Váš železničný portál
Registrovať sa

Tragický vlaňajší prvý apríl si v Spišskej Novej Vsi pripomenuli pietnou spomienkou

Čierna kronika 31.3.2011 22:00 administrator Zobrazené: 4054

Presne pred rokom, 1. apríla 2010, sa stala v žst. Spišská Nová Ves tragická dopravná nehoda, pri ktorej prišli o život traja ľudia na stanovišti rušňa 131.052/051 a v osobnom vlaku sa zranilo približne 30 cestujúcich (z toho 7 ťažko). Elektrický rušeň vtedy narazil do osobného vlaku 7809 (Poprad-Tatry – Košice), ktorý stál v stanici na tretej koľaji. Pokojné poludnie v metropole Spiša sa tak v priebehu niekoľkých sekúnd zmenilo na jeden z najtragickejších dní v histórií železničnej dopravy na Slovensku. Doplnené o odkaz na spomienkové video.

V srdciach príbuzných, priateľov či kolegov tak navždy ostali tri prázdne miesta za obeťami tohto nešťastia. Dnes, rok po tejto udalosti, sa v Spišskej Novej Vsi uskutočnil spomienkový akt za zosnulými, kde si mohli pamiatku obetí uctiť nielen príbuzní či známi, ale aj širšia verejnosť. Spomienka na zosnulých sa uskutočnila v prítomnosti smútiacich príbuzných a kolegov, ktorí na mieste tragickej nehody položili vence a zapálili sviečky za sprievodu húkania „dvojičiek“.

V úrovni miesta tragédie sa nachádzali sviečky už pred samotným spomienkovým aktom.

Presne ako pred rokom vchádza na 3. koľaj Os 7809 s dvomi rušňami radu 163.

Silný náraz vlani spôsobil odtrhnutie rušňov od súpravy osobného vlaku.

Situáciu dokumentovala aj redakcia Tv JOJ resp. Tv Reduta.

Krátky príhovor predniesol prednosta depa.

1.4.2010

Havarovaný stroj bol po nehode prevezený do areálu vrútockej ŽOS-ky, kde bol na očiach cestujúcej verejnosti takmer rok. Akoby symbolicky sa v týchto dňoch z tohto miesta vytratil. Rušeň sa pravdepodobne nachádza v jednej z hál vrútockej opravovne. Aká bude jeho budúcnosť? Povráva sa o kompletnej rekonštrukcii na striedavý systém. Či sú tieto tvrdenia pravdivé ukáže nasledujúce obdobie.

Vyšetrovanie tohto nešťastia sa ani po roku nepodarilo uzavrieť. Počas tohto obdobia padlo obvinenie na výpravcu, ktorý mal podľa slovenských médií v osudný deň umožniť skúšobnú jazdu dvojičky v priestore stanice. V prípade dokázania jeho viny si môže odsedieť až 10 rokov.

Ostáva len veriť, že železnica, dopravný systém budovaný s cieľom ľudí spájať, nebude osudy rozdeľovať tak, ako sa to stalo pred rokom na Spiši. Životy troch zosnulých už nevrátime späť, vyslovme však prianie, aby bolo tragických udalostí na železnici minimum.

Spomienkové video(po kliknutí sem)


Re
dakcia portálu Railpage.net zapaľuje v tento deň sviečku za obete tohto nešťastia.

Pridajte sa do diskusie!

Žiadny komentár k: Tragický vlaňajší prvý apríl si v Spišskej Novej Vsi pripomenuli pietnou spomienkou

MATES_362 zo dňa 1.4.2011 12:48

Úprimnú sústrasť pozostalým a česť pamiatke zosnulým.

Reagovať

Juraj Streber zo dňa 1.4.2011 12:49

pekná spomienka na smutnú udalosť. nech všetci ktorých životy zbytočne vyhasli pri tejto nehode odpočívajú v pokoji…

Reagovať

Martin Betak zo dňa 1.4.2011 13:45

Je maximálne zbabelé z tejto udalosti viniť výpravcu.

Reagovať

Garin zo dňa 1.4.2011 14:38

Pokoj dušiam zosnulých pri tejto nehode.

Reagovať

Lubino zo dňa 2.4.2011 2:23

česť pamiatke

Reagovať

balky zo dňa 6.4.2011 12:33

Je zaujimave, ze kym vo vacsine pripadov sa vina hodi na mrtvych, v tomto pripade to tak nie je a paradoxne obvineny je ten, o ktoreho vine sa da velmi pochybovat. Je zjavne, ze zlyhala komunikacia medzi muzmi z dvojicky a obsluhou v DK. Je predsa normalne, ze sa posun stavia na obsadenu kolaj..Namietanie, ze sa jednalo predsa o skusobnu jazdu neobstoji, ved v konecnom dosledku sa riadili posunovacimi navestidlami..a maximalnu rychlost pri posune (nazvime ju skuska) neprekrocil vypravca, ale nebohy rusnovodic.

Reagovať

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Zadajte správnu hodnotu *