Ukončenie vozby vlakov do Elektrárne Nováky (1. časť)
V decembri 2023 došlo plánovanými krokmi k úplnému zastaveniu výroby elektrickej energie v Elektrárni Nováky (ENO), ktorá sa tu vyrábala od roku 1953. V súvislosti s tým došlo i k ukončeniu vozby hromady vlakov, ktoré zabezpečovali prísun rôznych surovín potrebných pre jej činnosť. Jedným z nich bol ucelený vlak „rajek“ ložených mletým vápencom z Cementárne Lietavská Lúčka, mnohým známy pod názvom EKOCELL.
Cesta vápenca začínala v lome pri obci Lietavská Svinná, kde bol ťažený a následne dopravovaný visutou lanovou dráhou do cementárne v Lietavskej Lúčke (CLL). Po jeho spracovaní a naložení do Raj-ek CLL bola ucelená súprava prevažne v dopoludňajších hodinách prestavená do stanice Lietavská Lúčka niektorou z dvoch prevádzkovaných vlečkových loko T448.0528 alebo T448.0882.
Dialo sa tak do 6. marca 2012, kedy rušeň T448.0528 CLL poslednýkrát prestavil tri prázdne Raj-ky zo stanice do cementárne. Po prevziatí obsluhy vlečky CLL spoločnosťou ZSSK CARGO bola cementáreň obsluhovaná rušňom od ranného Mn 86540 (Žilina – Rajec).
Avšak raz za čas nastala situácia, kedy bola vlečka CLL obslúžená i v popoludňajších hodinách. Jedným z takýchto dní bol slnečný 17. október 2012, kedy čmeliak 771.020 prišiel zo Žiliny strojne pre naloženú ucelenku EKOCELL až popoludní.
Ucelená ložená súprava pokračovala zo stanice Lietavská Lúčka v ďalšej ceste viacerými spôsobmi:
Tým najznámejším a v ostatných piatich rokoch pravidlom bola jeho doprava zabezpečená tromi prievidzskými dieselami v celej trase z Lietavskej Lúčky do Zemianských Kostolian ako Pn 55721 ZSSK CARGO. Tento certifikovaný vlak mal zabezpečiť včasnú dopravu vápenca k zákaznikovi ENO v celej trase a jazdieval za denného svetla. Pravidelný odchod z Lietavskej Lúčky bol o 12.40 h. Príchod do Zemianských Kostolian bol naplánovaný o 17.14 h, kde bol vlak ešte prestavený na odovzdávkové koľajisko ENO. Pestrá flotila lokomotív sa postarala o rôzne kombinácie vo vedení tohto vlaku i v prípadne ich nedostatku… Najčastejšie sa v čele vlaku objavovali tri 751-ky, ktoré takto vlak prepravili i cez sklonovo náročný úsek trate medzi Diviakmi a Hornou Štubňou. Vozbu vlaku neskôr oživili i modré 752.018 a 752.041 spojené v dvojčlennom riadení, a taktiež prievidzskými rušňovodičmi obľúbená „plachetnica“ 756.010, ktorá tu pôsobila ako jediný exemplár. Nastali aj prípady, kedy si pre ucelenku do Lietavskej Lúčky prišli iba dve loko, a tak bolo nutné zabezpečiť postrk zo stanice Diviaky do Hornej Štubne. Ten obvykle zabezpečila loko od Pn 68321.
Dávnejšie, ešte pred zavedením Pn 55721, ložený ucelený „EKOCELL“ dopravoval z Lietavskej Lúčky do Žiliny (neskôr až do Žiliny-Tepličky) niektorý zo žilinských dieselov r. 770/771 alebo 751 ZSSK CARGO. Loko prišla buď strojne zo Žiliny alebo ucelenku vzal cestou Mn 86541 idúci z Rajca v prípade jeho slabého vyťaženia, keď sa zrovna nenakladal dolomit. Vlak zo Žiliny ďalej pokračoval s rakaňou alebo esom do Vrútok kde ho zapriahli diesele, ktoré preň prišli strojne z Prievidze. Častými preprahmi rušňov sa značne naťahovala cestovná doba tohto vlaku. V novších GVD si už pre EKOCELL zachádzalo previdzské trio až do Žiliny.
Za zmienku stojí, že v roku 2006 prevzal vozbu EKOCELL-u súkromný dopravca LOKORAIL, no jeho vozba bola po čase vrátená spoločnosti ZSSK CARGO. O niekoľko rokov neskôr sa v železničných kuloároch povrávalo, že by mal vozbu prevziať íný súkromný dopravca, avšak k realizácii napokon nedošlo.
Pre úplnosť ešte dodávame, že ešte dávnejšie EKOCELL jazdieval výhradne v nočných hodinách. Dialo sa tak do roku 2005, kedy bolo rušňové depo Vrútky zrušené.
Lokomotívy z Prievidze boli pre ložený EKOCELL dopravované rôznymi spôsobmi. Najčastejšie išli strojne alebo na závese Pn 68321, kde v prípade potreby zabezpečili i jeho postrkovú službu.
Prázdne „cibule“ sa z Novák do Lietavskej Lúčky zvážali vlakmi Pn 68321 (Nováky – Horná Štubňa) / Mn 85300 (Zvolen – H. Štubňa – Žilina-Teplička) / Mn 86540 či Mn 86542 (Žilina-Teplička – Rajec), alebo v ostatnom GVD aj priamo sobotňajším vyrovnávkovým Pn 68521 (Nováky – Žilina-Teplička). Podľa potreby bol tento vlak zavedený aj v iných dňoch…
S avizovaným ukončením vozby EKOCELL-u bol tento mnohými tuzemskými ale aj zahraničnými fotografmi čoraz viac sledovaný a vyhľadávaný, i keď jazdieval nepravidelne podľa objednávok niekoľkokrát týždenne. Pohľad na tri „chrochtajúce cecule“ patril k nezabudateľnému zážitku spojeného s nezameniteľným zvukovým efektom, ktorý si budeme všetci dlho pamätať a vždy radi aj spomínať…
Text: Martin Marčaník a Bc. Miloš Chomjak, neoznačené foto Bc. Miloš Chomjak
Pridajte sa do diskusie!
2 komentáre k: Ukončenie vozby vlakov do Elektrárne Nováky (1. časť)
tratovak zo dňa 18.11.2024 12:14
Super👍
Škoda ale, že pri fotkách nie sú dátumy.
Vie sa prečo 740 prestali do LL zachádzať?
Mates Pleško zo dňa 27.11.2024 10:49
Redaktor
Skvelý príspevok páni, krásne fotografie doplnené detailnými informáciami z prevádzky. Teším sa na druhú časť.