Váš železničný portál
Registrovať sa

Tatranské Trojča dnes po rokoch oživilo vlečku do vozovne Trnávka

AktualityFotogalérieFotoreportážeHistóriaReportáže 1.3.2021 21:52 Mates Pleško Zobrazené: 4879

O mesiac by to bolo presne 12 rokov, čo naposledy prešiel vlak po vlečkovej koľaji do vozovne Dopravného podniku Bratislava na Trnávke. Dňa 4.4.2009 sa pri príležitosti 44. výročia oslobodenia Bratislavy pozrel do vozovne Trnávka parný rušeň 331.037 s historickými vozňami. Od tej doby vlečka zarastala a pustla. Novododávané trolejbusy, autobusy ani električky sa žiaľ po koľajniciach nevozia a tak využitie vlečky nemalo žiadny zmysel. To sa dnešným dňom po dvanástich rokoch zmenilo. Edit autora: objavili sa informácie o údajnom návoze koľajníc po tejto vlečke pre výstavbu petržalskej električky niekedy v období rokov 2013 až 2014. Tieto informácie sa nám zatiaľ nepodarilo potvrdiť, pre korektnosť však uvádzame, že to tak mohlo byť.

Najskôr si povedzme niečo málo o tejto železničnej vlečke. Vlečka začína na odovzdávkovom koľajisku podniku Istrochem, ktoré poznáme pod názvom Kórea. Z tohto koľajiska pokračuje smerom na stanicu Bratislava – Nové Mesto kde sa za železničným mostom ponad Vajnorskú ulicu odkláňa vľavo do bývalého priemyselného areálu v oblasti Mierovej kolónie. Celý systém vlečky mal v minulosti vcelku široké rozvetvenie. Vlečku obsluhoval podnik CHZJD (Chemické závody Juraja Dimitrova). Z celého systému je dnes zjazdná už len koľaj do teplárne Bratislava a ďalej do areálu Dopravného podniku. Do teplárne sa čas od času pozrie Kocúr Istrochemu, ktorý tam vozí chemické látky potrebné na čistenie tepelných potrubí, koľaj od teplárne do vozovne bolo potrebné vyčistiť a vysekať od náletových drevín. Za 12 rokov poriadne zarástla. O to sa postarali zástupcovia klubu VKŽ, ktorí vlečku vyčistili do stavu ktorý umožňuje prejazd vlaku.

Práve na tejto vlečke sa dnes zavŕšila trojdňová preprava historickej električky EMU 89.0003, ktorá do Bratislavy pricestovala na rekonštrukciu. Informovali sme vás v tomto reporte z prepravy.

Súprava prišla včera v poobedných hodinách do areálu depa Bratislava východné, kde prenocovala a ráno sa za pomoci Kocúra ZSCS vydala na svoje posledné kilometre na vozňoch pred zložením. Prepravy z Východného na Kóreu sa ujal Kocúr 742.363 a z odovzdávkového koľajiska na Trnávku Kocúr spoločnosti Duslo T448.0535.

Súprava troch vozňov na Kóreii pri výmene rušňov. 

Vzhľadom na to, že vlečka do teplárne je čas od času využívaná, dotlačiť súpravu sem nebol problém. Horšie to bolo v úseku medzi teplárňou a vozovňou. Trať a jej okolie síce boli ako tak vyčistené, stromy ktoré zasahovali do prechodového profilu súpravy opílené neboli a tak prišlo ku krátkemu zdržaniu v areáli teplárne. Najskôr sa uvažovalo o privolaní pracovníkov DPB, ktorí by z plošiny spílili konáre priľahlých stromov, po krátkom čase od toho bolo upustené a vlak pokračoval v jazde.

Trojča v pozadí s vysokým komínom bratislavskej teplárne

Prvé metre na úseku, kde takmer dvanásť rokov neprešiel vlak. Súprava opúšťa areál teplárne smerom k vozovni.

Vodiči áut, ktorí denne prechádzajú po tejto ceste museli byť prekvapení.

Takouto húštinou sa súprava musela predierať. Toto je stav po vyčistení trate. Stav predtým bol oveľa horší.

Pohľad na vlečku od teplárne tesne pred prejazdom súpravy.

Úsek za posledným priecestím, ktorý je v správe DPB vyzerá podstatne lepšie. Vzadu môžeme vidieť bránu do areálu.

Húštinou sa predierajúca súprava rýchlosťou chôdze prichádza k poslednému priecestiu na ulici Pri dvore a o chvíľu prekoná bránu do areálu DPB.

Súprava zdoláva posledné priecestie. Účasť fotografov bola veľká, túto príležitosť si nikto nechcel nechať újsť.

Kocúr zatlačil úspešne súpravu až do areálu vozovne. Celá akcia prebehla až na malé problémy pomerne hladko.

Po pristavení súpravy do vozovne mala prebehnúť vykládka jednotlivých článkov zo železničných vozňov. To sa však bohužiaľ pre problémy so zdvihnutím časti súpravy nepodarilo a celá akcia by mala pokračovať zajtra.

