Váš železničný portál
Registrovať sa

T 435.003 (720.003-3) a vozy z KOS Krnov

HistóriaReportáže 2.5.2018 15:48 Vojtěch Fajkus Zobrazené: 1488

Loko T 435.003 (720.003-3) společnosti Posázavský Pacifik – doprava s.r.o.  přepravovala dne 1.5.2018 historické vozy Ce 3 – 2618, Ci 4 – 0315 a Ce 3 – 2552 společnosti KHKD  po opravě v KOS Krnov do stanice Kněževes. Celý konvoj je zachycen ve stanici Domašov n/B při prohlídce vozidel

Vážení přátelé…
Na těchto stránkách Vás chceme informovat o existenci, činnosti a nabídce služeb Klubu historie kolejové dopravy Praha (KHKD) a obchodní společnosti HERKULES KHKD s. r. o.
KHKD byl založen v roce 1981. Zabývá se záchranou a opravami historických kolejových vozidel. Prvním počinem byla záchrana a renovace parní lokomotivy 354.7152 z roku 1917 do vystavovatelného stavu. Sběratelskou činností byla vytvořena vlastní sbírka historických vozidel, kterou v současné době tvoří jedenáct parních lokomotiv, tři motorové lokomotivy, tři motorové vozy a více než 70 osobních a nákladních vozů. Vozidla KHKD jsou využívána při historických jízdách, k jízdám pro cestovní kanceláře, pro potřeby filmových štábů a výstavy.
Kromě restaurátorské a sběratelské činnosti pořádal Klub jízdy historických vlaků pro přátele železnic, zúčastnil se oslav 150. výročí železnice v Přerově, Praze, Kladně a Lužné a vydal několik publikací.
Po celou dobu existence nedostával Klub žádné dotace a veškeré finanční prostředky získával pouze vlastními aktivitami. Od roku 2005 některé akce pro veřejnost podporuje Středočeský kraj formou dotací. Od roku 2012 se úspěšně ucházíme o dotace Ministerstva dopravy v rámci programu „Podpora obnovy historických železničních kolejových vozidel“.
V roce 1994 založil Klub obchodní společnost HERKULES KHKD s.r.o., která zajišťuje veškeré nabízené služby a jako oprávněný dopravce Vlečky Kněževes provozuje a udržuje historická vozidla KHKD.
Cílem Klubu a obchodní společnosti je prezentování historických kolejových vozidel v provozu, rozšiřování provozního parku historických vozidel a poskytování netradičních služeb zákazníkům.
Od roku 1997 slouží některé parní lokomotivy a historické vozy ze sbírky KHKD jako provozní a neprovozní exponáty v Železničním muzeu v Lužné u Rakovníka. Železniční muzeum provozují od roku 1999 České dráhy, a.s.

V roce 2004 učinil KHKD první kroky pro záchranu buštěhradské lokálky Krupá-Kolešovice. Na náklady KHKD byla zprovozněna Vlečka Kněževes, která je připojena v devátém kilometru dvanáctikilometrové lokálky. Na Vlečce Kněževes je od roku 2004 postupně budováno Železniční muzeum a depozitář exponátů KHKD. Pravidelná osobní doprava na Kolešovce byla ukončena v roce 2006. V roce 2007 zahájil KHKD muzejní provoz Kolešovka – historické parní vlaky o sobotách během letních prázdnin. Cílem projektu Kolešovka je transformace regionální státní dráhy na muzejní železnici, která se stává součástí nabídky železničních muzeí a slo už&iacu te; provozu historických vozidel deponovaných v Lužné a Kněževsi.

 

Zdroj:
stránky HERKULES KHKD s.r.o.

 

 

Autor: Vojtěch Fajkus

Pridajte sa do diskusie!

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Zadajte správnu hodnotu *