Váš železničný portál
Registrovať sa

Vectrony DBCargo v Kraľovanoch

PrevádzkaReportáže 10.5.2020 19:42 Peter Vlček Zobrazené: 1763

 Vectrony spoločnosti DBCargo jazdiace pod hlavičkou DBCargo Czechia sa čoraz častejšie objavujú aj na tratiach ŽSR. Jedným z vlakov, na ktorom bolo možné posledné dni tieto sympatické červené stroje stretnúť bol aj vlak Radlin (Poľsko) – Medzibrodie nad Oravou.

V Českej republike dopravca DBCargo Czechia vozí vlaky na svoju licenciu od roku 2017. U nás sa vo väčšej miere začal vyskytovať až na začiatku roku 2020. Vectrony DB sme tak mohli stretávať na tranzitných vlakoch s koksom z poľskej stanice Dabrowa Gornica Towarowa do rumunských železiarní Liberty Galati (na našom území v úseku Kúty – Štúrovo, prázdne vozy smerovali tiež cez Galantu – Sereď – Leopoldov – Čadca späť do Poľska). Taktiež sa vyskytovali na vlakoch v okolí Rajky a Bratislavy.

Novou destináciou kam tieto mašinky zachádzajú sa stala stanica Kraľovany. Sem sa opäť v čele vlakov s koksom pozreli zatiaľ dvakrát. Vlaky ktoré smerujú z poľskej stanice Radlin Marcel do Medzibrodia nad Oravou (vlečka OFZ Široká) vezú bez preprahu z východzej stanice až do Kraľovian. Tam prečkajú proces vykládky vozňov a následne sa s prázdnymi vozňami vrátia spať do Poľska.

Prvý takýto vlak prešiel vstúpil na naše územie 18.apríla 2020 v časovo dobrých podmienkach pre fotografov a tak aj u nás mohli vzniknúť zaujímavé zábery na tento vzácny stroj. Len doplním že pre náročné sklonové pomery a váhu vlaku (okolo 2000ton) sa v úseku Český Tešín – Čadca prepravuje na dvakrát.

 

Prvé metre na Slovenskom území zachytil Marcel Baltiar. Prvá časť prvého vlaku pomaličky brzdí do stanice Čadca. Mašinka sa ako rušňovlak vráti spať do Českého Tešína, zapriahne druhú časť vlaku a po dovezení a spojení sa môže pokračovať ďalej.

193.562 už s celým vlakom pokračuje do Kraľovian. Na fotografiách sa ho podarilo zachytiť hneď dvom fotografom v úseku Ochodnica – Kysucké Nové Mesto. Návrat prázdnej súpravy z Oravy sa konal 20.4.2020

A tu už sa presuňme na vlak číslo dva. Druhý ložený vlak bol v pláne v noci 6./7.5.2020, takže snímka z neho pravdepodobne nevznikla. O to zaujímavejšia bola informácia o tom, že návrat prázdnej súpravy je v pláne 9.5.2020 okolo 13hodiny z vlečky OFZ. A tak aj bolo – ani slnko nepokazilo zaujímavý pohľad na mašinku 740.430, ktorá dopravila prázdnu súpravu z vlečky OFZ do stanice Kraľovany, kde vlakovú 740tku nahradil v čele vlaku „Nemec“ 193.378. Vďaka rýchlosti, či skôr pomalosti sa podarilo odfotiť vlak hneď niekoľkokrát. Prvá fotografia pochádza z vlečky OFZ, druhá fotografia z medzistaničného úseku Párnica – Kraľovany a tretia vznikla po preprahu v stanici Kraľovany.

Krátko po pol štvrtej sa vlak vydáva z Kraľovian na svoju ďalšiu cestu do Poľska. V tomto prípade by bol hriech ak by chýbala fotografia z kultového miesta tohto regiónu – z krpeľianskej priehrady.

V stanici Varín dostala rušňová čata písomný rozkaz a vlak pokračoval ďalej do stanice Čadca, kde došlo k výmene rušňovodičov. Následne vlak krátko po 19hodine opúšťa naše územie

Pevne veríme že Vectrony DB sa budú na našom území vyskytovať častejšie aby tak mohli potešiť objektív čo najväčší počet fotografov a priaznivcov železnice.

AUTORI: Peter Vlček, Pavol Vlček, Marcel Baltiar

 

Pridajte sa do diskusie!

2 komentáre k: Vectrony DBCargo v Kraľovanoch

Sklicko zo dňa 11.5.2020 20:04

Diky za peknu reportaz!

Reagovať

Ado zo dňa 14.5.2020 18:44

Pekne fotky mne sa ho podarilo tiež odchytiť v Belusi na koksaku do Poľska to boli na vlaku 2 vectroni

Reagovať

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Zadajte správnu hodnotu *