Váš železničný portál
Registrovať sa

Südbrücke Mainz Gustavsburg alebo popoludnie pri Rýne

Reportáže 7.9.2010 22:00 Martin Zobrazené: 2014

Na hlavnej trati medzi Kolínom nad Rýnom a Frankfurtom nad Mohanom nájdeme tento jedinečný most, po ktorom prechádzajú vlaky najvyššej kvality. Mohli by sme ho nazvať vstupnou bránou do mestečka Mainz. Pre veľa ľudí znázorňuje tento most začiatok najkrajšieho úseku železničnej trate v povodí rieky Rýn, ktorý iste každý rád absolvuje so zasneným pohľadom na nádhernú krajinu, s množstvom malebných hradov a zámkov, ktoré lemujú oba brehy Rýna počas putovania do mesta Kolín nad Rýnom. Pod mostom sa nachádza sútok riek Mohan (Main) a Rýn (Rhein), ktorý tvorí významný uzol pre lodnú dopravu. Cyklistami a chodcami je most plne využívaný ako spojenie oboch brehov tejto významnej rieky. V dnešnom voľnom článku vám priblížime pohľad na popoludňajšiu premávku, ktorú si vybrali dvaja železniční maniaci, ako oddychovú prestávku počas cestovania naprieč Západnou Európou.

V Rímskej dobe bol tento most prvým hotovým mostom cez rieku Rýn v meste Mainz a zároveň štvrtý most cez Rýn, ktorý bol vybudovaný v Nemecku. Ostatné mosty boli dovtedy len provizórne. V železničnej doprave tak nahradil trajekt Rýn-Mohan. Südbrücke, teda Južný most bol postavený v rokoch 1860-1862. Dokončili ho 20. decembra 1862 a v januári 1863 bol podľa plánu uvedený do plnej prevádzky.

Most bol zničený počas druhej svetovej vojny, ozbrojenými zložkami pod vedením Adolfa Hitlera – Deutsche Wehrmacht, aby sa na ich stranu nedostali americké ozbrojené sily. Americkí priekopníci však postavili ako náhradu za starý most, provizórny drevený. V rokoch 1948-1949 bol zrekonštruovaný a spojený s dvomi susednými nosníkmi z ocele. Zachovali sa však iba západné mostové veže smerom k mestskému parku v mestečku Mainz. Most prekračuje štátnu hranicu medzi spolkovými krajinami Hessen a Porýnie-Falcko. Na Hessenskej strane sa nachádza významné kultúrne dedičstvo.

Pôvodný most mal štyri hlavné piliere vrátane nosných konštrukcií typu Pauli (pomenované po inžinierovi Friedrich August von Pauli), na ktoré sa na pravej strane Rýnu pripájal pôvodný dlhý most zložený z 31 dielov. Na oboch stranách mostu boli postavené mostové veže, ktoré mali slúžiť v prípade vojny k obrane mosta pred jeho zničením.

Most naplánoval architekt Ignaz Opfermann s inžinierom Heinrichom Gottfriedom Gerberom. Na výstavbe sa podieľala firma JF Klett, neskôr známa pod menom Maschinenfabrik Augsburg-Nürnberg – MAN) z Norimbergu. Gerber spolu s Friedrichom August von Pauli naplánovali tiež známy most Großhesseloher neďaleko Mníchova, ktorý bol v roku 1857 najvyšším železničným mostom na svete.

Most si po 60 rokoch prevádzky vyžadoval opravy. V roku 2009 sa na ňom začalo pracovať a zaviedla sa jednokoľajná prevádzka, aby sa najskôr opravila časť mosta pre jeden smer a následne pre druhý. Tým zabezpečili, aby boli stavebné práce najúčinnejšie. Kvôli týmto dôvodom bol zmenený aj cestovný poriadok a niektoré vlaky boli odklonené cez obchvat mesta Mainz. Južný most má štyri hlavné piliere, na ktorých sú uložené jeho hlavné konštrukcie v dĺžkach 106,6 – 105,6 – 105,6 – 106,6 metra. Nosníky sa skladajú z K profilov s výškou dvanásť metrov. Počas rekonštrukcie bol kombinovaný chodník pre chodcov a cyklistov rozšírený, nakoľko dovtedy bol príliš úzky pre cyklistickú premávku.

a takto, to tam vyzerá dnes…

Len pár sekúnd neskoršej výpravy delilo pravidelnú stretávku ICE26 a ICE1657 na moste za nesplnenú… APS


Rušeň radu 110, snáď najstarší typ vozidla, s ktorým sa môžme stretnúť na vlakoch osobnej dopravy ešte aj dnes.


