Váš železničný portál
Registrovať sa

Ukončenie sezóny 2021 v Železničnom múzeu Slovenskej republiky mojím objektívom

AktualityFotoreportážeHistóriaReportážeSlovensko 19.10.2021 5:59 Andrej Hajduch Zobrazené: 1752

Dňa 16.10.2021 sa v Železničnom múzeu, ktoré sa nachádza v hlavnom meste Slovenska konala akcia s názvom ,,Ukončenie sezóny 2021 v Železničnom múzeu Slovenskej republiky Bratislava – východ“. Aj keď sa sezóna z dôvodu pandémie COVID-19 a opatrení, zamedzujúcich jej šírenie nezačala, v lete sa rozbehla do plného prúdu. Na svoje si prišiel naozaj každý. V múzeu bola možnosť si pozrieť modelové koľajiská, povoziť sa na lokomotíve 310 alebo drezinách a obzrieť si rôzne výstavy (výstava poštových známok, hasičskej techniky). Pre tých, ktorí sa radšej vozia, bolo v Bratislave a okolí zavedených pár historických vlakov.

Môj ulietaný deň začal na Mladej Garde, kde som chcel odfotiť súpravový vlak na Hlavnú stanicu. No trocha som to nevypočítal s tieňmi a fotku som hneď po odfotení premiestnil do koša. Dúfajúc, že takto neskončia všetky dnešné fotky som pokračoval ďalej.

Mieril som za odbočku Vinohrady. Dá sa povedať, že som sem šiel na náhodu, keďže som nevedel a nikto mi nevedel potvrdiť trasu, ktorou sa vlaky dostanú do múzea. Nedočkavo som stále načítaval mapu ŽSR, keď sa 8 minút pred desiatou na mape objavil prvý osobák pod číslom 31431. A trasa bola vedená tak, ako som dúfal, teda cez stanicu Bratislava východ. Päť minút po desiatej začalo zvoniť priecestie, na návestidle sa objavila výstraha + 40 km/h a po 2 minútach sa v oblúku objavil spomínaný vlak, na čele so 125- ročným rušnom 310.433.

 


Na mieste som ostal, keďže samozrejme za parným vlakom musí byť vedený aj požiarny. Toho sa zhostil Hektor (Ťapka) T458.1079 so súpravou Ds a cisternou.


Za odbočkou Vinohrady som čakal aj na tretí vlak, ktorý som tam chcel odfotiť. Stále som sledoval mapu a osobný vlak 31429 naberal meškanie. Keď meškanie presiahlo 35 minút dostala sa ku mne informácia že Túlava, ktorá mala ísť na tomto vlaku sa pokazila. Nuž v múzeu museli hneď nájsť riešenie. Asi jedinou alternatívou bolo po ňu poslať Prasiatko 703.040. Samozrejme kým sa lokomotíva, ktorá má maximálnu rýchlosť 40 km/h dostane z MDC do Petržalky ubehne aspoň trištvrte hodina. Tento osobák preto odišiel z východzej stanice s meškaním 83 minút. Mne to už ale nevychádzalo so spojmi do Podunajských Biskupíc. Zbalil som sa a odišiel bez tejto fotky. Keďže som mal dosť času do odchodu linky 51, presunul som sa až na zastávku Nobelova, nech nejako zabijem čas. Prechádzal som priecestie v stanici Bratislava – Predmestie v čom začalo „zvoniť“. Nevnímal som to nejako moc, ale keď som v pozadí započul ,,brblajúci“ zvuk prasiatka, okamžite som vytiahol foťák a zvečnil aspoň takúto dokumentačnú fotku.

 


Po krátkom presune MHD-čkou a vlakom som prišiel do Podunajských Biskupíc. Samozrejme sa tu zastavilo veľa ľudí. Predsa len, nájsť nasvietené miesto na tak krátkom úseku trate je celkom ťažké. O trinástej hodine sa začal na okraji Podunajskej nížiny ozývať piskot a húkanie parnej lokomotívy 555.3008, ktorá je súčasťou skoro každej akcie v okolí Bratislavy. 10 minút po jednej som odfotil túto lokomotívu so súpravou šiestich vozňov a už s kúskom jesennej prírody.

 


Keďže sa tento vlak vracal naspäť, padlo rozhodnutie ísť ho aspoň dokumentačne odfotiť za odbočku Letisko. Keďže na trati 131 bola dnešný deň výluka, vlaky naberali meškania vo výške až 40 minút. Nevynechalo to ani Os 31433 a odbočku prešli s meškaním 28 minút.

 


Posledným historickým vlakom dnešného dňa bol Os 31436, ktorý z múzea vyrazil o 16:15 (meškanie 15 min) a trasou Bratislava východ – Bratislava hl.st. – Bratislava Petržalka ukončil túto celodennú akciu. Ja som po neskorom obede vybehol len na zhlavie petržalskej stanice a zvečnil tento osobák v posledných slnečných lúčoch. Po obehnutí neschopnej Túlavej s vozňom Balm sa Hektor vydal späť do Železničného múzea.

 

 

Ďakujem organizátorom za skvelo pripravenú akciu a taktiež ďakujem Vám za prečítanie tohto krátkeho reportu 🙂

Pridajte sa do diskusie!

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Zadajte správnu hodnotu *