Váš železničný portál
Registrovať sa

Švajčiarsko – Rhätische Bahn

Zahraničie 4.8.2010 22:00 Ing. Michal REPKO Zobrazené: 6848

Železničný raj na zemi, jednoducho – Švajčiarsko. Po niekoľkých návštevách tejto malebnej krajiny sme sa rozhodli pre vás spracovať menší seriál, v ktorom vám predstavíme aspoň tie najznámejšie švajčiarske horské železnice. Začneme hneď z kraja a to úzkorozchodnou železnicou Rhätische Bahn (RhB), ktorá sa môže pýšiť nie jedným technickým skvostom. Čo všetko RhB svojím návštevníkom ponúka a čo všetko sa tu dá vidieť či zažiť, sa dočítate v nasledujúcich riadkoch tejto reportáže.


Regionálny vlak RhB v priesmyku Albula, jeseň 2008. Foto: Mysxo_SN

Rhätische Bahn, to je množstvo tunelov, viaduktov, zárezov, galérií a iných železničných stavieb, ktoré môžete vidieť na ceste naprieč Alpami. Myšlienka postaviť túto dnes unikátnu horskú železnicu sa zrodila v hlave Holanďana menom Williem Jan Holsboer a to už v roku 1888. O dva roky neskôr bol postavený prvý úsek, spájajúci mestá Landquart a Davos. Približne o štvrťstoročie neskôr už bola postavená takmer celá sieť RhB, ktorú dnes poznáme. Železničná trať cez priesmyk Albula do St. Moritz bola dokončená v roku 1903.

O sedem rokov neskôr, teda presne pred sto rokmi, bola dokončená trať cez Berninu do Tirana. Táto trať sa stala technickým unikátom horských železníc a bola inšpiráciou pre ďalšie alpské železnice. Trať „Bernina“ sa pýši hneď viacerými prvenstvami. Je to najvyššie položené železničné spojenie cez Alpy. Stanicu Ospizio Bernina, ležiacu pri jazere Lago Bianco nájdete vo výške 2253 m n. m. To však vôbec nie je najvyššie položený bod tejto trate. Ten je o necelých 100 metrov vyššie. Okrem toho sa táto trať so sklonom 70 promile, radí medzi najstrmšie adhézne železnice na svete.


Pestré jesenné farby pohladia na duši…, jeseň 2008. Foto: Mysxo_SN

ALBULA

Tento úsek RhB je známy najmä 65 metrov vysokým Landwasser viaduktom, ktorý bol postavený na začiatku 20.-tého storočia a to bez akéhokoľvek lešenia, len za pomoci dvoch žeriavov. Tento pravotočivý viadukt v celkovej dĺžke 142 m sa stal súčasťou svetového kultúrneho dedičstva UNESCO. Dodnes nad týmto dielom žasnú aj odborníci a patrí medzi najvyhľadávanejšie miesta nie len železničných fotografov.

Albula, to nie je len Landwasser viadukt. Za zmienku určite stojí aj úsek trate medzi stanicami Bergün a Preda, kde vlak prekonáva na pomerne krátkom úseku výškový rozdiel až 416 m rôznymi špirálovitými tunelmi, kamennými viaduktmi a ochrannými galériami. Tento úsek priam napovedá známe heslo, ktoré znie: „Všetko sa dá, keď sa chce“. Okolie mestečka Bergün je známe aj sánkarskou dráhou. V zimnej sezóne ponúka RhB v spolupráci so samosprávou celodenný lístok na sánkovanie sa po 6 km dlhej sánkarskej dráhe medzi Predou a Bergünom, v cene ktorého je samozrejme aj lístok na vlak. Takéto sánkovanie je možné až do neskorých nočných hodín, nakoľko celá trať je osvetlená.

Za stanicou Preda prechádza trať cez tzv. Albulatunnel, ktorého dĺžka je 5865 m. Najvyšší bod tunela leží vo výške 1820 metrov nad hladinou mora, čím sa radí medzi najvyššie položené tunely vo Švajčiarsku. Na jeho výstavbe pracovalo 1316 osôb a do prevádzky bol spustený v lete roku 1904. Za týmto tunelom sa trať dostáva do údolia rieky Inn a smeruje do svojej cieľovej stanice v St. Moritz.

Landwasser viadukt, jeseň 2008. Autor: Ján SABAKA


Landwasser viadukt zospodu. Foto: Tomáš VOTAVA


Graubünden. Zdroj: Wikipedia. Autor: Clare66


Posun v St. Möritz, jeseň 2008. Foto: Mysxo_SN


Tunel neďaleko kúpeľného mestečka St. Möritz…, jeseň 2008. Foto: Mysxo_SN

BERNINA

Tento úsek trate prechádza cez horský priesmyk Bernina, ktorý spája kúpeľné mesto St. Moritz s taliansky hovoriacou oblasťou juhovýchodnej časti Švajčiarska pri meste Poschiavo, s pokračovaním do talianskeho mestečka Tirano. Zaujímavosťou je, že Berninu, na rozdiel od Albuly, napája jednosmerná trakčná sústava. Trať stúpa až k jazeru Lago Bianco, kde dosahuje svoje výškové maximum 2328 m n. m.

Stanica Ospizio Bernina je východiskom pre viaceré druhy športov. V lete tu môžete absolvovať turistickú prechádzku alebo si otestovať svoju fyzickú kondíciu na cyklo chodníkoch v okolí. Zimné mesiace sú predurčené na bežkovanie či lyžovačku. Od stanice Alp Grüm trať prudko klesá do údolia Val Poschiavo, centrom ktorého je mesto Poschiavo, známe predovšetkým svojou viníkajúcou gastronómiou. Neďaleko sa nachádza aj jazero Lago di Poschiavo.


