Váš železničný portál
Registrovať sa

Úzkokoľajným železniciam bola venovaná konferencia v Košiciach

Tlačové správy 14.9.2006 14:10 Ing. Michal REPKO Zobrazené: 1080

  Úzkorozchodné železničky, ktoré sa zachovali v krajinách Karpatského oblúka, sú síce stratové, ich prevádzkovatelia by ich však chceli zachovať a urobiť z nich atrakciu pre turistov. To by sa však musela zmeniť legislatíva, spôsob financovania železničiek a tiež systém podpory rozvoja cestovného ruchu.

Založenie spoločného združenia prevádzkovateľov úzkokoľajných Karpatských železničiek Čiech, Poľska, Ukrajiny, Maďarska a Slovenska je jedným zo záverov dvojdňovej medzinárodnej konferencie Úzkokoľajné železničky, ktorá sa konala v Košiciach. O záveroch na tlačovej besede informoval Ladislav Olexa zo Železničnej spoločnosti Slovensko (ZSSK). Konferenciu pri príležitosti 50. výročia existencie Detskej železničky v Košiciach zorganizovalo mesto v spolupráci so ZSSK.

Ako uviedol Olexa, konferencia bola rozdelená do troch blokov. V prvom referovali o svojich skúsenostiach a poznatkoch z opráv, rekonštrukcií, financovania a prevádzkovania úzkorozchodných železničiek zahraniční hostia, druhý blok bol venovaný slovenským úzkokoľajkám a tretí Detskej železničke v Košiciach. Závery zhrnuli do spoločného vyhlásenia.

„Zhodli sme sa, že záchrane úzkokoľajných železničiek treba venovať zvýšenú pozornosť najmä v rámci programov rozvoja cestovného ruchu. Padol aj návrh, aby sa vytvorilo spoločné medzinárodné združenie Karpatských železničiek, ktorá by zastrešovala a propagovala aktivity jednotlivých prevádzkovateľov v rámci Karpatského oblúka. Združenie by pripravovalo a realizovalo spoločné medzinárodné projekty, ktoré by sa uchádzali o zdroje z eurofondov. Riešiť treba aj legislatívne otázky súvisiace s úzkokoľajnými železničkami,“ povedal Olexa.

V Karpatskom oblúku za Rakúsko-Uhorska existovali stovky úzkokoľajných tratí, ktoré sa postupom času likvidovali. Dodnes sa z nich zachovalo len približne dvadsať. Olexa informoval, že boli dopracované všetky podmienky a podklady potrebné pre podanie žiadosti o zapísanie košickej Detskej železničky ako celku do slovenského Ústredného zoznamu kultúrnych pamiatok, do ktorého sú už zaradené parná lokomotíva Katka a vozne. Účastníci konferencie dostali ako darček odbornú publikáciu o košickej Detskej železničke, ktorá podrobne mapuje jej 50-ročnú históriu.

Košická Detská železnička vznikla pred 50 rokmi a je unikátna v rámci Slovenska. Okrem nej na Slovensku existujú známa Čiernohronská železnička, Považská, Kysucká a Oravská železnička. Na záchranu a rekonštrukciu Oravskej železničky získalo Slovensko 27 miliónov korún z európskych fondov. O zdroje EÚ pre košickú Detskú železničku sa chcú uchádzať aj Košičania.

Zdroj: TASR, SITA, ČTK
Foto na titulke: Peťo Dirga (peto5o)
Upravil: Michal REPKO (Mysxo_SN)

Pridajte sa do diskusie!

Žiadny komentár k: Úzkokoľajným železniciam bola venovaná konferencia v Košiciach

swingo zo dňa 14.9.2006 17:01

Prajem úspešné fungovanie a veľa veľa turistov a finančných výnosov. 😀

Reagovať

Peter Vlcek zo dňa 14.9.2006 17:53

Dufam ze zeleznicky budu fungovat dalej,bola by ich skoda 🙁

Reagovať

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Zadajte správnu hodnotu *