Trojča dorazilo do kúpeľov. Z nich vyjde ako znovuzrodené. Dovtedy však ešte Dunajom veľa vody pretečie.

 

 

S istotou sa dá povedať, že sa jednalo o jednu z najzaujímavejších akcií na železnici za posledné obdobie. Zdokumentovať túto prepravu prišlo niekoľko desiatok fotografov a fanúšikov železníc.

Všetkým aktérom okolo opravy prajeme čo najmenej prekážok a čo najkrajší a najlepší výsledok. Je skvelé, že sa nájdu ľudia, ktorí sú ochotní sa do takéhoto projektu pustiť.

 

Príspevok vznikol aj vďaka spolupráci autorov fotografií. Veľké vďaka patrí Andrejovi Hajdúchovi a Ninovi Belovičovi za zaslanie fotografií. Textom a fotografiami som prispel aj ja ako autor príspevku, Mates Pleško.

 

 

Pridajte sa do diskusie!

15 komentárov k: Tatranské Trojča dnes po rokoch oživilo vlečku do vozovne Trnávka

Safino zo dňa 2.3.2021 7:13

Návštevník

Na všetkých “rail” stránkach sa uvádza nepravdivý údaj o obsluhe vlečky po 12 rokoch. Uvedenú vlečku sledujem od r. 2005-06 a rád by som znova poznamenal, že sa po nej ešte v rokoch 2012-2013 vozili podvaly počas výstavby električkovej trate do Petržalky.

Inak pozdravujem spoluautorov článku a touto cestou ďakujem všetkým, ktorí sa na preprave podieľali.

Reagovať

Safino zo dňa 2.3.2021 7:16

Návštevník

Oprava, v rokoch 2013-2014.

Reagovať

Jojan zo dňa 2.3.2021 8:59

Vynikajúca reportáž!

Reagovať

dodojozef@imarknet.com zo dňa 2.3.2021 9:27

Dobrý deň páni pekne fotografie je to vynikajúce veľmi pekná reportáž.

Reagovať

Mates Pleško zo dňa 4.3.2021 11:03

Redaktor

Ďakujeme pekne 🙂

Reagovať

Dano zo dňa 2.3.2021 11:35

Super reportáž. Tieto nepoužívané vlečky majú svoje čaro. Ešte väčšmi keď sa občas používajú.

Reagovať

Mates Pleško zo dňa 4.3.2021 11:02

Redaktor

Ďakujeme.

Reagovať

tratovak zo dňa 2.3.2021 17:05

Tlieskam!

Reagovať

Mates Pleško zo dňa 4.3.2021 11:02

Redaktor

Ďakujeme 🙂

Reagovať

nexak zo dňa 2.3.2021 17:32

Safino: Lebo to kocúry odpisujú jeden od druhého. 🙂
Ale tu píšu, že posledný vlak. Ty si videl posunujúci diel. 🙂

Reagovať

Mates Pleško zo dňa 4.3.2021 11:06

Redaktor

Nejde o odpisovanie jednoho od druhého, ja som text od nikoho neodpisoval. Prvé s kým so hovoril bol miesty ,,obyvateľ´´ ktorý žije v garáži vedľa tej vlečky pred vjazdom do podniku, on sám mi povedal, že od toho parného vlaku tam žiadny iný nevidel. Snažil som sa na internete dohľadať zmienku o návoze koľajníc do DPB, avšak nikde som nič také nenašiel. Jediné relevantné tvrdenie bol komentár, že tuším v roku 2012 až 2015 tam niečo išlo. No to neni pre mňa relevantný dôkaz, že aj išlo. Nehádam sa, mohlo to tak byť a nespochybňujem nikoho tvrdenie, len ja som sa k tomu žiaľ nedopátral.

Reagovať

Safino zo dňa 2.3.2021 18:18

Návštevník

nexak: Tak v tom budeš mať hádam aj pravdu.
A posledná veverička z Mierovej kolónie možno prešla po vlečke ešte minulý rok! 😁

Reagovať

RaVo zo dňa 4.3.2021 6:52

Tu je aspon vidno,aky rozsiahly vlečkový areal bol Istrochem,vtedajši CHZJD. Mali až 11 lokomotív a pekne depo,ktoré je ktualne v ruinach.

Reagovať

Butroel zo dňa 16.3.2021 11:00

Návštevník

Ja som tam bol tiež a dokonca som tam ale tá preprava bola super!

Reagovať

Pavel zo dňa 20.3.2021 17:28

Moje železniční srdce zaplesá vždy, když vidím zachraňovat historii, místo aby končila ve šrotu. Jako návštěvník Tater jsem se těmito električkami něco najezdil. Ještě kdyby se tak podařilo zprovoznit „škodovku“ EMU 49.001.

Reagovať

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Zadajte správnu hodnotu *