Váš železničný portál
Registrovať sa

Urobíš fotku, zaplatíš pokutu

Zahraničie 11.8.2006 14:30 Andrej Ivanič Zobrazené: 1602

Onedlho v Poľsku začne platiť kontroverzný zákon, ktorý bude zakazovať fotenie štátnych budov a objektov. Žiaľ toto obmedzenie sa v plnej miere bude týkať aj samotnej železnice a jej infraštruktúry. Ministerstvo národnej obrany Poľskej republiky sa snaží vzkriesiť prežitok z obdobia Poľskej ľudovej republiky, kde v tom čase : na budovách štátnych úradov, baniach, elektrárňach, podnikoch a železničných staniciach boli umiestnené tabule oznamujúce zákaz fotenia.

To nie sú vtipy. Rezort chce opäť uviesť do planosti predpisy, ktoré v období socializmu ochraňovali štátne tajomostvo „pred dotieravým okom západných imperialistov“. V súčasnosti sa žiaľ tieto predpisy opäť považovali nevyhnutné pre bezpečnosť krajiny, pretože sa nachádzame v „ období zvyšovania nebezpečenstva teroristických útokov a organizovaného zločinu“. Takýmto stanoviskom sa obrahuje rezort vnútra.

Fúkanie na studené
Poľské Ministerstvo národnej obrany už pripravilo príslušnú zmenu Zákona o všeobecnej povinnosti ochrany Poľskej republiky. Novela sa v súčasnosti nachádza v Ministerskej kancelárii a po jeho prijatí zo strany vlády pôjde ďalej na prerokovanie do parlamentu. Úradníci priznávajú, že nové predpisy budú poľskou špecialitou, pretože takúto problematiku neupravujú zákony Európskej únie. Kde sa teda v úradníkoch berie presvedčenie, že zákonný zákaz fotenia je potrebný z ohľadu na bezpečnosť?

– Je to skôr fúkanie na studené. Na mnohých armádnych objektoch sa už nachádzajú tabuľky oznamujúce zákaz fotenia. Teraz je však potrebné vytvoriť predpisy, ktoré tento stav dovolia vymáhať. – hovorí plk.Krzysztof Łaszkiewicz, hovorca Generálneho štábu.

Sú však aj satelitné snímky
To je asi nejaký vtip. Absurdný zákaz fotenia určite nebude prinášať účinnú ochranu pred teroristickými útokmi, hlavne nie v 21. storočí a pri takomto tempe technologického rozvoja – rozhorčuje sa Paweł Graś, člen parlamentnej Komisie pre špeciálne záležitosti – rezort obrany neprišiel s nápadom ako zlepšiť bezpečnosť, preto vymýšľa takéto „výkvety“ – doplnil poslanec za stranu Platforma Obywatelska.

Janusz Zemke, poslanec za stranu SLD, bývalý vicešéf Ministerstva národnej obrany PR, je veľmi prekvapený z iniciatívy rezortu obrany – Je to to diskutabilný zákaz v období satelitných snímok. Ministerstvo to však asi pravdepobodne považuje za zrejmé, že teroristi tieto snímky nevyužívajú – povedal.

Zoznam objektov, ktorých vonkajšie filmovanie, fotenie, maľovanie a načrtávanie bez povolenia bude zakázané pripravujú jednotlivé ministerstvá, velitelia hlavných vojenských jednotiek a útvarov, riaditelia ústredných úradov a vojvodovia / predsedovia VÚC v Poľsku/. Každý kto poruší zákaz a bude pri tom pristihnutý s fotoaparátom, zaplatí vysokú pokutu.

Čo je však zaujímavé, posledný predpis, ktorý upravoval fotenie zakázaných objektov bol zákon o štátnom a služobnom tajomstve z roku 1982. Platnosť tohto zákona bola zrušená v roku 1999 prostredníctvom zákona o ochrane utajovaných skutočností a údajov. Od tej doby neexistujú žiadne právne podklady, ktoré zakazujú vykonávanie akýchkoľvek vonkajších fotografií budov. Jednotlivé inštitúcie, ktoré umiestňujú tabuľky so zákazom fotografovania sa povolávajú iba na vnútorné nariadenia (armáda, televízia) a smernice (hypermarkety, múzeá). Tento právny nedostatok, podľa úradníkov z rezortu obrany, ohrozuje dôležité objekty v systéme obrany a bezpečnosti štátu.

Dlhý zoznam
Mladšie generácie Poliakov pojmy zákazu fotografovania poznajú hlavne zo slovníkov z obdobia socializmu, tí starší majú ešte v živej pamäti charakteristické tabuľky , ktoré sa nachádzali všade na stenách úradov a závodov.

Na akých miestach by sa mali onedlho objaviť tabuľky s prečiarknutým fotoaparátom? Samozrejme na budovách a objektoch, ktoré podliehajú armáde, SIS a informačných službách, podnikoch spojených so armádnym priemyslom. Tento zákaz sa bude týkať aj letisiek, prístavov, železničných staníc a železničných uzlov, dôležitejších mostov a viaduktov, vodných priehrad, elektrární a elektroenergetických zariadení, baní, skladov pohonných hmôt, potravinových a sanitárnych skladov, ako aj skladov, v ktorých obsah môže spôsobiť nebezpečenstvo výbuchu alebo požiaru. Tento zákaz zahŕňa ďalej úrady štátnej správy, oddelenia a komisariáty polície, požiarnej ochrany, hraničnej stráže, súdy, prokuratúru, väznice a výchovné zariadenia a taktiež pobočky Národnej poľskej banky, Kancelárie tuzemského hospodárstva a Štátnej mincovne.

Autor: MAŁGORZATA CZYCZŁO
Preklad a úprava: ANDY
Zdroj
Úvodné foto: internet

Pridajte sa do diskusie!

Žiadny komentár k: Urobíš fotku, zaplatíš pokutu

Presovcan zo dňa 11.8.2006 16:33

Čo to je za nezmysel ale zas neviem si to predstavit keby tento zakaz mal platit tu na Slovensku 😆

Reagovať

ACLine zo dňa 11.8.2006 16:56

Presovcan, musim ta trochu poopravit, na Slovensku stale plati stary zakon o zakaze fotenia zeleznicnej infrastruktury, pristavov, letisk, vojenskych zariadeni a statnych uradov z roku cca 1953. Takyto zakon sa bezne zavadza pri vojnovom stave, vysokom ohrozeni statu a pri vyhlaseni stanneho prava. Bud kludny malokedy sa tento zakon dodrziaval aj v hlbokej minulosti a dokonca ani v rokoch druhej svetovej vojny sa nedodrziaval a existuje „milion“ fotografii zo zeleznice aj z rokov 1939 – 1945. 😀

Reagovať

Juraj Streber zo dňa 12.8.2006 5:35

DEBILI… to je jedine ako sa mozem o tomto novom prikaze vyjadrit. No nic, aspon budu mat pri foteni fotografi viac adrenalinu… 🙂

Reagovať

okuliarnik zo dňa 8.7.2007 23:55

súhlasím DEBILY , čo dodať

Reagovať

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Zadajte správnu hodnotu *