Váš železničný portál
Registrovať sa

Štyri hodiny v Mukačeve

Zahraničie 17.12.2019 11:07 Pavel Chomjak Zobrazené: 3780

Keď som sa dozvedel, že od letnej zmeny grafikonu vlakovej dopravy v júni 2019 budú z Košíc denne vypravované dva medzinárodné regionálne rýchliky na Ukrajinu, bolo jasné, že príležitosť navštíviť túto krajinu nevynechám a bolo iba otázkou času, kedy sa tak stane. Po letných prázdninách som si medzi službami našiel voľný čas na jednodňový výlet, zakúpil cestovné lístky a osemnásteho septembra som v Košiciach nastúpil do regionálneho rýchlika 960 smerujúceho do Mukačeva.

Slušne obsadený vlak predstavovala motorová jednotka 813 019/ 913 019 („bageta“) a jeho jazda prebiehala v celom úseku bez vážnejších problémov. V Čiernej nad Tisou z vlaku vystúpila viac ako polovica cestujúcich a krátko po odchode súprava zastavila v kontrolnom bode na prísne stráženej slovensko – ukrajinskej hranici. Po skončení pasovej kontroly a po prekročení štátnej hranice nasledovala po asi desiatich minútach jazdy ďalšia prehliadka, tento raz v ukrajinskej réžii na stanici v Čope. Opäť som sa pohyboval po neznámom území a najmä od odchodu z Čiernej nad Tisou a vlastne počas celého pobytu na Ukrajine bolo z pohľadu železničného fanúšika opäť na čo pozerať. Koexistencia dvoch rozchodov (1435 a 1520 mm) na tak dlhom úseku, akým je vzdialenosť medzi stanicami Čierna nad Tisou a Mukačevo, je pre neznalého na prvý pohľad neprehľadná, v skutočnosti sa však jedná o jedinečný železničný systém, ktorý inde len tak ľahko nenájdete.

 Krátko po odchode zo stanice Čop som mal šťastie na traťový záber čmeliaka ČME 3-3072 dopravujúci súpravu rôznych typov vozňov. Niečo ako u nás manipulačný, prestavovací alebo vlečkový vlak.

Neúplná motorová jednotka D1 prepravovaná čmeliakom ČME 3-5648.

     Rušeň ČME 3-5648.

   V rovinatej krajine sú kostoly neprehliadnuteľné a v slnečnom svite ich kopuly žiaria do diaľky.

   Nákladný vlak s rudou, dopravovaný dvojdielnymi rušňami rady VL 11, vedúcim hnacím vozidlom bol stroj VL 11-086.

Keď regionálny rýchlik zastavil v cieľovej stanici, jeho pasažieri vystúpili a väčšina z nich si ani neuvedomila, že sa doviezli vlakom na najvýchodnejšie miesto, kam vedú koľaje normálneho rozchodu z Čopu. Keď nástupište osirelo, nasledovalo zdokumentovanie košickej „bagety“ v Mukačeve, ktorá sa o necelú hodinu vracala späť do Košíc a tiež zoznámenie sa s prostredím. Úvodná hodinka ubehla neskutočne rýchlo a fotograficky bola veľmi úspešná. Medzi jednotlivými vlakmi som mal dosť času tiež na prehliadku  interiéru staničnej budovy, predstaničných priestorov a aj blízkeho okolia.

 Košická bageta 813 019 v Mukačeve.

    Prístrešok na Západnom nástupišti.

   Ľudoprázdne Západné nástupište po príjazde RR 960 do Mukačeva.

   Nákladný vlak dopravovaný lokomotívou VL 10-1490 pomaly prechádza stanicou Mukačevo.

   Dve nástupištia stanice s lávkou pre peších.

Koľajisko osobnej stanice na čopskom zhlaví je možné prekonať po moste rušnej mestskej komunikácie, z ktorého je jedinečný výhľad na všetky strany, predovšetkým však na dominantu mesta – hrad Palanok, alebo po dvoch lávkach pre peších. Vzdialenejšia slúži chodcom na východnej strane stanice. Nasledujúce snímky boli zhotovené z lávky pre peších situovanej tesne vedľa upravenej staničnej budovy.

  Pohľad na jednu z niekoľkých budov depa.

    Elektrická jednotka ER 2-1005 z Užhorodu vchádza do stanice.

   Prijímacia budova železničnej stanice Mukačevo s elektrickou jednotkou ER 2-1005.

   Vlak 107 premávajúci na trase Odesa – Užhorod s lokomotívou ČS 2–606 zastavuje pri druhom nástupišti.

   O deväť minút neskôr vchádzal do Mukačeva rýchlik z Užhorodu, ktorému trakciu obstarával stroj ČS 7-123.

