Váš železničný portál
Registrovať sa

V máji k nám začne premávať Pendolino

Slovensko 24.5.2006 10:30 Juraj Streber Zobrazené: 1199

Pri jazde z Prahy do Bratislavy zaplatia cestujúci štandardné cestovné ako pre vlaky EC Jaroslav Hašek alebo Slovenská strela… Do Bratislavy začne v máji jazdiť moderný rýchlovlak Pendolino z Prahy. Aleš Ondrůj z Českých dráh hovorí, že Pendolino je v Čechách veľmi atraktívne. Nasadili ho na trasu z Prahy do Ostravy, kde podľa neho okamžite vzrástol počet cestujúcich o tridsať percent. „Na tejto trase sme naozaj presadli manažérov z BMW do Pendolina,“ hovorí Ondrůj.

Pri cestovaní do Ostravy platia cestujúci vysoké cestovné. No pri jazde z Prahy do Bratislavy zaplatia štandardné cestovné ako pre vlaky EC, Jaroslav Hašek alebo Slovenská strela. Jednosmerný lístok v druhej triede stojí 646 korún plus dvadsaťkorunová miestenka, spiatočný lístok 833 korún.

České dráhy uvažovali o nasadení Pendolina do Bratislavy koncom tohto mesiaca, ale podľa Ondrůja zatiaľ nemajú doklady na prevádzku na zahraničných tratiach. Najrýchlejší vlak z Prahy dorazí do Bratislavy za štyri hodiny desať minút, Pendolino bude o zhruba dvadsať minút rýchlejší.

Na veľkej časti českej trasy môže ísť rýchlosťou 160 kilometrov za hodinu. Na Slovensku pôjde zhruba 120 km/h. „Pôjde tak rýchlo, ako to umožní slovenská trať,“ hovorí Ondrůj. Tvrdí, že Bratislava je pre České dráhy dôležitá destinácia, záujem o cestovanie je veľký. Dnes ponúkajú Česi na trase Praha – Bratislava šesť párov vlakov denne.

Pendoliná boli na českých tratiach po vlaňajšom nasadení do prevádzky pomerne poruchové. České dráhy ich často museli nechať odstavené v stanici a na trať poslali náhradný vlak. Český Železničný magazín podrobne sledoval poruchy Pendolín a ich výpočet vyšiel na niekoľko strán. Podľa Železničného magazínu je za „neúspešný štart“ Pendolín zodpovedný „laxný prístup výrobcu“. Ondrůj sa však bráni, že problémy už vyriešili, a dnes je jeho prevádzka veľmi spoľahlivá. „Pendolino je veľmi atraktívny a všetci sledujú, či dorazí do stanice. Keď vypadne iný vlak, nik si to ani nevšimne,“ povedal.

Ako bude Pendolino jazdiť do Bratislavy

Na trasu Praha – Bratislava dajú České dráhy jeden pár vlakov Pendolino. Na Slovensku bude stáť iba v Bratislave, v Čechách v Břeclavi, Brne, Pardubiciach a Prahe. Prvý spoj by mal odchádzať o 5.35 z Bratislavy s príjazdom do Prahy 9.27. Z Prahy odíde 17.40 a 21.32 bude v Bratislave.

Zdroj: SME, ČD

Pridajte sa do diskusie!

Žiadny komentár k: V máji k nám začne premávať Pendolino

strnda zo dňa 24.5.2006 11:49

K strategii ČD nemám slov, na Ostravu kde není postavená rychlostní komunikace a dorava na Ostravsko je kompilkovaná tak si cestující zaplatí velkou cenu (není zde konkurence-teda kromě student agenci) a na BA z Prahy je dálnice a zde konkurnece je, by tím nikod nejezdil.

Ještě k obsazení pendolina. dennně ho tu vidívám a zas tak obsazené není, z 80% je prázdené, kdo z normálních cestujících si může dovolit příplatek 200kč a k tomu normální lístek? (natož ze studentů) celá strategie ČD na Ostravsku je postavená tak aby co nejvice peněz dostala z lidi, jezdí sem hodně studentů, tak proto zavedly dráhy místo Ex vlaky IC neexistuje žádný přímý spoj v týdnu na Ovu kromě IC a EC s příplatkem. vše zrušily a nechali pouze totálně přecpané R přes Přerov. cestovat tím v pátek nebo v neděli je opravdu pro silné povahy. Něco jako železnice v Indii.

Reagovať

Michal Repko zo dňa 24.5.2006 18:25

Ad. montoya
Nic v zlom, ale dost dlho som musel pozerat na tu fotku na titulke, a aj tak som celkom nepochopil jej vyznam… 😕

Reagovať

Juraj Streber zo dňa 25.5.2006 6:08

Pendolino, nepoznas? 🙂

Reagovať

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Zadajte správnu hodnotu *