Váš železničný portál
Registrovať sa

Tragická zrážka podbíjačky s osobným vozidlom v Hornom Hričove

Železničné nehody 26.6.2009 14:10 administrator Zobrazené: 2901

  V piatok, 26.6.2009 okolo 8.30 h, došlo na priecestí pri zastávke Horný Hričov k stretu podbíjačky s osobným automobilom. Po zrážke stroj tlačil auto pred sebou ešte asi 150 metrov. Trať zostala po nehode v oboch smeroch neprejazdná. O nehode railpage dopoludnia aktuálne informovala už vo fóre. Zopár záberov z tohto nešťastia, ktoré prinášame v krátkej fotoreportáži, zachytáva časť diania po tejto nehodovej udalosti.


Situácia v žst. Dolný Hričov po 10. hodine:


Cetujúci rýchlika 601 Ružín prestupujú na náhradnú autobusovú dopravu zatiaľ čo rušeň 362.008 obieha súpravu,
ktorá mala podľa prvých úvah pokračovať späť do Bratislavy ako IC 402 Šariš.


Eso 362.008 počas prvého obiehania súpravy.

Riešenie vzniknutej situácie sa neskôr zmenilo. Keď sa podarilo sprejazdniť 1. traťovú koľaj v Hornom Hričove, (okolo 10.20 h) pasažierov rýchlika 601 Ružín poslali späť do súpravy, eso 362.008 po druhý raz obehlo súpravu a zapriahli ho opäť smerom na Košice. Na snímke je časť dezorientovaných cestujúcich z IC 402, ktorých priviezol autobus.

Nakoniec sa cestujúci z IC 402 dočkali vlaku, do ktorého už po druhý raz nastúpili. Vlak IC 402 teda pokračoval ďalej do Bratislavy vedený rušňom 350.012 ZSSK. Na snímke je vidieť aj motorový vozeň 813.004, ktorý sa viezol ddo umyvárne do Žiliny na osobnom vlaku 3753 kvôli účasti na oslavách storočnice TREŽ. Bohužiaľ motoráčik sa nakoniec do Žiliny nedostal a vrátil sa späť. Vpravo vyčkáva vyše dvoch hodín zmeškaný R 601.


363.107 uháňa so zmeškaným R 602 do Bratislavy…


… zatiaľ čo zmeškaný R 603 Čingov s rušňom 363.139 vyčakáva pred vchodovým návestidlom do žst. Dolný Hričov,
kým R 601 Ružín neuvoľní 1. staničnú koľaj.


Situácia v zastávke Horný Hričov o 11.30 h:


Rušeň 162.002 so 120 minút zmeškaným osobným vlakom 3753 odchádza zo zastávky Horný Hričov.
Vpravo hore je vidieť na 2. traťovej koľaji zdemolovaný automobil.


Pohľad na miesto nehody.

Pri nehode vyhasol jeden ľudský život (42 ročný muž), jeho 17 ročný syn bojuje po ťažkom zranení o život v nemocnici.

Nehoda tiež spôsobila nasledovné meškania vlakov, z ktorých vyberáme:R 601 – na odchode z Dolného Hričova 152 minút, R 602 – 95 minút, R 603 – 38 minút, IC 402 – 147 minút, IC 405 – 6 minút.

Foto:
Miloš Chomjak, nick 362.005
Podrobnejšie informácie, fotografie a video z miesta nehody nájdete TU!

Pridajte sa do diskusie!

Žiadny komentár k: Tragická zrážka podbíjačky s osobným vozidlom v Hornom Hričove

Liptacik85 zo dňa 26.6.2009 16:57

Je smutné, že sa stále opakujú takéto nehody…. Ľudia sú hlúpi, uponáhľaní, nemyslia na následky svojich činov….. Kašlú na dopravné predpisy, či značky a potom to takto vyzerá…. : no no no: Koľko ľudských životov ešte musí skončiť, aby sa vodiči (ale aj chodci, či cyklisti) nad sebou KONEČNE zamysleli ???? :bom:

Reagovať

Bastard372 zo dňa 26.6.2009 17:15

to je tazke ked ludska hlupost je nadovsetko 😕 a ked sa este nejaky co ma aspon trochu toho rozumu ozve az to neroby tak mu ukaze 😛 a povie az sa stara o seba :pipi:

Reagovať

abeljozef zo dňa 28.6.2009 0:35

Dlho som premýšľal nad tým či sa do tejto diskusie zapojiť. Ale tie názory o nekonečnej ľudskej blbosti ktoré tu píšu niektorý „dokonalý a neomylný ktorý sú vždy „Generáli ale po bitke“ ma presvedčili uviesť pohľad aj z opačnej strany nakoľko buď nejazdia alebo trpia komplexom „dokonalého génia“

V prvom rade nepopieram že medzi vodičmi aut sú arogantné hovädá ktoré si nezaslúžia mať právo sadnúť za volant. Žiaľ aj taký sú a tých sa tu rozhodne nehodlám zastávať. Chcem len namiesto toho aby som automaticky niekoho odcudzoval a nadával mu do blbcov sa pozrel na reálnu stránku týchto tragických stretov.

Môj otec je bývalý rušňovodič ktorý má za sebou 25 ročnú kariéru a skúsenosti. Pri rôznych témach (narp. O veku odchodu do dôchodku) som sa s ním dostal do zaujímavého názorového rozporu o náročnosti rušnovodičského povolania ktoré oprávnene presadzoval ako psychicky namáhavé čo som mu aj musel dať za pravdu. Na druhu stranu som mu to dal do priameho porovnania z vodičom z povolania a začal porovnávať. Rušňovodič má oproti vodičovi auta v mnohých aspektoch jednoduchšiu prácu lebo:

Má na mašine zabezpečovacie zariadenie v rátane kontroly bdelosti a keby túto bdelosť stratil dôjde k zastaveniu vlaku. Samozrejme aj tu sa dá polemizovať nad možnosťou zlyhania systému (napr. podvedome stláčanie živáka v polospánku) ale má nad sebou zabezpečovacie zariadenie ktoré v prípade jeho pochybenia vie zakročiť. Takisto koľaje ho pevne vedú čo sa nedá povedať o dlhej ceste na diaľnici. Tomuto faktu nasvedčujú aj časy koľko môže viesť vodič nákladné vozidlo (max. 8 hodín a potom musí mať odpočinok) a koľko môže byť v službe rušňovodič (12 hodín a dá sa za splnenia predpisových podmienok natiahnuť na 15 hodín).

Prečo to sem píšem ?

Práve preto lebo ľudský faktor je omylný faktor. Dokazuje to aj fakt že aj poctivý a slušný vodič ktorý má odjazdené státisíce až milióny kilometrov bez nehody a teda „čistý štít“ môže z ničoho nič mať fatálnu nehodu kde môžu zomierať nevinný ľudia. Takisto aj veľa železničiarov ktorý pochybili a mali nejakú nehodu po dlhodobej „čistej“ bez nehodovej pôsobnosti len raz zlyhali a následky boli tragické. Istý hodne uznávaný človek z oblasti železníc komentoval systém zabezpečenia vlakovej dopravy v Nemecku (ktorý je viac premyslený ako u nás) krásnymi a výstižnými slovami „Nemec ctí človeka ako najvyšší článok riadenia ale zároveň sa na neho pozerá ako na najnespoľahlivejší článok riadenia“. A preto sa zavádzajú zabezpečovacie systémy na železniciach aby tieto systémy eliminovali omylnosť ľudského faktora. A to je práve tá výhoda tichej ochrannej ruky ktorú majú nad sebou železničiari a ktorá ich často krát zachráni od chybného kroku ktorý by mohol mať za následok závažnú nehodu z ťažkými následkami. Žiaľ takúto ochrannú ruku zabezpečovacieho zariadenia v podstate šoféri aut nemajú, resp len vo veľmi obmedzenej miere.

V praxi úsek kde sa stala uvedená nehoda sa nachádza na trati vybavenej autoblokom a teda zabezpečovacie zariadenie nedovolí aby bola dovolená jazda vlaku v oddiely kde nie je riadne zabezpečené priecestie. V minulosti bolo hlavne pri starých mechanických závorách viacero nehôd ktoré boli zapríčinené chybou závorára (prípadne hradlára alebo signalistu) ktorý ako ľudský faktor zlyhal v riadení dopravy a nespustil závory kedy mal (podotýkam aká intenzívna automobilová doprava bola v tedy a aká je dnes). Tiež v tej dobe nad sebou nemal žiadne koľajové obvody, počítače osí a iné moderné technické vymoženosti ktoré majú na mnohých tratiach k dispozícii dnes.

