Váš železničný portál
Registrovať sa

Technicko – bezpečnostná skúška ležadlových vozňov

Prevádzka 12.3.2007 18:30 Andrej Ivanič Zobrazené: 1799

 Technicko-bezpečnostné skúšky dráhových vozidiel v traťovom úseku Senec – Sládkovičovo sú pomerne častým javom. Vidieť však celú vlakovú súpravu na takejto skúške nie je obvyklým javom.Včera, v nedeľu 11. marca sa uskutočnila jedna takáto skúška, z ktorej Vám prinášame reportáž.

DOPLNENÉ!

Počasie pripomínalo krásny začiatok jari, na južnom Slovensku panovalo nádherné bezoblačné počasie s výbornou viditeľnosťou a práve v tento krásny deň mala Spoločnosť Wagon Service Travel naplánovanú technicko-bezpečnostnú skúšku pre svojich 10 vozňov radu Bcmh. Skúška bola potrebná kvôli overeniu maximálneho brzdného výkonu, podľa novelizovanej vyhlášky UIC 544.

Samotná skúška sa začala ešte v železničnej stanici Bratislava Nové Mesto, kde skontroloval technický stav pristavenej súpravy a vykonala sa stacionárna skuška, pozostávajúca z funkčnej skúšky brzdy, funkčnosti protišmykového regulátora atď.

Bratislavské rušňové depo na tento účel zapožičalo svoju gorilu 350.004 Hugo, ktorá Rv vlakom prišla v nedeľu ráno pre spomenutú súpravu do Bratislavy Nového Mesta.

Krátko po 8.00 hod pod číslami Sv 1.n 9777, 1. násled R 831 táto súprava opustila Bratislavu a premiestnila sa do Senca.

Naša malá skupinka železničných fotografov sa medzičasom vlakom Os 4210, ktorý ťahala prinecezná 263.003 premiestnila na zastávku Reca a odtiaľ so všetkou opatrnosťou sa po trati presunula asi 3 kilometre naspäť, smerom k zastávke Pusté Uľany, kde sme húževnato hľadali fotoflek pri trati, kde sme si túžili pofotiť a aj nakamerovať prejazd skúšobného vlaku pri rýchlosti 160 km /hod. U nás na Slovensku sa také niečo často nevidí…

Minuli sme priecestie bez závor, strážené strážnikom v km 84,850 a išli asi kilometer ďalej, pokiaľ sme nenašli uspokojivé foto miesto. Správca infraštruktúry sa však očividne nepostaral o okolie trate, pretože množstvo náletových drevín miestami navodzovalo dojem džungle, v ktorej jednoznačne kraľoval agát a trnky.

Nadišiel čas Č, krátko po 8.30 hod a z diaľky sa za mohutného trúbenia objavil rozžiarený reflektor gorilky 350.004 v čele skúšobného vlaku.

Rozbiehajúca sa 350.004 po prvom zastavení v čele skúšobného vlaku.

Na naše sklamanie však prvé funkčné skúšanie brźd sa uskutočnilo ešte pred spomenutým priecestím, pred ktorým skúšobný vlak zastavil a následne sa začal rozbiehať, pričom pri nás prechádzal rýchlosťou asi 80 km /hod

Prechádzajúca súprava skúšobného vlaku.

Čo už…neostávalo nám nič iné iba sa vrátiť späť k „priecestiu pri haciende“ /asi 500 m od priecestia sa nachádza rozostavaný komplex s vežičkami a umelým jazerom / ako som toto priecestie nazval a tam počkať na vracajúci sa skúšobný vlak smerom do Senca.

Prešiel rýchlik R 232 na čele s plecháčom, nákladný odklonový vlak smerom na Galantu s dvojicou peršingov 363.138+363.092 a nadišiel čas návratu skúšobného vlaku, ktorý sa výzorom nápadne podobá na súpravu bezmenného EC 174, avšak tento EC vlak to nebol.

Priecestie sa rozcingalo a očerveneli mu oči a už z diaľky bolo vidieť svietiaci reflektor vlakovej gorilky 350.004, ale tentokrát to trvalo dlhšie, pretože vlak na trati v úseku Pusté Uľany – Reca skúšal brzdy na trati, no cez priecestie v km 84,850 za hlasného trúbenia prechádzal plnou rýchlosťou, teda 160 km /hod.

160 km /hod ….. nádhera :)))),

Bol to skutočne nádherný pohľad …

Súprava skúšobného vlaku sa pri rýchlosti 160 km /hod rýchlo strácala z dohľadu.

Treba podotknúť, že tieto skúšky sa vykonávali po oboch smeroch iba na 1. traťovej koľaji a počas prebiehania skúšobnej jazdy sa tento vlak na trati nesmel stretnúť s iným stojacim, či idúcim HDV alebo vlakom.

Obojsmerný autoblok bol zapnutý „proti správnemu smeru“, traťový oddiel ešte nebol uvoľnený a za skúšobným vlakom svieti výstraha.

Na každej skúške jedným sa vykonal dva krát rozjazd na maximálnu rýchlosť 160 km / hod a následne sa vyskúšala funkčnosť bŕzd, s tým, že skúška sa vykonala dva krát jedným a dva krát druhým smerom.

Po príchode do Senca a obehnutí súpravy rušňom 350.004 sa po príchode Os 4212 ťahaným strojom 263.010 súprava opäť vybrala na TBS do Sládkovičova.

Za hlasného trúbenia a slušnou 160 kilometrovou rýchlosťou sme tento skúšobný vlak zastihli priamo pri „haciende“.

Skúšobný vlak pri plnej, 160 kilometrovej rýchlosti míňa vpravo „haciendu“.

My sme sa pobrali na zastávku Reca a odtiaľ s Os 2015, ktorý opäť viezla 263.003, odviezli sa domov.

Detail podvozku a popisu vozňa Bcmh spoločnosti Wagon Service Travel v Sládkovičove.

Do Sládkovičova náš vlak vchádzal odbočkou na vedľajšiu koľaj, pretože na 1. traťovej hlavnej koľaji už poslušne čakala na skúšobnom vlaku gorilka 350.004, ktorá onedlho opäť poslušne švihala do Senca.

A na záver koncovky skúšobného vlaku počas pobytu v Sládkovičove.


DOPLNENÉ!
Krátke video o skúšobnej jazde sa dá stiahnuť kliknutím sem. Vyžaduje sa prítomnosť prehrávača Windows Media Player 9.

Text: Andy, Bocco, Brejle98

Foto: Bocco

Pridajte sa do diskusie!

Žiadny komentár k: Technicko – bezpečnostná skúška ležadlových vozňov

Status1 zo dňa 13.3.2007 15:23

Videl som osobne, mal som dennu…
To video jeden tocil a druhy ho drzal, aby ho neodfuklo 😆
Tlakova vlna ucinkovala 😀

Reagovať

beginner zo dňa 18.3.2007 17:45

Vďaka za krátke video, Gorila vie spraviť riadny vietor.

Reagovať

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Zadajte správnu hodnotu *