Váš železničný portál
Registrovať sa

Švajčiarsko – Zermatt (Gornergratbahn)

Reportáže 18.8.2010 22:00 Ing. Michal REPKO Zobrazené: 8721

Zermatt je vysokohorské turistické stredisko v kantóne Valais na juhozápade Švajčiarska, ležiace pod úpätím Matterhornu – najviac fotografovanej hory sveta. Táto rázovitá obec symbolizuje imidž Švajčiarska a ponúka celoročnú lyžovačku na tunajších zjazdovkách, ktoré sú najvyššie položené v celých Alpách. Príjemné prostredie Zermattu dotvára panenská príroda, do ktorej sú nenásilne zakomponované lanovky, vleky a železnica. Tento druhý diel nášho seriálu o švajčiarskych horských železniciach bude venovaný predovšetkým ozubnicovej železnici na Gornergrat.

Zermatt

Samotná obec má približne 5800 obyvateľov a leží v nadmorskej výške 1620 m. Dnešný Zermatt je známy svojimi lyžiarskymi strediskami a horolezectvom, no pôvodní obyvatelia sa venovali skôr poľnohospodárstvu. Takto sa to zmenilo v polovici 19. storočia, kedy sa konal prvý oficiálny výstup na Matterhorn. Od tejto doby sa tu začal v plnej miere rozvíjať turizmus, čo malo za následok výstavbu viacerých turistických stredísk.

Zermatt je východiskovým bodom pre výlety do hôr. No na to, aby ste sa tam dostali potrebujete vlak. V rámci ochrany životného prostredia a ovzdušia je však akákoľvek doprava osobným automobilom so spaľovacím motorom v obci zakázaná. Autá samotných obyvateľov, ako aj taxíky či autobusy, fungujú výhradne len na elektromotoroch. Turisti sa svojim autom dostanú najďalej do obce Täsch, ktorá je od Zermattu vzdialená len 6 km. Tu sa nachádzajú veľké záchytné parkoviská pre osobné automobily i autobusy. Medzi Zermattom a dedinkou Täsch je zabezpečená kyvadlová železničná doprava premávajúca aj v noci.


Námestie Zermattu. Foto: Bc. Michal REPKO

Ranný pohľad na Matterhorn z Zermattu. Foto: Mgr. Marek OCHOTNICA


Pohľad na obec Zermatt… Foto: Bc. Michal REPKO

Gornergratbahn

Ide o horskú ozubnicovú železnicu, ktorá spája Zermatt s vrchom Gornergrat. S jej výstavbou sa začalo v roku 1896 a do užívania bola daná 20. augusta 1898. Zo začiatku sa tu vykonávala len letná prevádzka, no v roku 1942 sa podarilo spustiť celoročnú prevádzku. Na tejto trati s rozchodom 1000 mm je použitá Abtova ozubnica. Celková dĺžka trate je 9339 km a prekonáva výškový rozdiel až 1469 m. Ide prevažne o jednokoľajnú trať, no časť úseku o dĺžke 3,79 km bola zdvojkoľajnená. Železnica je pozoruhodná tým, že využíva trojfázovú elektrickú energiu (725 V, 50 Hz), ktorá si vyžaduje dve trolejové vedenia. Železnicu vlastní spoločnosť BVZ Holding a je pod spoločnou správou Matterhorn-Gotthard-Bahn.

Na vrchole Gornergrat sa nachádzajú hvezdáreň, reštaurácia a hotel. Za jasného počasia si môžete vychutnávať aj krásny výhľad na okolité štvortisícovky, z ktorých najvyššie sú Monte Rosa, Lyskamm, Matterhorn, Dom a Weisshorn. Od roku 1958 do roku 2007 sa dalo z Gornergrat dostať lanovkou aj cez Hohtälli na vrch Stockhorn (3532 m). Dnes tu však môžeme vidieť už len pozostatky stĺpov niekdajšej lanovky a zvesené kabíny nachádzajúce sa v pôvodnej stanici.


Údolná stanica zubačky v Zermatte. Foto: Bc. Michal REPKO


Hvezdáreň na vrchole Gornergrat. Foto: Bc. Michal REPKO


Stanica Gornergrat (3089 m n. m.) Foto: Bc. Michal REPKO


Zubačka na ceste dole… Foto: Bc. Michal REPKO


Foto: Bc. Michal REPKO


Fauna & flóra. Foto: Bc. Michal REPKO


Na trati sa nachádza aj dlhá železničná galéria. Foto: Mgr. Marek OCHOTNICA


Fotografia Gornergratbahn s Matterhornom v pozadí ako z letáku… Foto: Bc. Michal REPKO


Foto: Bc. Michal REPKO


Vďačným úlovkom je aj tento pracovný, alebo skôr služobný vlak. Foto: Bc. Michal REPKO


Matterhorn (4478 m n. m.) Foto: Bc. Michal REPKO


Stúpanie pred stanicou Riffelalp. Foto: Bc. Michal REPKO


Križovanie v stanici Findelbach. Foto: Bc. Michal REPKO


Zubačka veľmi podobná tej našej. Foto: Bc. Michal REPKO


Viadukt nad Zermattom. Foto: Bc. Michal REPKO

Klein Matterhorn a Schwarzsee

Neďaleko južného konca Zermattu sa nachádza kabínková lanovka Matterhorn Express, ktorá prepravuje cestujúcich do prestupnej stanice Furio. Odtiaľ vedie na Schwarzsee alebo k prostrednej stanici na Trockener Steg a potom ďalej na Klein Matterhorn. Nová kabínková lanovka bola sprevádzkovaná 18. decembra 2006. Ako spojenie s talianskymi lyžiarskymi strediskami Cervinia a Valtorunenche slúži Testa Grigia v hornej časti priesmyku Theodulpass. Tie sú zo švajčiarskej strany dostupné iba prostredníctvom kabínkovej lanovky, no z talianskej strany sedačkovou lanovkou a klasickou lanovkou. Na hranici je colný úrad a malé alpské múzeum.