V listoch grafikonu majú neodmysliteľné čiary aj „poschoďáky“ na vlakoch kategórie regio.


Dve spriahnuté motorové jednotky pripomínajúce naše „Bagety“, avšak tieto sú oveľa staršie a oveľa lepšie…


ICE-T v podaní vlaku ICE 1556 Dresden Hbf. – Wiesbaden Hbf.


110.416 na vlaku RE 12100 smeruje do Mainzu, v mieste pozície fotografa sa nachádza nádherný mestký park.


Na tejto snímke môžeme vidieť skutočnú výšku konštrukcie mosta. Obranné veže sú však ešte oveľa vyššie.


S-Bahn „S8“ v pravidelnom taktovom intervale opúšťa krajší breh rieky Rýn.


Pokiaľ to hustota dopravy umožní, nákladný vlak pustia mimoriadne aj po opačnom brehu Rýna.


185.535 zastavila pred vchodovým návestidlom do stanice Mainz Römisches Theater.

Foto: Martin Beták © 2010
Zdroj informácií: wikipedia

Pridajte sa do diskusie!

Žiadny komentár k: Südbrücke Mainz Gustavsburg alebo popoludnie pri Rýne

pouli zo dňa 8.9.2010 6:58

Bol som v roku 1967 v tomto peknom meste Mainz ,našiel som vo svojom archíve diapozitivov aj tento snímok kde je most a rušeň E10.

[img]http://www.fskosice.sk/diak.jpg[/img]

Reagovať

Martin Betak zo dňa 8.9.2010 8:20

pouli

nádhera! E10 sú krásne 🙂

Reagovať

Garin zo dňa 8.9.2010 9:00

Vskutku veľmi pekné, gratulujem 🙂

My, skôr narodení, sme sa na hodinách zemepisu a dejepisu učili, že Mainz má aj slovenské a české pomenovanie: Mohuč.

Okolie mesta patrí k najkrajším miestam v Európe.

http://sk.tixik.com/m/mainz-908476/hotels/

Martin, prosím Ťa pekne, čo znamená skratka APS pri popise fotky stretnutia súprav ICE na moste?

Reagovať

Martin Betak zo dňa 8.9.2010 13:07

Ahojte. Skratka APS znaci pri tomto snimku, ze fotografia absolvovala sirsie stadium editacie v Adobe PhotoShop, a v podstate to, co sa nepodarilo odfotit v terene s rozdielom par sekund, som dosiahol pomocou zlepenia dvoch fotografii v editore. Oba vlaky su teda realne, ale nestretli sa presne v tomto bode. Mozno to niektori budu zatracovat kvoli nerealnosti, ale ako vizualny zazitok je to pre niektorych uzivatelov zaujimave. 🙂

Reagovať

Garin zo dňa 8.9.2010 14:47

Ďakujem za vysvetlenie. Skratka APS sa používa vo fotografii v úplne iných súvislostiach:

http://en.wikipedia.org/wiki/Advanced_Photo_System

Alebo stručný popis v slovenčine na:

http://sk.wikipedia.org/wiki/Advanced_Photo_System

Mal som pocit, že nejde úplne o reálnu fotku, najmä podľa tieňa, ale nechcel som vopred mudrovať, radšej som si to nechal vysvetliť.

Nemám námietky proti takémuto druhu kreativity. Názory na fotografiu sa vyvíjajú ruka v ruke s pokrokom v oblasti digitálnych fotoaparátov a komputerového softvéru.