   Motorový vozeň 813 013 a elektrická lokomotíva ČS 7-606.

  813 013/913 013 ako RR 961 odchádza z Mukačeva.

Po odchode „bagety“ smerom do Košíc som sa vrátil na nástupište k staničnej budove, kde vyčkávali na čas odchodu dve ukrajinské elektrické jednotky. Zhotovil som niekoľko dokumentačných záberov, prešiel cez vestibul pred staničnú budovu a pomalým tempom sa vrátil späť  na most, odkiaľ som mal v úmysle zdokumentovať odchod osobného vlaku 32521 do maďarskej stanice Záhony s odchodom o 16.20 h.

  Elektrické jednotky EPL2T-006 a ER 2-1005 vyčkávajú na čas odchodu.

  Informačná tabuľa príchodov a odchodov vlakov z/do Košíc (Slovensko) a z/do  Budapešť, resp. Záhony (Maďarsko).

  Maďarský stroj 418 153 pred odchodom z Mukačeva.

   Istou komplikáciou pri fotografovaní vlakov na Ukrajine sú všadeprítomné stĺpy osvetlenia a mohutná konštrukcia nosnej časti trakčného vedenia.

  Lokomotíva MÁV 418 153  prechádza po križovatke širokého a normálneho rozchodu.

Pred odchodom domov ostávalo ešte veľa času na fotografické zaznamenanie pokojného dopravného ruchu v koľajisku. Viac napovedia nasledujúce obrázky:

   Lokomotívy rady VL 11 boli zaznamenané pri posune s osobným vozňom z osobnej do nákladnej časti stanice.

 Dvojdielny rušeň VL 11-096 rozbieha nákladný vlak s rudou smerom do Čopu.

  Posun s požiarnym vlakom po zásahu (cvičenie alebo skutočný požiar v nákladnej stanici, kde sa z okrajovej časti počas príchodu RR 960 husto dymilo) zabezpečoval čmeliak ČME3- 1031.

V tento deň som prvý raz videl požiarny vlak inde, ako na svojom stanovišti. Ešte jeden bočný záber do koľajiska z ulice.

 Aj v depe bolo popoludní rušno. Stroj VL 11-102 bol zachytený počas posunu s niekoľkými lokomotívami rovnakého typu.

  Zaplnené koľaje hnacími vozidlami v depe.

  Odstavená osemnápravová cisterna na prepravu benzínu vzbudzuje rešpekt. Naložená má hmotnosť 120 ton a objem 140 000 litrov.

  Udržiavaná lokomotíva VL 11-046 so záclonkami na oknách bola zachytená počas návratu do depa.

Pre niektorých cestujúcich návrat, pre iných naopak vycestovanie na Slovensko zabezpečila 18. septembra 2019 košická „bageta“ 813 013/ 913 013. Pred odchodom vlaku som ešte vyčkával na nástupišti na príchod rýchlika z Užhorodu, ktorého vyfotografovaním som zakončil príjemné „fotošialenstvo“ v Mukačeve a po jeho prechode nastúpil do súpravy. Keďže jazda na Slovensko a pohraničné kontroly prebehli bez problémov a s náskokom, pred pravidelným odchodom z Čiernej nad Tisou zostalo ešte dosť času na zakúpenie občerstvenia v staničnej pizzerii. Príjemné zakončenie vydareného výletu s predsavzatím, že takýto výlet na budúci rok  zopakujem! Osud mi však ďalšiu návštevu Ukrajiny dožičil oveľa skôr a ďalej, ale o tom niekedy nabudúce.

  Zatiaľ opustené Západné nástupište s motorovou jednotkou 813 013/913 013.

 Popod most vchádza do stanice Mukačevo rýchlik z Užhorodu, ktorý v tento deň dopravovala lokomotíva VL10-1338.

  Zlatistými podvečernými lúčmi slnka zaliaty hrad Palanok – dominanta v širokom okolí.

  Križovanie koľají normálneho a širokého rozchodu (všetky súbežné koľaje).

   Spleť koľají širokého a normálneho rozchodu.

 Nákladný vlak dopravujúci rudu s lokomotívou VL 11 – 115 vyčkáva na povolenie k ďalšej jazde.

 

  Preväzovňa vozňov v Čope. Posun zabezpečoval rušeň ČME3 -5152.

  Košický peršing 163 101 vyčkáva mimo trolejové vedenie na dokončenie výmeny podvozkov na ukrajinskom vozni pred návratom do Čiernej nad Tisou.

Text a foto: Pavel Chomjak

Pridajte sa do diskusie!

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Zadajte správnu hodnotu *