Úprimne a na rovinu ktorému rušňovodičovi sa nestalo že prehliadol predzvesť a radšej sa s opatrnosťou blížil k hlavnému návestidlu lebo nevedel či tam náhodou nebude na stoj. A stali sa aj prípady že to neubrzdili a prešli návestidlo s návesťou stoj. A možno mali šťastie že stanica nemala koľajové obvody a ticho si cúvol a na nič sa neprišlo. A takýchto teórií sa dá popísať ………… V lepšom prípade ak má k dispozícii návestný opakovač tak mu to povie ten. Ale šofér žiadny návestný opakovač nemá.

A ako sa môže aj poctivému šoférovi stať že prehliadne blikajúce svetlá na priecestí ? Napríklad aj tak isto ako sa stalo istému rušňovodičovi v Čechách ktorý sa rozbehol oproti návestidlu s návesťou 40 a voľno a vletel tam stovkou a skončil aj s peršingom prekotený v jarku mimo koľají lebo na za tým prekliatym návestidlom mu svietilo slnko a zle na ňho videl.

Keď to v závere zhrniem sú fakty nasledovné:

– je fakt že drvivú väčšinu nehôd na železničnom priecestí zavinia vodiči.
– je fakt že aj to že sú arogantný vodiči ktorý svojou bezohľadnou jazdou si o takúto nehodu priam koledujú ale to zas nie sú všetci.
– je fakt aj to že keby neboli na mnohých železničných tratiach zabezpečovacie zariadenia ktoré chránia železničiarov pred ich vlastným pochybením bolo by viac nehôd ktoré by boli zavinené nimi

Ako taký ukážkový príklad fatálneho zlyhania výpravcu ktoré spôsobil svojím vlastným pocitom neomylnosti a dokonalosti je nechvalne známa nehoda v Moravičanoch kde poštový vlak vo veľkej rýchlosti narazil v obsadenom oddiele do konca nákladného vlaku a na mieste zomrel rušňovodič poštového vlaku. Aké faktory viedli k tejto nehode ?
– konala sa výluka zabezpečovacieho zariadenia a riadenie dopravy bolo len na pleciach výpravcov (čiže nebolo tam v prevádzke zabezpečovacie zariadenie ktoré by zabránilo výpravcovi vpustiť vlak do obsadeného oddielu)
– Výpravca zrejme vďaka jeho pocitu o jeho vlastnej neomylnosti hrubo porušoval predpisy ktoré nariaďujú postup pri ponuke a prijímaní vlakov (v dopravnom denníku mal napísané odhlášky za vlakmi ktoré ešte ani neprijal) a dovolil jazdu poštového vlaku do obsadeného oddielu o ktorom si asi v pamäti myslel že je asi voľný a ako sa zistilo z odhláškami ktoré sú potvrdením o uvoľnení oddielu (nehovoriac o tom že vlak mal najskôr ponúknuť čo mohol spraviť až po obdržaní odhlášky a až keby bola ponuka prijatá ho mohol vypraviť).

Tento „zodpovedný výpravca“ robil na dráhach dlhé roky a práve zabezpečovacie zariadenie ho z najväčšou pravdepodobnosťou chránilo pred takouto nehodou a až jeho výluka dala „zodpovednému“ výpravcovi možnosť sa „realizovať“ a spôsobiť to čo sa stalo.

Na záver by som napísal toto:

– ja netrpím komplexom dokonalosti a vlastnej neomylnosti a preto nebudem nikomu bezdôvodne nadávať do blbcov pokiaľ si nebudem istý že aj ten vinník nie je arogantný blbec ktorý svojou arogantnou jazdou si o takúto nehodu koledoval.
– Smažím sa jazdiť s autom zodpovedne a dúfam že ja takto nezlyhám.

Tak a teraz ma môžete ukameňovať.

Ešte raz na záver, nechcem sa zastávať arogantných vodičov ale je fakt že železničiari majú často krát nad sebou niečo čo ich chráni pred ich vlastným pochybením. Vodiči aut ktorý sú žiaľ tiež len ľudia môžu pochybyť a oni nad sebou už takúto ochrannú ruku v podstate nemajú.

