Váš železničný portál
Registrovať sa

Technické dědictví – VAGONKA & TATRA ve světě

HistóriaReportážeTip na výlet 30.8.2019 16:08 Vojtěch Fajkus Zobrazené: 1915

V návaznosti na úspěšný první ročník projektu Technické dědictví – TATRA & VAGONKA aneb práce našich předků, chceme i letos představit široké veřejnosti výrobky spojené s naším regionem, které proslavily Českou republiku ve světě. Proto i název Technické dědictví – VAGONKA & TATRA ve světě.

Celý projekt je koncipován tak trochu cestovatelsky, bude se totiž odehrávat zároveň na třech místech: ve Vagonářském muzeu na zámku ve Studénce, na letišti Leoše Janáčka v Mošnově a v Technickém muzeu v Kopřivnici.

Místa budou propojena historickými dopravními prostředky. V rámci akce Českých drah Nostalgie budou poslední srpnový den na letiště i opačným směrem jezdit speciální historické vozy a vozové jednotky vyrobené ve Vagónce nebo v kopřivnické Tatře. Do jakých vozů mohou zájemci usednout popsal Martin Šůstal z Českých drah: „Návštěvníci se svezou tzv. ‚Hurvínkem‘, který bude jezdit na trase Studénka – Mošno – Štramberk. Na pravidelné trase Mošnov – Ostrava hlavní nádraží pojede historická pantografická jednotka EM475.1045 vyrobená ve Studénce a v prostoru vlakového terminálu bude k prohlídce připraven statický exponát M120.417 známý jako ‚Věžák‘.“ Současnou výrobu bude zastupovat na pravidelných linkách z Ostravy souprava RegioPanter. Z nádraží ve Studénce bude k přesunu do Vagonářského muzea připraven historický autobus Tatra 85 z roku 1929, případně historické automobily nebo silniční vláček.

 

Na letišti Leoše Janáčka bude expozice věnovaná letecké výrobě ve Studénce, včetně repliky letadla T 101, déle letouny Z 126 nebo C 104. V jednání je také letoun Bu 131 z Rakouska který byl nově vyroben s využitím výkresové dokumentace T 131. Budou představeny cestovatelské, nákladní i další speciální vozy Tatry Kopřivnice, pro návštěvníky bude připraven zajímavý program zaměřený na techniku a technické dovednosti i ve spolupráci s Dolními Vítkovicemi, kdy si budete moct vyzkoušet práci se soustruhem pod dozorem zkušených animátorů. Doprovodný program si také připravuje Letiště Leoše Janáčka, které bude mít různé soutěže pro děti, fotokoutek a další aktivity.

Na zámku ve Studénce bude připravena expozice cestovatelů Zikmunda a Hanzelky i s jejich Tatrou 805, usilovně pracujeme na získání repliky Tatry 87, se kterou absolvovali první cestu po Africe a Jižní Americe, dále pak budou návštěvníci mít možnost shlédnout krátký film o výrobě ve vagónce apod. K vidění budou i další veteráni značky Tatra.

V technickém muzeu v Kopřivnici bude pro návštěvníky připravena prohlídka zaměřená na cestovatelský vůz Tatra 815 GTC, který vyrazil na dobrodružnou cestu kolem světa v roce 1987.

Ti z Vás, kteří zvládnou navštívit všechny místa a vyplní speciální kartičku, budou zařazeni do slosování o velice zajímavé ceny spojené s cestováním. Více informací bude průběžně přibývat na stránkách www.technickededictvi.cz.

31.8.2019 09:00 – 18:00

Letiště Leoše Janáčka, Mošnov

Vagonářské muzeum, Studénka

Technické muzeum Tatra, Kopřivnice

 

 

Tři  „protagonisté“ zachyceni v depu a ve stanici Šumperk při dnešní přepravě do místa konání

 

 

 

 

 

Pridajte sa do diskusie!

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Zadajte správnu hodnotu *