Váš železničný portál
Registrovať sa

Viamont previezol do Prahy modernú električku od Škody Transportation

Česká republika 2.2.2007 11:10 Michal Smalo Zobrazené: 1124

V sobotu 27. januára bola do Prahy dovezená už siedma nízkopodlažná električka vyrobená v Škode Transportation pre Dopravní podnik hlavního města Prahy. Prinášame Vám fotografie a detaily tohto unikátneho prevozu električky po železnici, ktorý zabezpečovala firma Viamont so svojím rušňom 740.534. Priestorovo náročný prevoz električky mohol byť uskutočnený iba vďaka špeciálnym vozňom, na ktoré bola električka uložená. Prevezená bola z Plzne do stanice Praha – Zličín, kde bola pomocou ďalšej električky DPMP vytiahnutá pomocou špeciálnej spojovacej tyče na spojovaciu koľaj k pražskej električkovej sieti. Električka sa pripojí k ďalším šiestim takýmto moderným strojom, ktoré doposiaľ zakúpil pražský dopravný podnik. Obdrží číslo 9117.

Železničným fanúšikom sa zrejme pri vyslovení mena firmy Škoda Transportation vybaví najmä vývoj moderného trojsystémového rušňa radu 380, ktorého prototyp by mal uzrieť svetlo sveta už koncom tohto roka. Pripomeňme však, že tento závod vyrába aj niekoľko typov koľajových vozidiel pre mestskú dopravu.

Základné technické údaje o Škoda 14T:
Asynchrónne trakčné motory a digitálne riadené napäťové striedače výrazne znižujú energetickú náročnosť a náklady na údržbu. Elektrická výzbroj je uložená v ľahko prístupných kompaktných kontejneroch na streche vozidla.

Vzhľadom k prevádzke na sklonovo náročných tratiach (až 85 ‰) disponuje električka 14 T dostatočným rozjazdovým i brzdným výkonom, plná adhézia je samozrejmosťou. Jazda na oblúkovitých tratiach pražského centra je uľahčená počítačovým riadením, ktoré neumožňuje prejazd oblúkom vyššou ako bezpečnou rýchlosťou.

Foto: Vojta Beneš
Informácie: www.mestskadoprava.net, Škoda transportation

Autorovi fotografií, ako aj spriatelenej stránke Mestskadoprava.net ďakujeme za poskytnutie informácií a povolenie na zverejnenie záberov.

Pridajte sa do diskusie!

Žiadny komentár k: Viamont previezol do Prahy modernú električku od Škody Transportation

swingo zo dňa 2.2.2007 21:33

Prečo práve Viamont??? 😮

Reagovať

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Zadajte správnu hodnotu *