Váš železničný portál
Registrovať sa

Trenčín bol až do konca 19.storočia bez železnice

Slovensko 20.7.2006 13:20 Martin Zobrazené: 2016

Trenčín bol až do konca 19.storočia bez železnice. V prípade porúch na cestnom moste museli obchodníci svoj tovar prekladať cez rieku Váh prepravovať kompami a člnmi. Železničná trať viedla z Trnavy iba po Nové Mesto nad Váhom, kde sa v roku 1875 pre nedostatok financií zastavila. Až v roku 1879 sa trať s veľkou slávou predĺžila do Istebníka, pričom železničná stanica v Istebníku sa oficiálne nazývala Trenčín. Prvý vlak s čestnými hosťami na čele s ministrom vítalo podľa kroník až 1500 občanov a dychovka, ktorá hrala Rákocyho pochod. Radosť zo železnice kalila iba skutočnosť, že bola ďaleko od centra a stále oddelená nespoľahlivým mostom.

Aj minister musel zosadnúť z fiakra a ísť kus cesty pešo, pretože most bol práve poškodený povodňou. Otázka ďalšieho priebehu Považskej železnice bola preto v ďalších rokoch predmetom množstva memoránd, diskusií a sporov.

Dnes, po viac ako sto rokoch sa zdá, že vedenie hlavnej železničnej trasy po ľavom brehu Váhu je samozrejmé. V časoch, o ktorých píšeme, však mala veľa prívržencov s roumnými argumentami aj trasa na pravom brehu. Tí napríklad tvrdili, že by sa ušetril most v Trenčíne a podobne.

Dôležitou bola najmä otázka možnej straty príjmov, ktoré malo mesto z mýta cez Váh. Tvorili až jednu tretinu mestkého rozpočtu. Až po hlasovaní v mestkom zastupiteľstve sa 14. januára 1883 Trenčania nakoniec rozhodli podporovať „ľavý variant“. Ďalšiu stavbu železnice potom namiesto finančne slabej účastinnej spoločnosti prevzal do rúk štát a stavbu zadal firme Rugel a Sager. Trať z Istebníka do Žiliny postavili v neuveriteľnom tempe – za desať mesiacov! Železničný most bol prvým veľkým moderným technickým dielom v Trenčíne. Konštrukciu zostavila a dodala firma Midle a comp. z Viedne.

Celá stavba mosta trvala 6 mesiacov, pri skúške most zaťažili piatimi rušňami. 28. októbra 1883 bola trať do Žiliny hotová a ako prvé ňou prešli zvláštne vlaky s ministrom a stovkami hostí. Ich cestu zakončil v upravenej žilinskej výhrevni slávnostný banket pre 300 hostí, ktorý organizoval bratislavský hotelier Palugyai.

_______________________________________________________________

V dnešnej dobe máme nad riekou Váh v Trenčíne už dva mosty, oba elektrifikované. Jeden z nich bol dostavaný pri zdvojkoľajnovaní trate a je modernejší. Denne prejde po týchto mostoch v oboch smeroch približne 90 vlakov z toho približne 50 vlakov osobnej dopravy čo je v porovnaní s minulou dobou socializmu oveľa menej.

Otázne už zostáva len to, dokedy budú ešte po týchto mostoch vlaky prechádzať. V blízkej dobe modernizácie V. koridoru bude postavený nový most, ktorý má urýchliť osobnú dopravu na tomto ramene. Necháme sa prekvapiť.




Zdroj: Djexpres a Info/Trenčín – vlastivedná monografia 1, Alfa Bratislava 1993

Pridajte sa do diskusie!

Žiadny komentár k: Trenčín bol až do konca 19.storočia bez železnice

strnda zo dňa 21.7.2006 6:14

Moc pěkné fotky. Toto místo je velice pěkné.

Reagovať

okuliarnik zo dňa 9.7.2007 1:30

treba rýchlo fotiť pokial ešte stoja

Reagovať

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Zadajte správnu hodnotu *