Reagovať

Peter Vlcek zo dňa 28.6.2009 7:08

abeljozef
Plne súhlasím …
Ešte ako vidno na poslednej Milošovej foto, 100%tnému výhľadu na trať bránia aj dva domčeky z oboch strán, cesta a priecestie vedie medzi nimi … slnko v tom čase bolo taktiež presne oproti vodičovi, nepríjemne presvitajúce pomedzi stromy. Je veľmi ťažko polemizovať o hlúposti šoféra, nevieme aký bol šofér a čo mal odjazdené. Takisto nevieme, čo ho viedlo vojsť na priecestie, ak videl blikať červenú. Je to aj zbytočné, život mu to nevráti, treba len dúfať, že to prežije aspoň jeho syn …

Reagovať

eminem zo dňa 28.6.2009 10:53

ja sa pýtam kto s týchto troch povolaní má stresovejšiu prácu?????

1, vodič – pochybí=cca.4-mŕtvy
2, rušnovodič-pochybí=cca.40-mŕtvych
3, operátor v VSŽ-pochybí=400-mŕtvych
4, operátor v Černobile-pochybil= šeci mŕtvy

a z toho mi vyplýva že podla možného narobenia „bordelu“ vyplýva aj zložitost zabezpečovacieho systému

ale som rád že tu dokážeme diskutovat slušne a rozumne

Reagovať

abeljozef zo dňa 28.6.2009 14:41

Vieš Eminem tie čísla bývajú rôzne. Taký príklad Studénka 7 mŕtvych z radov cestujúcich, Polomka 12 mŕtvych z radov cestujúcich ak si správne pamätám. Takže si myslím že sa to takto jednoduho zatabuľkovať nedá.

Išlo mi hlavne o to že niekto súdi niekoho koho vôbec nepozná a pritom nikde nie je napísané že na druhý deň sa podobný prúser nemôže stať aj jemu (samozrejme že mu to rozhodne neprajem). To je ako balada o rušnovodičovi ktorý do vtedy hovoril že len blbec dokáže prebehnúť zastávku (nezastaviť) kým sa tento prúser nestal aj jemu. :byebye:

Reagovať

362.005 zo dňa 28.6.2009 19:45

Ja sa len do diskusie pripojím jedným citátom nememovaného pána rušňovodiča RD Košice:
„V cestej premávke červená farba nič neznamená.“

Reagovať

abeljozef zo dňa 28.6.2009 20:48

Hmm, to nebolo moc objektivne 😆 :byebye:

Reagovať

JCM zo dňa 30.6.2009 16:07

Len jedna vec.. Ak idem vlakom, mam na VZ nastavenu max 100 a mam niekde POTR alebo pomalu jazdu vplyvom nevyhovujuceho obluka tak mi je to VZ na nic.. Ked zaspim tak cestujucim ostava sa modlit.. Tak isto ako musi brzdit sofer autobusu a nespoliehat sa nato ze to autobus spravi sam tak to iste musi robit aj rusnovodic, pretoze ani vlak to nespravi sam…

Reagovať

abeljozef zo dňa 1.7.2009 13:12

To je pravda ale ty mas kolaje ktore ta stale pevne vedu a ked ta premoze mikrospanok tak budes mat NZ1 (aj ked si uvedomujem ze sa moze stat ze ho clovek bude mackat aj v polospanku). Ten sofer tam nema nic. Takisto na autobloku keby si mal ist do boku alebo proti stoju tak ta VZ zastavi ak nebudes reagovat.

Ide mi hlavne o to ze nikto neni dokonaly neomylny. A na tej streke mas aspon nieco co ta aspon ciastocne chrani. Na masine VZ v stanici zabrar (v zavyslosti na tom aky tam je) V tom aute alebo autobuse je vsetko len na tebe. :auto:

Reagovať

JCM zo dňa 1.7.2009 14:47

Zjavne Vam usla podstatna skutocnost. Pokial idem po kodovanej trati a mam volno tak nemusim stlacat VZ.. Jedine na co som obmedzeny je maximalna, mnou navolena, rychlost vlaku. Teda ak budem prechadzat cez usek s POTR alebo cez nevyhovujuci obluk tak VZ bude uplne spokojne lebo nevie ze mam ist 30 resp. v niektorych pripadoch dokonca len 10km/h. A na nasich tratiach je POTR viac nez dost..

