Váš železničný portál
Registrovať sa

Téma: Patria k vlakom graffiti?

Slovensko 7.3.2007 14:30 Michal Smalo Zobrazené: 2328

 Graffiti sú vraj problémom celej spoločnosti. Keď sa povie „graffiti“, nenapadnú vás hneď posprejované vlakové súpravy, počmárané sedačky, sprejmi smrdiace toalety? Prečo vlaky lákajú wrajterov a čo sa dá proti tomu robiť? V nasledujúcom článku Vám priblížime o čo vlastne ide, ukážeme známe slovenské vlakové graffiti a prinesieme vyjadrenia oboch strán. Ľudí, ktorým sa graffiti na vlakoch nepáčia, ako aj ľudí, pre ktorých je to umenie. Na začiatok by sme si snáď mohli vysvetliť pár základných pojmov, pretože ani graffiti nie sú všetky rovnaké a rozlišujeme ich na pár základných skupín.

Moderné graffiti je stále o slovách a o písaní slov, preto sa volajú writeri. V graffiti nie je podstatná farebnosť, ale krása tvarov, kompozičná vyváženosť, skôr jednoduchosť ako zbytočná komplikovanosť, zdrvujúca priama dynamika a svojský originálny štýl. Wrajty rozdeľujeme na niekoľko základných skupín, hlavnú sú tri a to bomb, piece a tag.

Bomb zahŕňa všetko, čo sa sprejuje za krátky čas, niektorí tvrdia, že do piatich minút. O umení pri tomto type wrajtov zrejme príliš reč byť nemôže, na bežného okoloidúceho to môže pôsobiť ako obyčajná „čmáranica“. Železničného fanúšika určite nahnevali takéto výtvory na Peršingoch 163.055 alebo 163.052, ktoré nosia tieto „umelecké diela“ na svojich čelách.

Piece sú veľké, viacfarebné maľby najmä na legálnych miestach. Piece sa dá označiť za najkrajšie graffiti. Čo sa týka železnice, často ich možno nájsť najmä na vozňoch. Tie sú odstavené cez noc na ľahko prístupných a nestrážených miestach, kde majú writeri dosť času na spáchanie niečoho takéhoto. Doslova „preslávené“ nositeľky toho typu graffiti sú snáď hociktoré staršie české motorové jednotky.

Tag, v preklade znamená „značka“. Každý si vymyslí podpis, ktorého základom sú rôzne poprepletané písmená, takže väčšinou je tag na prvý pohľad nečitateľný. Napísať fixkou alebo nastriekať sprejom tag je jednoduché a rýchle. Dá sa povedať že tagy sú vo vlakoch veľmi časté ako zvnútra, tak aj na vonkajšej časti vozňov.

Vlaky sú typickým miestom pre graffiti. Prečo je tomu tak, sa možno ani netreba veľmi zamýšľať, „výtvory na vozňoch putujú po celom Slovensku a tak sa na naše dielka pozerá mnoho ľudí aj iných wrajterov“, vysvetľuje wrajterka, dodáva, že „v depách je odstavených množstvo súprav, ktoré nikto nestráži a preto sa tam dobre pracuje, aj učí“. A prečo nie napríklad autobusy, alebo kamióny, veď tie tiež cestujú po svete a vidí ich množstvo ľudí? „Partia kamošov začala so stenami a vlakmi, a tak ma ani nikdy nenapadlo robiť wrajty na kamióny, ešte som to ani nevidela.“

„Tí, čo neuznávajú graffiti, tých si nevšímam, pre mňa je to životný štýl, je krásny a nehanbím sa za to v žiadnom prípade.“ Po otázke smerujúcej na príslušníkov železničnej polície, ktorí by mali zabraňovať takýmto „wrajterským záťahom“ dodáva, že „robia si svoju prácu, ale keď nás chcú nájsť, mali by použiť aj to, čo nosia na krku.“
Dosť ma prekvapilo, že názory cestujúcej verejnosti sa na túto problematiku dosť rôznia. Starší ľudia toto „umenie“ kruto odsudzujú, no mladšia generácia sa stavia k niektorým výtvorom dokonca pozitívne.


Pri tvorbe niečoho takého, ako sú graffiti si treba uvedomiť, že svojou je možné (a dosť obvyklé) poškodiť cudzí majetok. Ak Vás prichytí hliadka Železničnej polície, môžete dostať mastnú pokutu, alebo skončiť ešte horšie. Kvôli tomuto článku sme písali aj pár otázok hovorcovi Železničnej polície, pánovi Búranskému, no ten do dnešného dňa neodpovedal, čo je trošku škoda, keďže by sa hodilo aj stanovisko tejto inštitúcie.
Pre železničných fanúšikov je možno škoda, že sa k riešeniu graffiti na Slovensku nepristupuje tak, ako v iných, vyspelejších krajinách, kde súprava s wrajtami ide okamžite na vyčistenie a nevýjde do prevádzky, kým nie sú výtvory z nej zmyté. Tresty pre ľudí, ktorí svojím „koníčkom“ poškodzujú majetky dopravných spoločností zrejme stále nie sú dosť motivujúce na to, aby s tým prestali. Kto vie, ako by sa pekný piece vynímal na aute ich rodičov…

V prípade, že k tomuto článku poskytne stanovisko Železničná polícia, prostredníctvom otázok, ktoré sme im poslali na mail, článok budeme aktualizovať.