Aj keď nie sú v prevádzke vždy všetky zjazdovky, Zermatt sa prezentuje ako stredisko s celoročnou možnosťou lyžovania. Letné lyžovanie je obmedzené na Theodulgletscher v blízkosti Klein Matterhornu. Od 25. októbra 2003 je otvorená šesťsedačková lanovka Furggsattel, ktorá má 12 z 18 stožiarov postavených priamo na ľadovci Theodulgletscher. Je to jedna z mála celosvetových lanoviek, ktorej trasa medzi dolnou a hornou stanicou prechádza rôznymi krajinami, v tomto prípade Švajčiarskom a Talianskom.


Kabínková lanovka v údolnej stanici Zermatt. Foto: Mgr. Marek OCHOTNICA


Prvá podpera kabínkovej lanovky za údolnou stanicou. Foto: Bc. Michal REPKO


Foto: Mgr. Marek OCHOTNICA


Jedna z medzistaníc s Matterhornom v pozadí. Foto: Mgr. Marek OCHOTNICA


Foto: Mgr. Marek OCHOTNICA


Visutá lanová dráha na Klein Matterhorn. Foto: Mgr. Marek OCHOTNICA


Nádherná alpská scenéria. Foto: Mgr. Marek OCHOTNICA


Stanica lanovky pod vrcholom Klein Matterhorn (3883 m n. m.). Foto: Mgr. Marek OCHOTNICA

Rothorn – Sunnega

Sunnega je z Zermattu prístupná podzemnou lanovkou za 3 minúty a Sunnega paradise býva plný rodín na lyžiach. Pokračovanie do vyšších polôh zabezpečuje kabínková a následne visutá lanovka na Rothorn (3103 m). V areáli Rothorn sa nachádza množstvo príjemných a miernejších zjazdoviek s upraveným povrchom, ktoré zaručujú príjemnú zimnú lyžovačku. V okolí Rothornu sa nachádza aj viacero značených chodníkov vhodných na letnú turistiku.


Podzemná lanovka. Foto: Mgr. Marek OCHOTNICA


Visutá lanovka na Rothorn. Foto: Mgr. Marek OCHOTNICA


Stanica lanovky na vrchole Rothorn. Foto: Mgr. Marek OCHOTNICA


Spoločná fotografia na vrchole Gornergrat vo výške 3113 m. Foto: Bc. Michal REPKO

Odkaz na 1. časť:
Švajčiarsko – Rhätische Bahn

Titulná fotografia: Ozubnicový vlak spoločnosti Gornergratbahn s najvyššou horou Švajčiarska v pozadí. © Michal REPKO

Info: wikipedia.org
Text: Bc. Michal REPKO
Foto: 2010 © Bc. Michal REPKO, Mgr. Marek OCHOTNICA

Pridajte sa do diskusie!

6 komentárov k: Švajčiarsko – Zermatt (Gornergratbahn)

dant zo dňa 19.8.2010 16:16

Veľmi pekne opísané a nafotené cestovateľské zážitky z krásnej krajiny. Tešíme sa na ďalšie podobné reportáže 😉

Reagovať

Michal Timko zo dňa 19.8.2010 17:56

Miso super reportaz ! citanie parada, foto (aj keby sa nemalo ) zavidim 😆
jedna krasa 🙂 :byebye:
este nieco som chcel – zaujimavo tam maju riesene zberace resp. vedenie. Na velkych stupaniach 2TD v stanici Gornergrat 1 TD. Asi pre lepsi odber pri namraze co?

Reagovať

Michal Repko zo dňa 19.8.2010 18:21

Ďakujem… 🙂

Nakoľko ide o trojfázovú železnicu na celom úseku trate sú dva káble trolejového vedenia, no nie sú dvojité ako u nás na TEŽ-ke…

Reagovať

Michal Timko zo dňa 19.8.2010 18:43

jasné zle som videl hups . 😳
dik za vysvetlenie :byebye:

Reagovať

Garin zo dňa 24.8.2010 9:16

Titulná snímka je ozajstná chuťovka 🙂

Reagovať

Jaroslav Matejička zo dňa 20.3.2018 20:58

môžem potvrdiť, že je to krásny výlet aj v „zime“, boli sme 16.3.2018 a ak vám vyjde počasie ako nám, tak je zážitok na celý život. Hlavne tá precíznosť, poriadok, ochota ľudí (ako niekedy dávno u nás), nádväznosť spojenia, ale aj sústavna kontrola polície…

Reagovať

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Zadajte správnu hodnotu *