🙂

Reagovať

Martin Betak zo dňa 8.9.2010 15:04

Ad Garin

🙂 ale podľa tieňa to určite nebude, rozdiel medzi vlakmi v čase nebol ani 120 sekúnd, takže za tak krátky čas, sa ten tieň veľa nezmení. Pôvodná fotografia je tá, že prechádza len ICEčko ktoré ide do Frankfurtu, teda vľavo. To vpravo je spolu s kusom okolia /vrátane tieňu/ prilepené do tej pôvodnej fotky. Je to síce fotené bez statívu takže trafiť presne uhly bolo zložitejšie, ale dá sa to vyformátovať v APS celkom dobre. Keď som dokončil túto montáž, schválne som dal do éteru odkaz pár známym. Nikto z nich však nepochyboval o tom, že je to realita, tým že som ich vyviedol z omylu, som ich trochu sklamal, no o to viac ma potešilo, keď som dostal pochvalu za vynikajúce prepracovanú montáž vo „fotošope“. Na fotografii je len jediný nedostatok, ktorý si veľmi veľa divákov nevšimlo. Nedostatok spočíva v odraze okien ľavého ICEčka. Pretože ak by tie vlaky boli naozaj takto, v odraze tých okien by muselo byť pravé ICEčko, avšak v odraze je strážna veža, ktorú by to ICEčko v reálnej podobe zakrylo. Áno i takáto editácia sa dá spraviť, je však časovo príliš náročné vložiť odraz ICEčka do okien toho druhého, aby to bolo reálne s lesknúcim sa nádychom. Dokonca som sa o to aj pokúsil, no po hodine práce ma to omrzelo a povedal som si, že nebudem balamútiť ľud. btw

Keď som skúsil zadať skratku APS do googlu, naozaj mi to nič podobné nenašlo, no medzi mladými je stále viac využívaná táto skratka… APS-CS4 a pod :angel

snímka vo väčšom rozlíšení tu:

http://dje.slovaktrains.sk/ICEcka.jpg

Reagovať

tiger zo dňa 8.9.2010 16:18

palec hore

asi ťa to cestovanie začalo baviť?!

Reagovať

Martin Betak zo dňa 8.9.2010 18:44

Čau kolega Tiger! :byebye:

No cestovanie ma príliš nebaví ak myslíš to vysedávanie po rôznych vlakoch. Spanie vo vlaku je už lepšie ale zatiaľ ma kvalitným spaním presvedčili len nemci s perfektnými kupéčkami na reko vozňoch, tu s kolegom z SPDZV sme sa super vyspali nočákom do Dortmundu… Ale viac by som prešiel na metódu, ak by som sa vedel presunúť z bodu A do bodu B v priebehu sekundy, otočením čarovného prsteňa a to cestovanie si odmyslieť :angel

Reagovať

Garin zo dňa 8.9.2010 20:06

ad Djexpres: zatiaľ som sa s významom skratky APS ako ju používaš Ty (zrejme je to slang) v odborných kruhoch nestretol a nie som jediný.

Spomínal som tiene a mal som na mysli aj to, že ľavé ICE by muselo spôsobiť inú projekciu tieňov a odrazov na druhej súprave.

Ak sa takáto fotka hodí na web a do popisu sa napíše nekorektná skratka APS, pôsobí to bez vysvetlenia zavádzajúco. Spýtal som sa Ťa na to diplomatickým slovníkom a bol som zvedavý aký postoj zaujmeš.

Ale ako som už spomínal, nemám nič proti výdobytkom počítačovej techniky. Snímka je pekná. Vidno, že autor zvláda pole Adobe Photoshopu veľmi dobre.

Vzhľadom na to, že pri snímke nie je uvedený dátum, nejde o dokumentačnú snímku v pravom slova zmysle ale o ilustratívnu. Ani prípadný kritik by nemohol tvrdiť, že to takto v skutočnosti nebolo. Btw. ani pri jednej snímke nie uvedený dátum fotenia.

:pohoda:

Reagovať

Martin Betak zo dňa 8.9.2010 21:51

Garin

Skratka APS je dosť často používaná v kruhoch fotografov zo želpage, tam by sa to dalo v príspevkoch nájsť mnohokrát, i keď na tento portál nezvyknem chodiť, ale s kamarátmi napríklad Beou, si píšem aj prostredníctvom takýchto skratiek. Nevymyslel som ju ja, ani som neriešil či je to nejaká oficiálna skratka.

Ad tiene – Ľavé ICE čo sa týka tieňov pôsobilo presne tak, ako je na fotografii, jediný rozdiel je naozaj len výhradne v odleskoch na oknách. Čo sa týka editácie, prudko sa vyhýbam manipulovaním s tieňmi hlavných objektov.

Dátum fotografií som neuviedol zámerne. Nemyslím že je potrebný pre daný článok. Pojmom dnes, som sa snažil vyjadriť stav v tomto roku – leto. Zdatnejší v digi-foto si dátum aj čas vedia pozrieť v exife fotografií. 🙂

Reagovať

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Zadajte správnu hodnotu *