané. Premávku preto rozšíria aj na zimné obdobie. Plavby počas víkendov a sviatkov majú prebiehať dvakrát denne až do decembra.

Zdroj: SME.sk

Pridajte sa do diskusie!

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Zadajte správnu hodnotu *