Použité fotografie: Peter, Mernoše, Brejlovec98

Redakcia Railpage.net sa nemusí stotožňovať s názormi vyslovenými v tomto článku. Zároveň upozorňujeme, že maľovanie graffitov na vlaky je klasifikované ako ničenie cudzej veci, čo je v Slovenskej republike hodnotené ako priestupok alebo trestný čin.

Pridajte sa do diskusie!

Žiadny komentár k: Téma: Patria k vlakom graffiti?

zsbeer zo dňa 7.3.2007 16:24

Keby sa legalizovalo maľovať na železničné vozidlá, tak by to podľa mňa bolo pre grafitárov nezaujímavé. Lebo teraz niektorý ludia sa riadia toho, že čo je zakázané, tak to robím.

mám pocit, že je z toho taký začarovaný kruh

…- Čistý vozeň – Pokreslený vozeň – Očistený vozeň – čistý vozeň -…

Reagovať

Martin Betak zo dňa 7.3.2007 18:22

😀 no stále lepšie pografitované (žsr) nátery ako grafity majstra Blonského ala ZSSK New trap design… 😡

Reagovať

242 zo dňa 7.3.2007 20:42

Pre mna su graffitaci dusevne vychilene individua ktore nutne potrebuju pomoc psychiatra… 😀
A tiez by som uvital keby ZSSK zacala trocha lepsie bojovat… alebo aspon keby odmenovala zamestnancov ktory vo svojom volne odstranuju tieto „carbanice“ len aby ich turnusova masinka(osemstodvanastka) bola „pekna“ alebo aspon v stanovenom natere…

Reagovať

mino.v zo dňa 7.3.2007 21:58

Podla mna si ty ludia maju carbat doma po stene, a nie nicit cudzi majetok. Mali by byt za to pokuty + verejnoprospesne prace. Ako niektore graffiti su pekne a k tomu nastriekane na vhodnych miestach, ale na vlakoch to vypada nie najkrajsie. Vie na rozculit ked cestujem vlakom a cez okno je prt vidno vdaka tymto vytvorom. Jako nech to rodicom nastriekaju na okno ich auta tak druheho dna nedoziju.

Reagovať

TTFun zo dňa 8.3.2007 6:42

Cmaranie po vlakoch je chore a nech si hovori kto chce co chce. Obtazuje to cestujucich, v drvivej vacsine pripadov to nema nic spolocne s umenim a je to len obycajna cmaranica. A aky dopad to ma pre fotografov zeleznice to hadam ani nemusim hovorit. Writeri cmarajuci po vlakoch su dusevne chory!!! Ved maju legalne steny kde sa mozu realizovat. A vacsinou na tychto stenach su grafiti aj fakt pekne. Neda sa to porovnat s cmaranicami na vlakoch.

Reagovať

Petery zo dňa 8.3.2007 14:09

Podľa mňa by mala ZSSK pre týchto umelcov vybrať nejaké vozne, ktoré práve nevyzerajú najkrajšie (Bh, Bt, B) a zveriť im, nech sa môžu realizovať. Koniec koncov, určite by vyzerali krajšie, niektoré grafity – Piece, sú veľmi pekné.
Rozhodne ale nesúhlasím s Tag-mi vnútri vozňov.

Reagovať

sallynko zo dňa 8.3.2007 14:49

Grafity nepatria na zeleznicu. Ked chcu nech si sprejuju doma na steny. To im maminky asi nedovolia 😆

Reagovať

742 zo dňa 9.3.2007 14:23

Ani som tento príspevok nečítal, lebo ma už ako taký rozčúlil. Ak niekto ide obhajovať debilov, ktorí poškodzujú cudzí majetok, tak je tiež debil. Nech si na svojom pozemku postaví stenu a nech si tam podobních pakov pozve a nech maľujú do zblbnutia. Ďa leko od toho nemajú. Pokiaľ niekto poškodzuje cudzie, tak sa to možno niekomu páči, ale chcel by som vidieť, či by sa mu páčilo postriekané (umelecky) vlastné nové auto. Každému by mali polámať ruky. Ak som niekoho urazil, tak je to jeho problém a mne je to jedno. 😡 😡

Reagovať

Michal Smalo zo dňa 9.3.2007 15:05

742: Tak si si ho mal prečítať, pretože kritizovať neprečítanú vec, to môže tiež len debil. V článku som ani v jednej vete neobhajoval wrajterov.

Reagovať

742 zo dňa 9.3.2007 17:25

Citujem:
Starší ľudia toto „umenie“ kruto odsudzujú, no mladšia generácia sa stavia k niektorým výtvorom dokonca pozitívne.
Ja nepíšem o TEBE ale o …. ktorých spomínaš. Ak si to špatne pochopil, tak sorry

Reagovať

karminek zo dňa 10.3.2007 14:28

Ať si myslí kdo chce co chce,ale grafitáci ničí svým počínáním majetek který patří druhým.Nevím jak by asi reagovali na to kdyby jim ničili ten jejich.

Reagovať

rusnovodic zo dňa 14.3.2007 14:39

osobne by som im polamal ruky! Nech si kreslia grafity doma na steny a nie po zeleznicnych vozidlách… vid 163 055 tato masina je mi srdcu blizka a boli ma to ak vidim takuto skazu

Reagovať

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Zadajte správnu hodnotu *