Reagovať

abeljozef zo dňa 1.7.2009 20:13

Nie neuslo mi to. Preto som na zaciatok svojo prispevku napisal ze „to je pravda“. Toto je problem ktory nas zabezpecovaci system nema poisteny ale vela inych poistenych je. Na ceste vsak takto zaistene neni nic. Na ceste neni ziadne kodovanie ktore by zastavilo auto pred priecestim, tiez tam nie su kolaje a vyletet z cesty je o mnoho jednoduchsie ako vyletiet z kolaji. Taktiez mikrospanok co je problem pri dlhych monotonnych jazdach pri cestnej aj vlakovej doprave je teoreticky VZ kom kontrolou bdelosti zaisteny, pri aute nie. :auto:

Inac povedane pri vlaku sa musia stretnut min. 2 faktory
1. prehliadnutie navesti napr. koly mikrospanku
2. k bodu 1 musi dojst zrovna v tomto useku.

Pri aute sa takyto prusvih moze stat uplne kdekolvek tzn. rizikovy faktor podobneho problemu je vacsi.

p.s. 131 007 je „osobna turnusova“ ? btw

Reagovať

JCM zo dňa 2.7.2009 9:27

Nieco zabezpecene je ale nieco nie… Kazdopadne, tvrdenie, ze soferovat nieco, co ide po kolajniciach je menej narocne je velmi odvazne tvrdenie. Ja netvrdim ze sofer autobusu to ma lahsie alebo tazsie ale urcite to nema lahsie ani rusnovodic.. Ma viac zabezpecovacich systemov ale aj vezie vacsie mnozstvo ludi a ma podstatne vacsiu zodpovednost…

P.S. Nepochopil som otazku ohladom 131 007. 131 007/008 nie je v ziadnom turnuse ako vsetky 131tky.

Reagovať

abeljozef zo dňa 2.7.2009 18:39

Aha to som nevedel ze nie su zaturnusovane, myslel som ze 131 007 je masina s nejakym osobnym vstahom – pridelena.

Zo skusenosti mi ta soferina pripada narocnejsia hlavne na sustredenie. Ale to je len moj osobny nazor.

Kazdopadne ked sa vratim na zaciatok hlavne mi trocha vadilo ako lahko niekto dokaze niekoho sudit ked ho ani nepozna a nepozna presne okonosti.

Je fakt ze rusnovodic ma za sebou vacsie hodnoty (ci uz zivoty alebo material) ale v principe si myslim ze sa jedna aj druha profesia (az na zopar vinimiek) snazi jazdit tak aby to bolo bez nehody.

Ked sa na to pozrem aj z dalsieho pohladu – oddiely na masine je (resp malo by byt) iste ze 1 oddiel je pre jeden vlak. Na ceste ked su tie auta jedno za druhym je to o mnoho vacsi stres neustale sledovat toho v predu ci nahodou neskoci na brzdu. Ked je prazdna casta aj ta jazda je pohodovejsia. V podstate jazda po ceste sa castokrat = neustalej jazde podla rozhladu. Jediny rozdiel je mensia vaha a kratsia zabrzdna vzdialenost. Ale toho v predu treba sledovat non stop.

Jasne ze aj z masiny treba neustale sledovat trat ale je to ine ako sa pred niekym neustale drzat a snazit sa drzat bezpecny odstup.

Reagovať

JCM zo dňa 2.7.2009 19:13

Cez vikendy sa nabeham na dodavke az az.. Ale ci je to vacsi stres… To zalezi od okolnosti.. Niekedy je jazda autom pohodova a niekedy nie.. To iste plati pri vlakoch :pc:
Co sa tyka nehody, neviem, nemam sajnu co sa tam stalo. Ale ako tu niekto napisal, tak pre cestnu premavku cervena neznamena nic.. Ked cez niektore priecestia prebiehaju auta na poslednu chvilu tak az krv tuhne v zilach.. A to pre par blbych sekund.. :good:

Reagovať

abeljozef zo dňa 2.7.2009 21:51

To je pravda ze medzi sofermi sa najdu pekny blbci, ale rozhodne to neni vacsina a tiez neplati ze vsetci chodia na cervenu. To je podla mna prehnane.

A preto sa cudujem ze hned niekto vehemnetne osudzuje a pritom nikto neni 100% a neda sa vylucit ze aj on nebude mat nehodu.

Ja sa na to pozaram tak ze ak viem ze si ten clovek o to koledoval napr. svojou arogantnou jazdou tak je to ine ako ked niekto sa snazi jazdit poctivo a koly jednemu omylu ma na krku prusvih.

Na druhu stranu aj chodci a cyklisti tiez radi podliezaju rampy.

Reagovať

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Zadajte správnu hodnotu *