Moderné elektrické jednotky od firmy STADLER…, leto 2010. Foto: Mysxo_SN


Bernina Express. Zdroj: zelpage.cz Autor: Tomáš KUBOVEC


Spokojný turista pri jazere Lago Bianco, leto 2010. Foto: Mysxo_SN


Známy oblúk do údolia Val Poschiavo za stanicou Alp Grüm, jeseň 2007. Foto: da001


Keď sa na BERNINE blíži jar… alebo ten istý oblúk na jar 2010. Foto: Andrej MIŠÁNI


Zimná idylka v stanici Ospizio Bernina. Zdroj: zelpage.cz Autor: Tomáš KUBOVEC


Zmiešaný vlak nieje ničím výnimočný. Zdroj: Wikipedia. Autor: David GUBLER


Čakanie na križovanie v stanici Cadera, leto 2010. Foto: Mysxo_SN


Foto: Mysxo_SN


Bernina Express v Poschiave, jeseň 2008. Foto: Mysxo_SN


Depo v meste Poschiavo ukrýva viaceré historické exempláre RhB, jeseň 2008. Foto: Mysxo_SN


Križovanie v stanici Poschiavo, jeseň 2008. Foto: Mysxo_SN


Jazero Lago di Poschiavo, leto 2010. Foto: Mysxo_SN

Posledné kilometre Berniny sú zaujmú najmä tým, že trať tu na viacerých miestach ide priamo po miestnych komunikáciách, a tak sa stáva, že niektoré priecestia majú neuveriteľnú dĺžku. Občas má človek pocit, ako keby sa RhB v týchto úsekoch menila na mestskú železnicu. Pozoruhodný je aj prejazd vlaku priamo cez kruhový objazd v Tirane.

Neodmysliteľnou súčasťou Berniny je slučka s viaduktom pri obci Brusio. Táto slučka sa stala aj námetom na logo k 100. výročiu tejto úchvatnej trate. Tento klenot RhB umožňuje prekonanie pomerne veľkého výškového rozdielu na zdanlivo malom priestore. Od roku 2008 patrí aj táto výnimočná stavba RhB do svetového kultúrneho dedičstva UNESCO.

Cesta, necesta… Pozor vlak…, leto 2010. Foto: Mysxo_SN


Prejazd vlaku priamo cez kruhový objazd v Tirane, jar 2010. Foto: Andrej MIŠÁNI


Zdroj: RhB

Rhätische Bahn, to nie sú len Albula a Bernina. Do siete RhB patrí aj trať v povodí rieky Rýn, trate spájajúce Davos alebo trať v povodí rieky Inn zo St. Moritz do mestečka Scuol. Medzi najmladšie trate RhB patrí svetoznámy Vereinatunnel, ktorého dĺžka je 19048 m a je najdlhším úzkorozchodným tunelom na svete. S jeho výstavbou sa začalo už v roku 1991 a do prevádzky bol uvedený koncom roka 1999. Tunel sa využíva predovšetkým na prepravu automobilov medzi stanicami Klosters a Lavin. Maximálna rýchlosť v tuneli je 100 km/h. Za zmienku stojí aj to, že v strede tunela je vybudovaná cca 2 km dlhá výhybňa.

Trať RhB v povodí Rýnu. Zdroj: zelpage.cz Autor: Tomáš KUBOVEC

BERNINA EXPRESS

„Život nie je vždy priamočiary. Niekedy sa v ňom nachádzajú krivky a zdanlivo neprekonateľné prekážky. Vitajte na Bernina Express.“ Takýmto heslom sa riadi známy Bernina Express, ktorý vás prevedie naprieč Alpami cez 55 tunelov, 196 mostov so stúpaním až do 70 promile. Moderné klimatizované panoramatické vozne ponúkajú bezprostredný kontakt s prírodou počas viac ako 4 hodinovej cesty. Po príchode do Tirana majú cestujúci možnosť využiť autobusové spojenie Bernina Expressu do Lugana.


Glacier Express neďaleko Reichenau. Zdroj: Wikipedia. Autor: David GUBLER


Pohľad z panoramatického vozňa Bernina Expressu, jeseň 2008. Foto: Mysxo_SN


GLACIER EXPRESS

Tento panoramatický vlak spája mestá St. Moritz a Davos s Zermattom, ktorý leží priamo pod svetoznámym Matterhornom. Trasa vlaku vedie v údolí rieky Rýn ďalej cez Matterhorn Gotthard Bahn až do cieľového Zermattu. Okolie Zermattu bude našim námetom pre napísanie ďalšej časti reportáže o švajčiarskych horských železniciach.

Odkazy:
Video – Sánkarská dráha, Bergün 2010

Text: Michal REPKO
Zdroje: rhb.ch, wikipedia.org
Fotografie: Michal REPKO, David GUBLER, Tomáš KUBOVEC, Tomáš VOTAVA, Andrej MIŠÁNI, Ján SABAKA

Pridajte sa do diskusie!

Žiadny komentár k: Švajčiarsko – Rhätische Bahn

tiger zo dňa 5.8.2010 6:42

super
nakoľko to mám precestované tak som si zaspomínal….
teším sa na pokračovanie
:byebye: :byebye: :byebye:

Reagovať

kosican85 zo dňa 5.8.2010 10:21

krása ,raz sa tam vyberiem aj ja 😉 čo môže byť lepšie ako železnice,hory a jazerá?

Reagovať

Michal Repko zo dňa 12.8.2010 16:32

ad. haluzza

V max. stúpaní máš pravdu, všimol som si to aj ja… ide o krátky úsek za stanicou Brusio

Reagovať

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Zadajte správnu hodnotu *